Najsłynniejsze polskie marki na świecie. Co najgłośniej sławi Polskę za granicą?
Istnieje wiele polskich marek, które z powodzeniem działają na rynku międzynarodowym. Dotyczy to wielu różnych branż – od firm oferujących odzież, po przedsiębiorstwa tworzące oprogramowanie. Jakie są najbardziej znane polskie marki na świecie i w jaki sposób stały się rozpoznawalne za granicą?
W historii świata zapisało się wielu cenionych Polaków. Za przykład może posłużyć polski astronom Mikołaj Kopernik, który "wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię" czy chemiczka i fizyczka Maria Skłodowska-Curie – laureatka nagrody Nobla. W krajach na całym świecie Polaków postrzega się jako niezwykle pracowitych ludzi i fachowców o różnorodnych talentach. Oczywiście obraz ten jest nieraz zaburzany przez negatywne stereotypy.
Wiele wskazuje na to, że jako naród możemy być dumni z dokonań naszych rodaków. Niektórzy z nich stworzyli potężne przedsiębiorstwa, które są znane na całym świecie. Ich istnienie z całą pewnością sprawia, że obraz Polaków ulega znaczącej poprawie.
Wśród najbardziej znanych polskich firm, które wyrobiły sobie międzynarodową markę, znajdują się przedsiębiorstwa z różnych sektorów. To choćby tworzące gry komputerowe CD Projekt czy firmy odzieżowe, takie jak LPP i 4F. Warte uwagi jest także produkujące oprogramowanie przedsiębiorstwo Asseco oraz firma Wawel, która zajmuje się produkcją wyrobów cukierniczych.
To oczywiście nie wszystkie znane polskie marki na świecie. Niektóre z nich są popularne tylko w kilku krajach, z kolei inne cieszą się rozpoznawalnością niemal na każdym kontynencie.
W "Wiedźmina" i "Cyberpunk 2077" gra cały świat. CD Projekt to producent gier komputerowych, który początkowo zajmował się dystrybuowaniem i lokalizacją gier na rodzimym rynku. W 2007 roku swoją premierę miała gra komputerowa "Wiedźmin". Produkcja powstała na podstawie książek z serii "Wiedźmin" Andrzeja Sapkowskiego i opowiadała historię Geralta z Rivii – tytułowego wiedźmina trudniącego się polowaniem na potwory. Gra zapoczątkowała trylogię znaną i cenioną na całym świecie. W 2020 roku premierę miał kolejny tytuł polskiego studia: "Cyberpunk 2077". Długo oczekiwana gra została doceniona za świetną fabułę, stworzony przez twórców świat i jego zachwycającą oprawę wizualną.
LPP to największa polska firma odzieżowa, która jest twórcą marek takich jak “Reserved", “Cropp", “Mohito" czy “House". Przedsiębiorstwo powstało w 1991 roku, a pierwsze salony marki “Reserved" zostały otwarte w 1998 roku. Od tamtej pory firma otworzyła niemal 1700 sklepów w Europie, Afryce i Azji. LPP zatrudnia na całym świecie ponad 24 000 ludzi. Co ciekawe, w 2017 roku firma otworzyła salon “Reserved" na prestiżowej ulicy Oxford Street w Londynie, na której znajduje się ponad 300 sklepów różnych światowych marek.
Asseco powstało w 1991 roku w Rzeszowie. Firma produkuje oprogramowanie dla różnych sektorów gospodarek, jednak w większości tworzy systemy informatyczne dla banków i przedsiębiorstw ubezpieczeniowych. Asseco działa w 60 krajach – nie tylko w Europie, ale i na całym świecie (m.in. w Japonii, USA, Izraelu, Kolumbii czy Turcji). Obecnie, Asseco uznaje się za jedną z największych firm produkujących oprogramowanie w Europie.
Wawel to jedno z najstarszych przedsiębiorstw produkujących słodycze w Polsce. Jego historia sięga roku 1898 – to właśnie wtedy Adam Piasecki rozpoczął działalność tej firmy cukierniczej w Krakowie. W 1910 roku powstała pierwsza fabryka czekolady firmy Wawel. Wraz z upływem lat przedsiębiorstwo było najpierw znacjonalizowane (po II wojnie światowej), a następnie sprywatyzowane (w 1992 roku) i przekształcone w spółkę publiczną. Wawel eksportuje swoje produkty do ponad 50 krajów, takich jak Wielka Brytania, Niemcy, USA czy Arabia Saudyjska.
4F to polska marka odzieży sportowej. Wśród produktów sprzedawanych w ich sklepach znajdują się również różnego rodzaju akcesoria. Firma ma ponad 200 punktów, które otworzyła również za granicą – w Rumunii, Czechach, Tajlandii czy Japonii. Produkty marki 4F są także sprzedawane w sklepach multibrandowych. Odzież oferowana przez 4F jest wykorzystywana nie tylko do celów sportowych, ale również codziennego noszenia. Firma współpracuje z klubami sportowymi (m.in. jest sponsorem technicznym Rakowa Częstochowa). Przygotowuje swoje stroje dla komitetów olimpijskich – oprócz Polskiego Komitego Olimpijskiego, z produktów 4F korzystali również olimpijczycy ze Słowacji, Litwy, Łotwy, Serbii, Chorwacji, Macedonii czy Grecji.
Przeczytaj też:
Polskie firmy odstają Niemieckie sieci rozpychają się w Polsce. Przyczyną wysoka inflacja
Polskie firmy biorą udział w wielkim międzynarodowym przedsięwzięciu technologicznym