Niemcy też korzystają na tarczy antyinflacyjnej. Wybierają zakupy w Polsce

Niemcom daje się we znaki inflacja. Mieszkańcy przygranicznych regionów korzystają więc z bliskości naszego kraju. Dzięki zakupom w Polsce oszczędzają nawet kilkadziesiąt euro tygodniowo.

"Niemcom dokucza inflacja i rosnące ceny. Kto może, oszczędza i jeździ na zakupy do Polski" - podaje Deutsche Welle.   

Niemcy korzystają na polskiej tarczy antyinflacyjnej

Nasz kraj jest tańszy dla Niemców nie tylko ze względu na ogólne różnice w cenach. W tym roku dodatkowo rolę odgrywa obowiązująca tarcza antyinflacyjna. W jej ramach w Polsce zniesiono VAT na żywność.  

To dodatkowo zachęca mieszkańców niemieckiego pogranicza do robienia zakupów w Polsce - wskazuje DW. "Zdarza się, że w supermarketach brakuje wózków, bo tyle klientów przyjechało na zakupy" - opisuje portal.

Dziennikarze portalu przywołują przykład relacjonowany przez stację radiową MDR. Reporter stacji towarzyszył na zakupach Niemcowi z Żytawy (Zittau), ojcu pięciorga dzieci. Jak podaje stacja, robiąc zakupy w Polsce, za każdym razem oszczędza on 50 euro. Zanim wybierze się na zakupy do Polski, porównuje ceny w polskiej aplikacji zakupowej. 

Reklama

Paliwo też tańsze w Polsce

Inflacja w Niemczech wyniosła w czerwcu 6,4 proc. w ujęciu rocznym - podał we wstępnym odczycie Federalny Urząd Statystyczny (Destatis). Ceny żywności rosną jednak szybciej - dynamika ich wzrostu wyniosła w ubiegłym miesiącu 14,9 proc. w skali roku. 

Ale Niemcy przyjeżdżają do Polski nie tylko na zakupy spożywcze. Tańsze w Polsce jest też paliwo. Jak wynika z ostatnich danych Eurostatu, pod koniec czerwca litr benzyny E5 był w Polsce średnio o 39 eurocentów tańszy niż w Niemczech. Olej napędowy kosztował z kolei 21 eurocentów mniej. 

W Niemczech ceny tych paliw wynosiły odpowiednio 1,85 euro i 1,61 euro. W przeliczeniu na euro paliwo w Polsce kosztuje za to około 1,46 euro (benzyna E5) i 1,40 (olej napędowy) - czytamy w DW.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | Inflacja | handel | ceny żywności | ceny paliwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »