NBP: Recesja w strefie euro spowolni Polskę

Recesja w strefie euro prawdopodobnie doprowadzi do wyraźnego spowolnienia gospodarek regionu Europy Środkowej i Wschodniej w 2012 r. - wynika z opublikowanej w czwartek przez NBP "Analizy sytuacji gospodarczej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej".

Recesja w strefie euro prawdopodobnie doprowadzi do wyraźnego spowolnienia gospodarek regionu Europy Środkowej i Wschodniej w 2012 r. - wynika z opublikowanej w czwartek przez NBP "Analizy sytuacji gospodarczej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej".

"Prognozowana recesja w strefie euro prawdopodobnie pociągnie za sobą wyraźne spowolnienie gospodarek regionu w 2012 r. Słabnący popyt zewnętrzny doprowadzi bowiem do dalszego spadku dynamiki eksportu, który w latach 2010-2011 był podstawowym czynnikiem wspomagającym wychodzenie z kryzysu" - napisano w komunikacie Narodowego Banku Polskiego.

"Jednocześnie trwająca w większości krajów konsolidacja fiskalna, oczekiwana stagnacja na rynku pracy, a także dalsze ograniczenie finansowania zagranicznego sektora bankowego nie zwiastują ożywienia popytu krajowego, który mógłby zrekompensować słabszy eksport" - dodano.

Reklama

Wskazano, że pogorszenie się od połowy 2011 r. zewnętrznych uwarunkowań dla gospodarek regionu, jest przede wszystkim wynikiem pogłębiającego się kryzysu strefy euro.

Według ekonomistów z banku centralnego, kryzys dotyka zarówno gospodarkę realną (roczna dynamika PKB w strefie euro w I kw. 2012 r. spadła do minus 0,1 proc.), jak i sektor finansowy, zwłaszcza banki. "Oba te czynniki miały duży wpływ na obniżenie wskaźników wzrostu gospodarczego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w ostatnich kwartałach" - wyjaśnia NBP.

Zdaniem autorów analizy, spowolnienie gospodarcze to wynik słabnącego popytu zewnętrznego i utrzymującego się wciąż na niskim poziomie popytu wewnętrznego. W dokumencie wyjaśniono, że eksport, który napędzał wzrost PKB w regionie w poprzednich dwóch latach, w pierwszym kwartale 2012 r. wyraźnie spowolnił, co skutkowało obniżeniem wkładu eksportu netto do wzrostu gospodarczego.

"Niższy popyt eksportowy można było zauważyć we wszystkich krajach regionu, jednak w największym stopniu eksport obniżył się w Bułgarii, co było wynikiem sąsiedztwa i bliskich relacji handlowych z krajami peryferyjnymi strefy euro, zwłaszcza Grecją. Relatywnie wolniej na spadek popytu ze strony strefy euro zareagował eksport w Czechach i na Słowacji" - wskazali ekonomiści NBP.

Ich zdaniem kryzys w strefie euro zwiększał niestabilność na światowych rynkach finansowych. "Zawirowania na europejskich rynkach finansowych w maju 2012 r., wywołane rozwiązaniem parlamentu i ogłoszeniem nowych wyborów w Grecji ponownie potwierdziły dużą wrażliwość cen aktywów finansowych krajów regionu na zmiany w poziomie globalnej awersji do ryzyka" - napisano.

Ekonomiści NBP zaznaczyli, że podobnie jak miało to miejsce w drugiej połowie 2011 r., stosunkowo najmniejszą zmiennością charakteryzowały się ceny czeskich aktywów, które inwestorzy wciąż uważają za "bezpieczną przystań". Natomiast aktywa węgierskie, ze względu na wewnętrzne problemy gospodarczo-polityczne, ucierpiały w największym stopniu.

Jak wyjaśnił NBP, raport "Analiza sytuacji gospodarczej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej" publikowany jest dwa razy w roku przez ekonomistów Instytutu Ekonomicznego NBP. Eksperci monitorują gospodarki 10 nowych krajów członkowskich UE i przedstawiają analizę zjawisk i tendencji występujących w tych gospodarkach.

Kondycja przedsiębiorstw pogarsza się

Sytuacja sektora przedsiębiorstw w II kw. 2012 r. pozostała dobra, ale w oczekiwaniach na III kw. wzrósł odsetek pesymistów - wynika z badań koniunktury NBP opublikowanych w czwartek.

"Sytuacja sektora przedsiębiorstw (w II kw. 2012 r. - PAP) pozostała dobra, niemniej wskaźnik oceny bieżącej nieznacznie spadł drugi kwartał z rzędu, a ankietowane przedsiębiorstwa częściej informowały o różnego rodzaju problemach. Po wzroście optymizmu prognoz na II kw., co można tłumaczyć oczekiwanym w tym okresie ożywieniem koniunktury w związku z organizacją mistrzostw Euro 2012, w oczekiwaniach na III kw. wzrósł odsetek pesymistów" - napisano w raporcie.

"Prawdopodobieństwo pojawienia się zjawisk o charakterze kryzysowym przedsiębiorstwa oceniają jednak jako umiarkowane, przy jednocześnie nierosnącej niepewności w odniesieniu do przyszłości, niemniej duża grupa firm spodziewa się pogorszenia koniunktury w kraju" - dodano.

Z raportu wynika, że wskaźnik ocen sytuacji bieżącej BOSE zmniejszył się w stosunku do poprzedniego kwartału o 0,8 pp., osiągając wartość niższą od zanotowanej przed rokiem, jak też poniżej swojej długookresowej średniej. Swoją sytuację za bardzo dobrą lub dobrą uznało 74,1 proc. firm, wobec 74,4 proc. w poprzednim kwartale.

Wskaźnik prognoz WPSE po korekcie sezonowej spadł (o 2,4 pp. kdk) do poziomu 6,7 punktu, tj. o 6 pp. mniej niż przed rokiem, i jednocześnie poniżej swojej długookresowej średniej.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: strefa euro | NBP | recesja | czwartek | ANALIZY | euro | strefy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »