Nowa Huta z potężną inwestycją. Odwiert będzie mieć 2 km
Nowa Huta, dzielnica Krakowa kojarząca się z ciężkim przemysłem, już wkrótce może zmienić swoje oblicze dzięki geotermii. Niebawem ruszają prace nad odwiertem geotermalnym, który ma zweryfikować potencjał lokalnych wód geotermalnych pod kątem jego wykorzystania w systemie ciepłowniczym oraz w celach rekreacyjnych, leczniczych i naukowych. Odwiert w Nowej Hucie ma mieć nawet 1820 m głębokości (z tolerancją do 10 proc.).
Miasto Kraków na początku grudnia podpisało umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki której pozyskało środki na wykonanie odwiertu w celu sprawdzenia potencjału lokalnych wód geotermalnych. To 12 340 000 zł dotacji. Całkowity koszt zadania pochłonie 15 178 200 zł.
Za wykonanie odwiertu odpowiedzialny jest Zarząd Inwestycji Miejskich, który będzie współpracował przy tym zadaniu z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej i spółką Kraków Nowa Huta Przyszłości SA. Jeszcze w styczniu odbędzie się pierwsze spotkanie koordynacyjne z podmiotami zaangażowanymi w projekt poszukiwania złóż geotermalnych w Nowej Hucie - podaje Radio Kraków.
Planowany odwiert GT-1 w Nowej Hucie ma mieć nawet 1820 m głębokości (z tolerancją do 10 proc.), a przewidywana temperatura wody to 50-55 stopni Celsjusza. Jeśli przypuszczenia co do temperatury się potwierdzą, nowohuckie wody geotermalne znajdą zastosowanie w ciepłownictwie, ale też np. w balneoterapii (uzdrowiskowa terapia z wykorzystaniem leczniczych wód mineralnych) i różnych projektach rekreacyjnych.
Odwiert jest konieczny, by rozpoznać zasoby złóż wód geotermalnych w Nowej Hucie i ocenić ich potencjał. Po wykonaniu odwiertu przeprowadzone zostaną odpowiednie badania hydrogeologiczne, geofizyczne i laboratoryjne. Potrwają one rok, a gmina pokryje jedynie koszty VAT.
Wykorzystaniem energii geotermalnej zainteresowanych jest coraz więcej miast w Polsce. W październiku 2024 r. umowy dofinansowania na próbne odwierty geotermalne z NFOŚiGW podpisało siedem samorządów: Gmina Września, Miasto Kalisz, Gmina Kazimierz Biskupi, Gmina Miasto Włocławek, Gmina Kruszwica, Gmina Barlinek i Gmina Police. Łącznie uzyskają one na ten cel ponad 115 mln wsparcia z NFOŚiGW. Także w październiku Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska poinformowało o rozpoczęciu przygotowań do wiercenia czwartego już geotermalnego odwiertu produkcyjnego.
Jak podaje w swoim opracowaniu Forum Energii, geotermia klasyczna nisko- lub średniotemperaturowa występuje na obszarze ok. 40-55 proc. powierzchni Polski. Zasoby geotermalne o temperaturze 30-90 stopni Celsjusza i głębokości do 3 tys. metrów są dostępne poprzez otwory wiertnicze, a gminy mogą z powodzeniem wykorzystywać je na potrzeby lokalnych sieci ciepłowniczych.