Nastroje w Niemczech na pograniczu euforii

Opinie 350 analityków ankietowanych przez instytut ZEW obrazowane indeksem o tej samej nazwie, po raz kolejny pokazały dynamicznie poprawiające się nastroje w niemieckiej gospodarce. Informacja ta może być niezwykle cenna m.in. dla polskiego eksportu.

Opinie 350 analityków ankietowanych przez instytut ZEW obrazowane indeksem o tej samej nazwie, po raz kolejny pokazały dynamicznie poprawiające się nastroje  w niemieckiej gospodarce. Informacja ta może być niezwykle cenna m.in. dla polskiego eksportu.

W czerwcu indeks ZEW wzrósł do 44,8 pkt. z 31,1 pkt. odnotowanych miesiąc wcześniej. To ósmy z rzędu miesiąc przyrostu tego wskaźnika. Ponadto seria z ostatnich 4 miesięcy wygląda wyjątkowo imponująco, ponieważ jeszcze w marcu wynosił on -3 pkt.

Na rekordowo wysokich poziomach znalazła się składowa obrazująca oczekiwania na przyszłość ? ponad 26 pkt. powyżej średniej liczonej od początku lat 90-tych.

Obecne poziomy wskazują, że specjaliści rynków finansowych oczekują stabilizacji gospodarki, co naturalnie przybliża moment nadejścia oczekiwanego z niecierpliwością ożywienia - zwłaszcza ze względu na dotychczasową skalę recesji. PKB w I kwartale spadł o 3,8 proc., co doprowadziło do spadku tego wskaźnika w tym samym okresie dla całej strefy euro o 2,5 proc. ZEW jest stosunkowo dobrym barometrem wyprzedzającym koniunkturę, dlatego dotychczasowa seria wzrostów pozwala przypuszczać, że odczyty za II kwartał będą łagodniejsze i pokażą najprawdopodobniej dynamikę na poziomie -2,0 proc. dla gospodarki Niemiec oraz -1,5 proc. dla całej "szesnastki" używającej euro.

Reklama

ZEW ma jednak jeden mankament, który sugeruje ostrożne stawianie na jego podstawie wniosków. Opiera się bowiem na subiektywnych odczuciach, które mogą być niezwykle optymistyczne z uwagi na dotychczasowe wzrosty, na przykład na giełdach akcji. Zatem zanim jednoznacznie ekonomiści stwierdzą, że Niemcy są u progu wyjścia z recesji, niezbędne jest pozyskanie świeżych danych. Będą miały one za zadanie pokazać rzeczywisty stan gospodarki, a nie jak to ma miejsce w przypadku ZEW jedynie subiektywne oceny.

Michał Poła

NWAI
Dowiedz się więcej na temat: nastroje | ZEW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »