Netflix na zakup licencji wyda 5 miliardów dolarów

Telewizja internetowa powoli zastępuje tradycyjną. Szeroki wybór treści, możliwość zatrzymania odtwarzanego programu w dowolnej chwili i kontynuowanie na dowolnym urządzeniu sprawiają, że wideo w sieci zyskuje na popularności. Z platformy Netflix, światowego giganta, korzysta już 75 mln osób. Spółka tylko w tym roku na zakup licencji planuje wydać ok. 5 mld dol.

- W styczniu weszliśmy do 130 nowych krajów, w tym do Polski, i chcemy w nich świadczyć jak najlepsze usługi. Jesteśmy na etapie uczenia się tych rynków, uczenia się tego, co odbiorcy chcą oglądać, i chcemy się dostosować do tych wymagań - wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Joris Evers, wicedyrektor ds. globalnej komunikacji w Netflix.

Reklama

Na koniec ubiegłego roku, jeszcze przed globalną ekspansją spółki, łączna liczba subskrybentów przekroczyła 75 mln osób, z czego 45 mln tylko w Stanach Zjednoczonych. Docelowo firma chce, by 80 proc. osób korzystających z usługi pochodziło z innych krajów. Dlatego chce poszerzyć ofertę i znacznie zwiększyć wydatki na licencje. W tym roku planuje wydać 30 nowych i powracających seriali, ponad 20 licencjonowanych filmów fabularnych i dokumentalnych, seriale dla dzieci i programy z amerykańskim stand-upem.

- Nasze wydatki na licencje w ujęciu globalnym rosną. W tym roku przeznaczymy na nie 5 mld dol., w ubiegłym roku na ten cel wydaliśmy 3 mld dol. Będą to wydatki zarówno na licencje, jak i na nasze własne programowanie. Jesteśmy zainteresowani nabywaniem takich programów, które będą nadawały się do emisji na całym świecie - podkreśla ekspert Netflix.

Platforma staje się coraz większym zagrożeniem dla tradycyjnych nadawców. Przykładem może być serial "Penny Dreadful", o który zabiegały m.in. telewizje Sky i Canal+, a prawa do transmisji zakupił właśnie Netflix.

Jak przyznaje Evers, firma chce zapewnić dostęp do globalnej telewizji na całym świecie.

- Jesteśmy przekonani, że telewizja internetowa zapewnia lepsze doznania niż telewizja klasyczna, zwłaszcza w dobie pokoleń wychowanych na usługach na żądanie - ocenia wicedyrektor Netflix.

Jak szacuje Evers, usługa wideo na żądanie rośnie w siłę i w ciągu 15-20 lat ma szansę całkowicie zastąpić tradycyjną telewizję. Podkreśla, że ma nieograniczony zasięg, a z klasycznym medium wygrywa wygodą i dopasowaniem do potrzeb widza. To użytkownik decyduje, na jakim urządzeniu i kiedy ogląda daną treść. Choć w Polsce usługa VOD nie jest jeszcze tak popularna, jak np. w USA, to również przyciąga coraz więcej osób.

- Myślę, że zobaczymy coraz więcej inwestycji w innowacyjne rozwiązania. Tradycyjne stacje telewizyjne w będą się skupiały na serwisach internetowych, a użytkownicy będą stawiali na aplikacje. Konkurencją dla nas jest również piractwo. Uważamy, że wynika ono z frustracji osób, które nie mogą dotrzeć do tego kontentu, do którego chcą, bo nie mają do niego dostępu - tłumaczy Evers.

Z badania przeprowadzonego przez firmę PwC w 2014 roku wynika, że z nielegalnych serwisów internetowych oferujących treści wideo korzysta 7,5 mln Polaków. Za dostęp do treści na nich zamieszczonych płaci wedle różnych szacunków 30-50 proc. osób.

Jak przekonuje wicedyrektor ds. globalnej komunikacji Netflix, z konkurencją można skutecznie walczyć, przede wszystkim oferując łatwy dostęp do wysokiej jakości treści.

- Mamy wyjątkowy program rekomendacji, dzięki któremu tworzymy spersonalizowany kanał składający się z takich programów, które nam odpowiadają. To różnica w stosunku do tradycyjnej telewizji, gdzie cała treść jest wspólna dla wszystkich użytkowników. Oprócz tego naszą zaletą jest wysoka jakość strumieniowania obrazu, szeroki zakres i wybór treści, a także możliwość zatrzymania odtwarzanego programu w dowolnej chwili oraz kontynuowanie na go dowolnym urządzeniu - podkreśla Joris Evers.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2015

Źródło informacji

Newseria Inwestor
Dowiedz się więcej na temat: Netflix | wydma | telewizja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »