Northvolt: Inwestycja w Gdańsku za 200 mln dol.

Nowa inwestycja szwedzkiego producenta baterii Northvolt o wartości 200 mln dol. powstanie w Gdańsku. Produkcja nowoczesnych systemów akumulatorowych ruszy w 2022 roku. Pracę znajdzie nawet 500 osób. Northvolt to firma stworzona przez byłego managera Tesli Petera Carlssona.

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

- Staramy się z Polski uczynić hub przemysłowy przynajmniej w tej części Europy. Zdaję sobie sprawę z tego, że potrzeba dobrego systemu edukacji, kształcenia zawodowego i politechnicznego - to jest ciąg przyczynowo-skutkowy, na który kładziemy nacisk. W trudnych czasach pandemii przyciąganie nowych inwestycji jest dodatkowo ważne. Ta nowa jest szczególnie cenna, poprzez nią będziemy mogli pozyskiwać nowe kompetencje. Tworzą się nowe powiązania, relacje biznesowe firm polskich i europejskich - powiedział na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Dodał, że zachęty dla inwestorów krajowych i zagranicznych to system dobrych regulacji. - Mają pomagać inwestorom tworzyć nowe miejsca pracy. To system grantowy w ramach specjalnych stref ekonomicznych. Po trzecie - dostosowanie systemu kompetencyjnego, umiejętności, doświadczenia wśród młodych pracowników do szybko zmieniającego się rynku. Wiadomo, że wchodzimy w czasy rewolucji cyfrowej. Polska stała się potęgą w produkcji baterii litowo-jonowych; coraz lepiej płatne miejsca pracy są tworzone na terytoriom RP - podkreślił premier. 

Będzie praca dla 500 osób

Peter Carlsson, prezes Northvolt przypomniał, że firma inwestuje w Polsce 200 mln dol. w rozwój placówki w Gdańsku. - Widzimy, że Europa zmienia swoją energetykę z paliw kopalnych w kierunku OZE - podkreślił. Inwestycja powinna być gotowa w 2022 r., a pracę znajdzie w fabryce do 500 osób. Carlsson zauważył, że Polacy mają wysokie kompetencje, Gdańsk jest dobrze skomunikowany, a w związku z inwestycją firma otrzymała wsparcie od rządu i regionu. 

- Budujemy nowy zakład produkcyjny systemów bateryjnych i modułów bateryjnych, który zapewni nam możliwość realizacji wielu kontraktów podpisanych z klientami. Jeśli chodzi o lokalizację w Gdańsku - to jak zauważył prezes Carlsson - są one bardzo ważne dla europejskiego łańcucha wartości, który budujemy wokół Morza Bałtyckiego. Powstające centrum B+R pozwoli na zatrudnienie 500 osób. Region gdański został wybrany ze względu na bliskość portu, samą aglomerację trójmiejską, rozwinięty system edukacji wyższej i dostęp do talentów, które będą razem z nami budować przyszłość transformacji w kierunku zrównoważonej energii - tłumaczył Robert Chryc-Gawrychowski z Northvolt Poland.

Dodał, że współpraca będzie istotnie rozwijana, a firma liczy na to, że w ramach zwiększania zdolności produkcyjnych. - Są to elementy krytyczne dla transformacji europejskiej ku zielonej przyszłości. To element ważny także w ramach pionowej integracji Northvoltu. W nowym obiekcie produkcja będzie w pełni zautomatyzowana - zauważył Chryc-Gawrychowski. 

Polska atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów

Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii, powiedział natomiast, że "pandemia stawia gospodarkę światową przed wyzwaniem. Nie brakuje jednak przykładów, że Polska radzi sobie dobrze".

 - Kolejne firmy wybierają Polskę jako miejsce inwestowania kapitału. Dzisiaj mamy tego kolejny dowód na to, że Polska zachowała swoją atrakcyjność dla zagranicznych inwestorów. Cieszymy się, że spełniamy najwyższe normy oczekiwania inwestorów - dodał Gowin.

Podkreślił, że ta inwestycja to jest też dowód na to, że Polska staje się istotnym ogniwem w światowym trendzie, jakim jest elektromobilność. - W skali świata wartość eksportu baterii wzrosła pięciokrotnie. W połowie 2020 r. polski eksport baterii wyniósł 2,9 mld euro. Warto też wspomnieć, że elektromobilność wpisuje się w SOR, a także w opracowywany w naszym resorcie dokument dotyczący Nowej Polityki Przemysłowej w Polsce - zapowiedział Gowin. 

Wicepremier przypomniał, że trwają prace nad instrumentami wspierającymi przemysł w Polsce. - Od wsparcia eksportowego, po umowy branżowe. W ciągu kilku, kilkunastu tygodni będzie jasne, jakie nasz rząd ma plany, jeżeli chodzi o polski przemysł, w tym branżę motoryzacyjną - dodał. 

Elektromobilność koniecznością

Grzegorz Słomkowski, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, zapewnił, że to nie ostatnia tak duża inwestycja. - Mamy w portfelu 22 duże projekty z obszaru elektromobilności - dodał i zauważył, że jeśli mówi się o elektromobilności jak o ważnym kierunku rozwoju, to myśli się właśnie o takich inwestycjach jak Northvolt. 

- Dobrze, że właśnie ta branża została znaczącym źródeł inwestycji w Polsce. PAIH zamknął już projekty (w branży elektromobilności) o łącznej wartości 3,5 mld euro. Agencja obsługuje kolejne projekty o potencjalnej wartości 5 mld euro. Dzięki kolejnym inwestycjom dużych graczy przyciągamy poddostawców z tego sektora. Elektromobilność to biznesowa i technologiczna konieczność, którą dobrze wykorzystujemy - zauważył.

Słomkowski przyznał, że "strategiczna lokalizacja, silne zaplecze wykształconych pracowników, dobre otoczenie biznesowe, wsparcie inwestorów ze strony rządu" - świadczą o mocnej pozycji Polski na rynku producentów baterii litowo-jonowych. - Przez Polskę przechodzą wszystkie głównie łańcuchy dostaw - dodał. 

- Możemy spodziewać się coraz większych inwestycji poddostawców dla producentów baterii - zauważył i podkreślił, że w 2021 r. światowa sprzedaż pojazdów elektrycznych może wzrosnąć nawet o 50 proc. 

- Jeżeli spojrzymy na dane PAIH - wszystkich projektów jest ponad 190, o łącznej wartości ponad 8,5 mld euro. Część elektromobilna stanowi dużą część (22 projekty o wartości ok. 5 mld euro - red.). Mamy bardzo zróżnicowany portfel, inwestorów w różnych branżach: od chemicznej, przez spożywczą - dodał Słomkowski. Wzmocnienie infrastruktury, rozbudowa zachęt, dostosowanie polityki kształcenia do trendów światowych - to czynniki, które mogą wzmocnić tendencję przyciągania zagranicznych inwestorów do Polski.  

Jakie zachęty stosuje obecnie rząd polski, by przyciągać inwestycje zagraniczne? - Repertuar jest bardzo szeroki: od specjalnych grantów, po szkolenia kadr szyte na miarę potrzeb inwestorów. Jesteśmy dumni z tej inwestycji, ale nie chciałbym, żebyśmy koncentrowali się tylko na inwestycjach zagranicznych. Zależy nam także na uruchomieniu inwestycji krajowych. Pracujemy nad zestawem instrumentów, które wesprą polski eksport - zauważył Gowin. 

bed

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mateusz Morawiecki | inwestycje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »