Niedziela handlowa aż dwa razy w kwietniu. Pierwsza już w ten weekend

Niedziela handlowa jest już niemal jak święto - zrobienie zakupów w sklepie w niedzielę nie jest bowiem oczywistością, jaką było jeszcze 5 lat temu. Przypomnijmy, że zakaz handlu wszedł w życie właśnie w marcu 2018 roku i od tego czasu rozciągał się coraz szerzej na kolejne niedziele. Obecnie niedziele handlowe to zdecydowana mniejszość wśród ogółu siódmych dni tygodnia w roku. Tak się jednak składa, że w ten weekend zakupy w niedzielę damy radę zrobić.

Czy najbliższa niedziela to niedziela handlowa? Okazuje się, że tak! W niedzielę 2 kwietnia zrobimy zakupy w punktach sprzedaży na terenie całego kraju. Zakaz handlu bowiem tego dnia nie obowiązuje. Nie jest to jednak jedyna taka niedziela w czwartym miesiącu roku.

Niedziela handlowa 2 kwietnia. To druga spośród niedziel handlowych w roku i pierwsza z dwóch w kwietniu

Przypomnijmy, że zakaz handlu zaczął obowiązywać w 2018 roku w marcu, a więc obecnie przeżywamy pięciolecie wprowadzonego przez rząd Mateusza Morawieckiego zakazu obrotu handlowego w siódmy dzień tygodnia. Jak z pewnością wielu z nas dobrze pamięta, zakaz handlu w niedziele wchodził stopniowo.

Reklama

Najpierw w 2018 roku spośród 52 niedziel 29 było niedzielami handlowymi, czyli z grubsza mogliśmy zakupy zrobić w niedzielę w co drugi weekend. Zakaz handlu obowiązywał wówczas w ograniczonym stopniu, ale systematycznie go rozszerzano. Tym samym już w 2019 roku tylko 15 niedziel miało status niedzieli handlowej.

Apogeum zakazu handlu przyszło w 2020 roku. Odtąd niedziela handlowa tylko 7 razy w roku

W 2020 roku nastąpiło apogeum zakazu handlu, które utrzymywane jest dotąd. Od 3 lat w ciągu roku możemy zrobić zakupy wyłącznie w 7 niedziel w roku. Tak samo jest też w 2023 roku. Zaplanowane na ten rok niedziele handlowe zakładają, że w dwóch miesiącach roku będziemy mogli zrobić zakupy w niedzielę dwa razy - w podwójny "szał zakupowy" możemy wpaść w kwietniu i grudniu.

Niedziele handlowe w 2023 roku wedle kalendarza:

  • 29 stycznia,
  • 2 kwietnia,
  • 30 kwietnia,
  • 25 czerwca,
  • 27 sierpnia,
  • 17 grudnia,
  • 24 grudnia.

Niedziela handlowa 2 kwietnia. Zakazu handlu nie będzie w tych miejscach

2 kwietnia przypada najbliższa niedziela handlowa, co znaczy, że będziemy mogli zrobić zakupy w szeregu placówek sprzedaży. Oczywiście w niedzielę nawet z zakazem handlu działa część sklepów, ale w ograniczony sposób. Przygotujmy się więc na tę niedzielę, bo wachlarz możliwości może wprowadzić nas w zakupowy szał. Otwarte będą bowiem takie sklepy jak Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan, Kaufland czy Dino.

30 kwietnia wypada druga w miesiącu niedziela handlowa.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: niedziela handlowa | zakaz handlu | kwiecień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »