Niższe ceny gazu na wniosek. ZUS otworzył nabór i czeka na zgłoszenia

Ceny gazu jakie są, każdy widzi. Okazuje się jednak, że mogą być niższe, a do obniżenia stawki za gaz wystarczy wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Niestety, w tym miejscu musimy zatrzymać wszystkich rozochoconych do składania wniosku o preferencyjne ceny gazu. ZUS nie przyjmie wniosku od każdego - aby skorzystać z niższych cen gazu trzeba należeć do wąskiej grupy uprawnionych do wnioskowania.

Ceny gazu w ostatnim roku szybko rosły, w tym sytuacja jest odwrotna. Na giełdzie holenderskiej gaz tanieje ponad 7 proc. a 1 MWh kosztuje 47,75 euro (ok. godziny 15:30). To powoduje, że także dla odbiorców biznesowych ceny gazu spadają. Wpływ na to ma także zmiana ustalania ceny w comiesięcznym trybie. Jak podał dzisiaj PGNiG Obrót Detaliczny, ceny błękitnego paliwa na marzec wyniosą 301,72 zł za 1 MWh i będą niższe o około 15 proc. niż w kwietniu (353,59 zł za MWh netto w kwietniu).

Reklama

Okazuje się jednak, że część odbiorców gazu zapłaci za niego jeszcze mniej, tj. 200,17 zł/MWh, a wystarczy wniosek do ZUS.

Niższe ceny gazu. Preferencyjne stawki na wniosek, ale nie dla wszystkich

Z preferencyjnych cen gazu nie każdy jednak może skorzystać. Pomoc oferowana przez państwo dotyczy wyłącznie przedsiębiorców, dla których gaz jest surowcem energetycznym potrzebnym w codziennej pracy. Jak wskazał ZUS, chodzi o te firmy, które zajmują się wypiekiem pieczywa, wyrobów ciastkarskich, ciastek oraz w pracy wykorzystują piec opalany gazem.

ZUS podkreśla jednak, że nawet jeśli znajdujemy się w grupie objętej możliwością wystąpienia o preferencyjne stawki, nie otrzymamy wsparcia, jeśli w dniu składania wniosku przedsiębiorca ma zaległości w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek i musi dysponować limitem pomocy de minimis.

Preferencyjne stawki na gaz. Niższymi cenami gazu będziemy cieszyć się od kwietnia

Niższe ceny gazu dotyczyć będą rachunków od kwietnia. Wniosek RPG, czyli dokument odpowiadający procesowi przyznawania niższych stawek gazu, należy złożyć w terminie maksymalnie 30 dni od otrzymania faktury za gaz. Nie ma możliwości złożenia fizycznego wniosku o preferencyjne stawki.

Wniosek o stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych (RPG) można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Do wniosku należy dołączyć fakturę za gaz - tłumaczy Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Nie wystarczy prowadzić piekarni. Nawet uprawnieni do niższych cen gazu muszą spełnić warunki

Jak zaznacza jednak ZUS, nie wystarczy prowadzenie działalności opartej na produkcji pieczywa i ciastek. O preferencyjne stawki na gaz ubiegać się mogą bowiem jedynie te podmioty, które są w stanie wykazać określone przesłanki, jakie spełniali na dzień 31 grudnia 2022 roku. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z niższych cen gazu, jeśli:

  • rodzaj ich przeważającej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) był oznaczony kodem 10.71.Z,
  • prowadzili działalność gospodarczą oznaczoną kodem 10.71.Z, i przychód z działalności w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku, pochodził, w co najmniej 50 proc. ze sprzedaży wyprodukowanego pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich lub ciastek,
  • prowadzili działalność oznaczoną kodem 10.71.Z w formie spółdzielni w rozumieniu przepisów ustawy z 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze.

ZUS wskazuje, że w przypadku zaistnienia wątpliwości lub niekompletności wniosku o preferencyjne stawki, instytucja zgłosi się do wnioskodawcy. Jednak jeśli zdarzy się, że dojdzie do odmownej decyzji, przedsiębiorca będzie mógł odwołać się od orzeczenia ZUS. W tym wypadku jednak wejść trzeba na drogę sądową i odwołać się do właściwego sądu według zasad Kodeksu postępowania cywilnego. Aby złożyć odwołanie na piśmie mamy jedynie miesiąc.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: ceny gazu | ZUS | wniosek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »