Oznacza to, że firma Ocean Winds dopięła finansowanie na 2 mld euro projektu morskiej farmy wiatrowej BC-Wind o mocy 390 MW w polskiej części Bałtyku, której ostatnim elementem finansowania był kredyt na 600 mln euro, przyznany przez Europejski Bank Inwestycyjny.
Jest to czwarty duży projekt w zakresie morskiej energetyki wiatrowej finansowany przez EBI w Polsce w ogóle i jednocześnie trzeci, który pozyskał środki z banku rozwoju i klimatu Unii Europejskiej w tym roku. Zaangażowanie EBI w projekty polskiego offshore przekracza już 2,3 mld euro. W 2025 r. bank udzielił już kredytów: na 400 mln euro projektowi Baltica 2, który budują wspólnie PGE i Orsted, oraz na 700 mln euro projektom Bałtyk 2 i Bałtyk 3 Polenergii i Equinora. Wcześniej, w 2023 r. EBI przyznał 610 mln euro projektowi Baltic Power - wspólnemu przedsięwzięciu Orlenu i Northland Power.
EBI przeznaczył 600 mln euro na nową morską farmę wiatrową na Bałtyku
Jak przekazano w poniedziałkowym komunikacie, oznacza to, że EBI stał się największym kredytodawcą nowej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Za realizację strategicznego projektu odpowiada Ocean Winds, joint venture spółek ENGIE i EDPR, a uruchomienie produkcji planowane jest na 2028 r.
"BC-Wind przyczyni się do ograniczenia emisji CO₂ i wzmocni bezpieczeństwo energetyczne obywateli oraz przedsiębiorstw" - skomentowała wiceprezes EBI, prof. Teresa Czerwińska.
Firma Ocean Winds uzyskała już wszystkie wymagane pozwolenia, a także zawarła 25-letni kontrakt różnicowy, który zapewni podstawę przyszłej sprzedaży energii. Jednocześnie 1 grudnia spółka ogłosiła zawarcie umowy finansowania o wartości około 2 mld euro z 15 kredytodawcami, co ma umożliwić rozpoczęcie budowy w 2026 r.
Prąd z wiatru dla blisko pół miliona gospodarstw i firm
Farma o mocy 390 MW zostanie ulokowana w odległości ponad 20 km od zachodniego wybrzeża Polski - na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. Infrastruktura lądowa projektu znajdzie się w gminie Choczewo. Farma będzie się składać z 26 turbin Siemens Gamesa o maksymalnej mocy 15 MW każda.
Jak zapowiedziano, farma będzie dostarczać czystą energię elektryczną do blisko pół miliona gospodarstw domowych i firm.
Dyrektor zarządzający Ocean Winds na Polskę Kacper Kostrzewa podkreślił, że wraz ze złożeniem finansowania projekt wchodzi w nową fazę - budowy. Przypomniał, że budowa farmy oznacza również wsparcie dla integracji polskich firm w łańcuchy dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej i wspiera rozwój polskiego przemysłu. Morska stacja elektroenergetyczna (OSS) dla farmy powstaje w gdyńskiej stoczni CRIST. Kable, przesyłające energię elektryczną na ląd, dostarczy Tele-Fonika Kable, a za budowę lądowej ławy kablowej odpowiada polska firma P&Q.
Polska regionalnym liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej?
Bautista Rodriguez, dyrektor operacyjny Ocean Winds ocenił, że Polska ma potencjał, aby stać się regionalnym liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej zarówno pod względem produkcji czystej energii, jak i zaplecza przemysłowego. "Morska energetyka wiatrowa jest jednym z głównych motorów transformacji energetycznej w Polsce i realną szansą na rozwój zrewitalizowanego sektora gospodarki" - wskazał, dodając, że projekt przyczyni się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł w miksie energetycznym.
Zgodnie z informacją Ocean Winds, obok EBI w finansowaniu projektu uczestniczy hiszpański państwowy bank rozwojowy ICO (Instituto de Crédito Oficial Espanol) oraz 13 banków komercyjnych.













