Northvolt: Inwestycja w Gdańsku za 200 mln dol.
Nowa inwestycja szwedzkiego producenta baterii Northvolt o wartości 200 mln dol. powstanie w Gdańsku. Produkcja nowoczesnych systemów akumulatorowych ruszy w 2022 roku. Pracę znajdzie nawet 500 osób. Northvolt to firma stworzona przez byłego managera Tesli Petera Carlssona.
Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ
- Staramy się z Polski uczynić hub przemysłowy przynajmniej w tej części Europy. Zdaję sobie sprawę z tego, że potrzeba dobrego systemu edukacji, kształcenia zawodowego i politechnicznego - to jest ciąg przyczynowo-skutkowy, na który kładziemy nacisk. W trudnych czasach pandemii przyciąganie nowych inwestycji jest dodatkowo ważne. Ta nowa jest szczególnie cenna, poprzez nią będziemy mogli pozyskiwać nowe kompetencje. Tworzą się nowe powiązania, relacje biznesowe firm polskich i europejskich - powiedział na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Dodał, że zachęty dla inwestorów krajowych i zagranicznych to system dobrych regulacji. - Mają pomagać inwestorom tworzyć nowe miejsca pracy. To system grantowy w ramach specjalnych stref ekonomicznych. Po trzecie - dostosowanie systemu kompetencyjnego, umiejętności, doświadczenia wśród młodych pracowników do szybko zmieniającego się rynku. Wiadomo, że wchodzimy w czasy rewolucji cyfrowej. Polska stała się potęgą w produkcji baterii litowo-jonowych; coraz lepiej płatne miejsca pracy są tworzone na terytoriom RP - podkreślił premier.
Peter Carlsson, prezes Northvolt przypomniał, że firma inwestuje w Polsce 200 mln dol. w rozwój placówki w Gdańsku. - Widzimy, że Europa zmienia swoją energetykę z paliw kopalnych w kierunku OZE - podkreślił. Inwestycja powinna być gotowa w 2022 r., a pracę znajdzie w fabryce do 500 osób. Carlsson zauważył, że Polacy mają wysokie kompetencje, Gdańsk jest dobrze skomunikowany, a w związku z inwestycją firma otrzymała wsparcie od rządu i regionu.
- Budujemy nowy zakład produkcyjny systemów bateryjnych i modułów bateryjnych, który zapewni nam możliwość realizacji wielu kontraktów podpisanych z klientami. Jeśli chodzi o lokalizację w Gdańsku - to jak zauważył prezes Carlsson - są one bardzo ważne dla europejskiego łańcucha wartości, który budujemy wokół Morza Bałtyckiego. Powstające centrum B+R pozwoli na zatrudnienie 500 osób. Region gdański został wybrany ze względu na bliskość portu, samą aglomerację trójmiejską, rozwinięty system edukacji wyższej i dostęp do talentów, które będą razem z nami budować przyszłość transformacji w kierunku zrównoważonej energii - tłumaczył Robert Chryc-Gawrychowski z Northvolt Poland.
Dodał, że współpraca będzie istotnie rozwijana, a firma liczy na to, że w ramach zwiększania zdolności produkcyjnych. - Są to elementy krytyczne dla transformacji europejskiej ku zielonej przyszłości. To element ważny także w ramach pionowej integracji Northvoltu. W nowym obiekcie produkcja będzie w pełni zautomatyzowana - zauważył Chryc-Gawrychowski.