Reklama

Netia przejmuje Dialog i staje się poważnym graczem

Netia zawarła umowy nabycia 100 proc. akcji spółek Telefonia Dialog oraz Crowley Data Poland. Dzięki tym transakcjom Netia zwiększy swój potencjał i umocni pozycję zarówno na rynku klientów indywidualnych, jak i biznesowych oraz zwiększy przychody do poziomu ponad 2 mld zł rocznie. Powstaje drugi co do wielkości gracz mogący walczyć z pozycją Telekomunikacji Polskiej SA.

Wartość przedsiębiorstwa Telefonia Dialog, osiągnięta w transakcji wynosi 890 mln złotych. Z kolei przyjęta w transakcji wartość przedsiębiorstwa Crowley Data Poland to 100 mln złotych. Obie transakcje finansowane są częściowo ze środków własnych Netii, a częściowo z dostępnych linii kredytowych.

Nowa Netia

Będzie mieć dużo większy potencjał, zarówno w zakresie zasięgu, palety usług, czy efektu skali, a także nowych kompetencji i talentów. Dzięki różnorodnej ofercie i rozwojowi nowych usług, spółka będzie w stanie w rentowny sposób konkurować także na regulowanym rynku telekomunikacyjnym, zapewniając klientom najwyższą jakość i różnorodność usług. - skomentował transakcje Mirosław Godlewski, Prezes Zarządu Netia S.A.

Reklama

Opinie dla INTERIA.PL

Według Waldemara Stachowiaka analityka Ipopema Securities S.A.

Zakup Telefonii Dialog to strategicznie dobry krok w kierunku dalszej konsolidacji dość rozdrobionego rynku telekomunikacyjnego. Dlatego w pierwszej kolejności należy się spodziewać korzyści dla akcjonariuszy a w dłuższej perspektywie również dla klientów indywidualnych.

_ _ _ _ _

Przemyslaw Sawala-Uryasz analityk z UniCredit CAIB Poland S.A.

Przejecie Dialogu powinno dodać wartości Netii w horyzoncie średnio-długoterminowym. Netia zyskuje udziały rynkowe a co za tym idzie ekonomie skali oraz niezależność infrastrukturalną w regionie działalności Dialogu co powinno skutkować wzrostem rentowności operacyjnej.

Wzrasta również atrakcyjność samej Netii jako celu akwizycji dla podmiotu telekomunikacyjnego dążącego do oferty pakietowej, obejmującej telefonię mobilną, internet i być może docelowo telewizję. Premia względem własnej wyceny rynkowej jaką płaci Netia powinna być w dłuższym terminie zrekompensowana korzyściami wynikającymi z synergii, które w sektorze telekomunikacyjnym uzyskuje się relatywnie szybko.

_ _ _ _ _

Warunkowy zakup

KGHM oraz Netia zawarły warunkową, zobowiązującą umowę sprzedaży 19.598.000 akcji spółki Telefonia Dialog stanowiących 100 proc. kapitału zakładowego Dialogu, zgodnie z umową cena sprzedaży akcji wyniesie 944 miliony zł - podały w czwartek spółki.

"Zgodnie z umową cena sprzedaży akcji wyniesie 944 miliony PLN. Cena sprzedaży akcji zawiera zapłatę za Wartość Przedsiębiorstwa ("Enterprise Value") w wysokości 890 milionów PLN oraz równowartość salda środków pieniężnych netto w Dialogu w wysokości 54 miliony PLN na dzień 31 maja 2011 r. (data "locked-box").

Bazując na danych za I półrocze 2011 r., skonsolidowany zysk EBITDA Dialogu za cały 2011 rok szacowany jest w wysokości 139 milionów PLN.

Cena zostanie skorygowana o wartości określone w umowie w oparciu o mechanizm cenowy "locked-box": (i) pomniejszona o wypłaty dokonane przez Dialog na rzecz KGHM w okresie od dnia 31 maja 2011 r. do daty zamknięcia oraz (ii) powiększona o odsetki naliczane od ceny w wysokości 4,76 proc. rocznie, liczone od dnia 31 maja 2011 r. do dnia zamknięcia transakcji" - podano w komunikacie.Nabycie akcji nastąpi na podstawie umowy rozporządzającej po spełnieniu się warunku zawieszającego w postaci uzyskania przez Netię do dnia 30 czerwca 2012 r. zgody organu antymonopolowego na dokonanie akwizycji. W przeciwnym wypadku umowa ulegnie rozwiązaniu.

W odrębnym komunikacie Netia poinformowała, że wraz z Internetia Sp. z o.o. zawarły z bankami: Rabobank Polska, BNP Paribas, BRE Bankiem, Raiffeisen Bank Polska oraz Raiffeisen Bank International AG umowę kredytową na kwotę 650 mln zł, która zostanie przeznaczona na zakup akcji Telefonii Dialog oraz kredytu odnawialnego w wysokości 50 mln zł na ogólne potrzeby działalności operacyjnej.

Prognoza wyników finansowych i operacyjnych spółki na 2011 rok pozostaje niezmieniona i nie uwzględnia wpływu ewentualnego zamknięcia przedmiotowej transakcji jeszcze w 2011 roku. Obowiązująca prognoza średnioterminowa Netii pozostanie niezmieniona do momentu zamknięcia przedmiotowej transakcji. Potem przewidywana jest jej aktualizacja" - napisano w komunikacie.

Dialog jest operatorem telefonii stacjonarnej, świadczącym usługi w oparciu o swoją własną i dzierżawioną sieć telekomunikacyjną. W jego ofercie znajdują się usługi telefonii stacjonarnej, szerokopasmowego dostępu do internetu oraz telewizji, a także usługi telefonii komórkowej oraz mobilnego dostępu do internetu.

- - - - -

Netia, która podpisała warunkowe umowy w sprawie przejęcia Telefonii Dialog i Crowley Data Poland, myśli o kolejnych akwizycjach. Będzie zainteresowana przejęciem TK Telekom, jak i Exatela - podał na piątkowej konferencji Mirosław Godlewski, prezes Netii.

- Crowley, Dialog, Netia nie przez przypadek układają się w CDN, bo chcemy patrzeć na tę transakcję jako na potencjał zwiększonych mocy dalszej konsolidacji na rynku - powiedział Godlewski. - Dlaczego mówię, że ciąg dalszy nastąpi: nasze połączone moce w zakresie generowania gotówki skoczą do poziomu ponad 350 mln zł. Będziemy mogli kontynuować buy-back nie tylko ten obecny, ale też w tym większym zakresie 12,5 proc. lub zaangażować się w akwizycję podobną w skali do Dialogu. Zadłużenie 1x EBITDA jest bardzo bezpieczne i na tyle małe, że daje nam swobodne myślenie o kolejnych akwizycjach - dodał.

Prezes powiedział też, że Netia jest zainteresowana zarówno TK Telekom, jak i Exatelem.

W czwartek wieczorem Netia poinformowała, że podpisała warunkowe umowy kupna 100 proc. akcji Telefonii Dialog za 944 mln zł i 100 proc. udziałów w Crowley Data Poland za 31,8 mln dol. Część środków na sfinansowanie transakcji pochodzić będzie z bankowych kredytów.

Nabycie Dialogu zostanie sfinansowane ze środków własnych Netii oraz poprzez wykorzystanie kredytu terminowego z 5-letnim okresem spłaty, który został podpisany przez spółkę w czwartek na mocy porozumienia z 2010 r. Wskaźnik pro forma zadłużenia netto do zysku EBITDA po przejęciu (nie uwzględnia synergii) jest oczekiwany na poziomie około 1x EBITDA.

_ _ _ _

Skup i dywidenda

Netia do końca 2011 roku przeznaczy 60 mln zł na realizację rozpoczętego programu skupu akcji własnych do poziomu 2,5 proc. kapitału zakładowego - podała Netia w prezentacji na stronie internetowej. Netia podała, że 344 mln zł z nadwyżki środków pieniężnych zostanie przeznaczone na realizację obu akwizycji, 60 mln zł zostanie przeznaczone do końca bieżącego roku na realizację rozpoczętego programu wykupu akcji własnych. Zadłużenie netto (Pro forma) wynikające z przeprowadzonych akwizycji wyniesie około 1.0x EBITDA.

Teoretycznie byłaby możliwa wypłata przez Netię dywidendy z zysku za 2011 r., ale będzie przede wszystkim zależało od potencjalnych kolejnych akwizycji - poinformował dziennikarzy Jon Eastick, dyrektor finansowy Netii. "W tej chwili nie wiadomo, czy będą kolejne akwizycje, czy nie" - dodał.

Poinformował też, że Netia ma potencjał do kolejnych akwizycji.

Dowiedz się więcej na temat: dialog | Akcji | netia | Netia SA | gracz | Orange Polska S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »