Nowe dane o inflacji w Europie. Węgry liderem, jak wypadła Polska?

W strefie euro nieznaczny wzrost (o 0,1 pkt proc.), a w całej Unii Europejskiej niewielki spadek (o 0,2 pkt proc.) - tak zmieniły się odczyt inflacji w kwietniu w porównaniu do marca. Z danych Eurostatu wynika, że dynamika cen w ujęciu rocznym w strefie euro wyniosła 7 proc., natomiast średnio w całej Unii – 8,1 proc. Ciekawie jest jednak dopiero jak się zajrzy w szczegóły.

  • Eurostat podał szczegółowe dane o inflacji w Unii Europejskiej (HICP)
  • Dynamika cen obniżyła się w 22 na 27 państw
  • W całej UE inflacja w kwietniu wyniosła 8,1 proc., w strefie euro wzrosła z 6,9 do 7 proc.
  • Ceny w porównaniu do marca spadły w kwietniu tylko w Belgii i Czechach
  • W Polsce dynamika cen wyniosła 14 proc. (HICP), według GUS było to 14,7 proc.

Co miało wpływ na taki odczyt inflacji w kwietniu? Eurostat rozkłada wskaźnik dla strefy euro na czynniki pierwsze: żywność, alkohol i tytoń odpowiadały za 2,75 pkt proc., usługi za 2,21 pkt proc., towary za 1,62 pkt proc. a energia za 0,38 pkt proc. To oznacza, że wciąż największy impuls inflacyjny ma drożejąca żywność. Coraz większą rolę zaczęły odgrywać drożejące usługi, na dalszy plan natomiast schodzą ceny energii.

Reklama

Dla przykładu gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na czerwiec kosztuje 31,84 euro za MWh. Z kolei kontrakty lipcowe taniały o 0,5 proc., do 32,09 euro za MWh. W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., notowania gazu na TTF przekraczały 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu 2022 r., ceny gazu sięgały 350 euro za MWh.

Inflacja odbiła od szczytów. Gdzie jest najniższa, gdzie najwyższa?

Średnia inflacja dla całej UE to 8,1 proc. w ujęciu rocznym. 14 państw ma odczyt niższy, 13 wyższy. Najniższa dynamika cen jest w Luksemburgu (2,7 proc.), Belgii (3,3 proc.), Hiszpanii (3,8) i na Cyprze (3,9 proc.).

Najwyższa - na Węgrzech, gdzie wynosi 24,5 proc. To wyraźnie wyższy odczyt niż drugi najwyższy wynik. Na Łotwie jest to 15 proc. W państwach z naszego regionu: Czechy miały w kwietniu inflację na poziomie 14,3 proc., Polska, Słowacja - po 14 proc., a Litwa 13,3 proc. W Niemczech to 7,6 proc.

W ujęciu miesięcznym ceny spadły w dwóch krajach: w Belgii (o 1,3 proc.) i Czechach (o 0,1 proc.). W ujęciu rocznym inflacja obniżyła się w 22 z 27 państw.

Czym jest wskaźnik HICP?

HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych. Jest obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Inflacja | Polska | Węgry | Eurostat | HICP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »