Nowe dane o inflacji w Europie. Węgry liderem, Polska z dużo niższym odczytem

Presja inflacyjna w Europie słabnie. Dane za marzec, które w środę podał Eurostat, potwierdzają znaczny spadek inflacji, która wyniosła 8,3 proc. Jeszcze w lutym było to 9,9 proc. w ujęciu rocznym. Najwyższą dynamikę cen mają Węgry. W Polsce wyniosła ona 15,2 proc. po spadku z 17,2 proc. W strefie euro inflacja sięgnęła w marcu 6,9 proc.

Eurostat podaje inną miarę inflacji niż krajowe urzędy statystyczne. To tzw. zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych (HICP). I tak jak dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, tak do CPI tylko z wydatków budżetów domowych. To powoduje, że dwie miary inflacji mogą się od siebie różnić. 

Roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła 6,9 proc. w marcu 2023 r., co oznacza spadek z 8,5 proc. w lutym. Rok wcześniej stopa inflacji wynosiła w marcu 7,4 proc. Roczna inflacja w Unii Europejskiej wyniosła 8,3 proc. w marcu 2023 r., co oznacza spadek z 9,9 proc. w lutym. Rok wcześniej, wskaźnik ten wynosił 7,8 proc. - podał Eurostat w środę.

Reklama

Z danych urzędu wynika, że w marcu największy udział w rocznej stopie inflacji w strefie euro miały żywność, alkohol i tytoń (+3,12 punktów procentowych, p.p.), następnie usługi (+2,10 p.p.), towary przemysłowe nieenergetyczne (+1,71 p.p.) i energia (-0,05 p.p.).

Inflacja w Europie. Dobre i złe informacje

Średnia dynamika cen w Europie słabnie patrząc rok do roku, wciąż jednak ceny rosną w ujęciu miesięcznym - o 0,9 proc. Wysoka pozostaje także inflacja bazowa. Pomimo spadku inflacji w marcu, ceny rosną wciąż szybciej niż cel inflacyjny Europejskiego Banku Centralnego, który wynosi 2 proc.

Wyhamowanie wskaźnika cen to głównie efekt taniejących surowców energetycznych i paliw. 

W odpowiedzi na rosnącą inflację banki centralne, w tym EBC zacieśniają politykę monetarną. W połowie marca, stopy procentowe w strefie euro wzrosły o 0,5 pkt proc. do poziomu 3,5 proc. Stopy procentowe w Polsce to obecnie 6,75 proc. Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje główną stopę NBP na tym samym poziomie od października 2022 r.

EUR/PLN

4,2634 -0,0073 -0,17% akt.: 18.12.2024, 19:09
  • Kurs kupna 4,2630
  • Kurs sprzedaży 4,2638
  • Max 4,2703
  • Min 4,2554
  • Kurs średni 4,2634
  • Kurs odniesienia 4,2707
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Gdzie jest najwyższa inflacja w Europie?

Najniższe roczne wskaźniki odnotowano w Luksemburgu (2,9 proc.), Hiszpanii (3,1 proc.) i Holandii (4,5 proc.). Najwyższe roczne wskaźniki inflacji mają Węgry (25,6 proc.), Łotwa (17,2 proc.) i Czechy (16,5 proc.). W porównaniu z lutym roczna inflacja spadła w dwudziestu pięciu państwach członkowskich, a wzrosła w dwóch.

W ujęciu miesięcznym inflacja HICP spadła tylko w Danii - o 0,2 proc. W pozostałych krajach wzrosła, przy czym najmocniej w Portugalii (2 proc.), w Grecji (1,6 proc.), na Malcie, w Słowacji i we Włoszech. 


 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »