Nieprawidłowe działanie multiplekserów powodem zakłóceń na multipleksie MUX-3

Nieprawidłowe działanie multiplekserów było przyczyną awarii, która doprowadziła do zakłóceń w nadawanym sygnale na multipleksie MUX-3 - poinformowali w piątek dziennikarzy przedstawiciele spółki EmiTel, która jest operatorem naziemnej telewizji cyfrowej na rzecz Telewizji Polskiej.

- Awaria miała miejsce w części południowej kraju. Wada, jaką wykryliśmy, to było nieprawidłowe działanie dwóch urządzeń, tak zwanych multiplekserów, obsługujących południową część kraju - powiedział Jarosław Niechcielski dyr biura współpracy z regulatorem i wynajmu infrastruktury w spółce EmiTel.

- Była to awaria dość nietypowa, według naszej najlepszej wiedzy było to zdarzenie bez udziału osób trzecich - dodał Niechcielski.

Według Niechcielskiego, awaria zaczęła się w sobotę 17 grudnia 2016 roku o godzinie 19:09 ustabilizowanie sieci nastąpiło w poniedziałek 19 grudnia 2016 roku o godzinie 15:16. Zakłócenia miały miejsce m.in. podczas wystąpienia premier Beaty Szydło.

Reklama

- - - - -

19 grudnia informowaliśmy: 11 nadajników MUX 3 z zakłóceniami

EmiTel poinformował na swojej stronie internetowej, że 17 i 18 grudnia 2016 roku na 11 spośród 137 obiektów nadających sygnał MUX 3 nastąpiły krótkie kilkuminutowe zakłócenia w prawidłowych emisjach spowodowane błędami synchronizacji. Zakłócenia wystąpiły jedynie na granicach stref SFN i dotyczyły niewielkiego procenta populacji. Teraz trwają intensywne prace nad eliminacją zakłóceń.

Stacja TVP Info podała informację, że problem z odbiorem kanałów TVP występuje w południowej Polsce - dotyczy to województw podkarpackiego, małopolskiego, dolnośląskiego, lubelskiego i śląskiego. Zgłaszano też problem z odbiorem MUX 3 z RTCN Białystok / Krynice i TON Czyże pomiędzy godzinami 9-10 rano. Podobno kilkakrotnie znikał sygnał MUX 3 - brak potwierdzenia. Od tamtej pory nie ma problemów z odbiorem w przypadku tych nadajników.

Lista obiektów, na których wg EmiTela nastąpiły zakłócenia MUX 3:

RTCN Opole / Chrzelice,

RTCN Wrocław / Ślęża,

RTON Tarnów,

TON Łanięta,

RTCN Częstochowa / Wręczyca,

RTON Leżajsk,

RTCN Dęblin / Ryki,

TON Tarnobrzeg,

RTCN Przysucha,

RTON Kłodzko,

RTCN Lublin / Piaski.

Wyjaśnienie techniczne

TVP jako nadawca publiczny jest ustawowo zobowiązany zapewnić pełne pokrycie sygnałem swoich podstawowych kanałów. W efekcie od początku sieć MUX 3 zakładała emisję ze znacznie większej ilości obiektów, niż pozostałych multipleksów. MUX 1 - 53 nadajniki MUX 2 - 51 nadajników MUX 3 - 137 nadajników i 110 obiektów doświetlających Aby zapewnić poprawną emisję kanałów na wszystkich obszarach przy MUX 3 niektóre nadajniki pracują w tzw. SFN - Single Frequency Network.

CZYTAJ TAKŻE: Jacek Kurski: Składam zawiadomienie do ABW

Działa to, najprościej mówiąc, na takiej zasadzie, że jeden główny nadajnik emituje przekaz na określonym kanale i na tym samym kanale to samo nadają także obiekty doświetlające, np. obejmujące jakieś obszary, gdzie sygnał z głównego nadajnika nie dociera z powodu niesprzyjającego ukształtowania terenu. Choć nadajnik główny i doświetlenia na danym obszarze prowadzą emisję na tym samym kanale - nie zakłócają się wzajemnie, a uzupełniają i jeśli ktoś mieszka np. na granicy pokrycia, to sygnał z doświetlenia "uzupełnia" braki, dając dobry odbiór. I wszystko działa poprawnie, ale pod jednym warunkiem - póki nadajnik główny i te doświetlające są idealnie zsynchronizowane.

Gdy z jakiegoś powodu zabraknie synchronizacji pomiędzy nadajnikiem głównym, a doświetleniami w SFN - nadajniki doświetlające zamiast pomagać - przeszkadzają, zakłócając odbiór. Z dostępnych na tę chwilę informacji wynika, że tak też stało się w tym przypadku, zapewne na skutek awarii technicznej (w grę wchodzą - awaria sprzętu albo kwestia dosyłu, to już wyjaśnić musi EmiTel) w przypadku kilku nadajników (niewielkiej ilości z całej sieci nadawczej) doszło do utraty synchronizacji SFN i na granicach zasięgu mogło dojść do właśnie takich problemów - krótkotrwałych zaburzeń, momentalnych spadków poziomu sygnału.

Co ważne: emisja MUX 3 po stronie operatora nie była przerywana (dopiero w niedzielę w godzinach nocnych przeprowadzono pewne prace mogące zaowocować przerwami), natomiast problem był tak naprawdę z odbiorem - tylko w miejscach, gdzie nachodził na siebie sygnał z głównego nadajnika i doświetlenia i jednocześnie odbiorca miał instalację naziemną wykonaną w taki sposób, że te dwa sygnały odbierał i przez awarię przestały się one "sumować".

To oznacza, że nawet w jednym miejscu mogła być sytuacja, w której dom obok domu jedno gospodarstwo odbierało sygnał poprawnie (np. stosując antenę kierunkową ustawioną precyzyjnie na główny nadajnik), a drugie nie, bo zbierało doświetlenie będące bez synchronizacji z nadajnikiem głównym.

Realnie problemem dotkniętych mogło być do kilkunastu tysięcy widzów spełniających ww. warunki.

Z pewnością nie było to zakłócanie przez jakieś zewnętrzne podmioty, nie było to także działanie celowe (jest technicznie niewykonalne, aby na różnych obszarach przeprowadzić coś takiego), ani też nie obejmowało wszystkich widzów mieszkających w określonych województwach, jak sugerowano w różnych źródłach (np. że sygnału nie posiadało ponad pół Polski - to nie jest prawda).

PS Niestety dostaliśmy fałszywe informacje, że ograniczenie emisji MUX 3 zdarzyło się jakoby z powodów... politycznych, co jest kompletną nieprawdą! Z lekkim przerażeniem obserwowaliśmy, jak do tematu bez uprzedniej konsultacji technicznej dodano wiele niedomówień, wprowadzając widzów niejednokrotnie w błąd. Nie jest to dobre, prowadzi do niepotrzebnej eskalacji emocji, gdy cała sytuacja sprowadzała się tak naprawdę do występowania lokalnych problemów.

Zresztą można było to zaobserwować także w sieci - w sobotę, gdy problemy zaczęły występować - zarówno w komentarzach na portalu satkurier.pl jak i na forum działającym przy portalu - trudności z odbiorem nie zgłosił zupełnie nikt. Na forum operatora EmiTel pojawiły się w sobotę wieczorem jedynie trzy wypowiedzi potwierdzające usterkę. Niewiele więcej wypowiedzi od osób mających problemy było w niedzielę, częściej pojawiały się wpisy bazujące na informacjach z samych kanałów TVP. Gdyby był to masowy problem, występujący u setek tysięcy widzów - raportów musiałoby być znacznie więcej.

Janusz Sulisz, SatKurier

- - - - -

Oświadczenie: EmiTel Sp. z o.o. współpracuje z ABW i UKE przy ustalaniu przyczyn zakłóceń w emisji sygnału TVP na MUX-3

EmiTel Sp. z o.o., operator świadczący usługi cyfrowej emisji programów telewizyjnych, informuje, iż od momentu wystąpienia pierwszych problemów technicznych w dniu 17 grudnia br., współpracuje z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Urzędem Komunikacji Elektronicznej, przy ustalaniu przyczyn zakłóceń sygnału telewizyjnego TVP na multipleksie MUX-3.

Na chwilę obecną ustalono, że problemy techniczne dotyczą 11 spośród 137 obiektów nadających sygnał MUX-3, w ramach których nastąpiły kilkuminutowe zakłócenia w prawidłowych emisjach spowodowane błędami synchronizacji SFN. W związku z charakterem zakłóceń, miały one ograniczony zasięg - zgodnie z szacunkami Działu Radiodyfuzji potencjalna utrata pokrycia może wynosić 10-12 proc. populacji kraju (mapa z zasięgiem potencjalnych zakłóceń pod oświadczeniem).

O sytuacji na bieżąco są informowane służby techniczne i władze Telewizji Polskiej w ramach zawartych umów o świadczenie usług rozpowszechniania programów TVP na multipleksie MUX-3.

EmiTel

PAP
Dowiedz się więcej na temat: działanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »