Reklama

NSA: Fundusze poręczeniowe płacą podatek

- Fundusze poręczeniowe płacą podatek dochodowy od odsetek od lokat bankowych, na których gromadzą środki unijne - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Zwolnione z opodatkowania jest samo unijne dofinansowanie, odsetki już nie.

Wyrok dotyczy funduszu poręczeniowego, który udziela poręczeń kredytów i pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorców w ramach realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury w latach 2007-2013. Środki na te poręczenia pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przed udzieleniem poręczenia fundusz deponuje je na lokatach bankowych.

Reklama

Fundusz spytał Izbę Skarbową w Bydgoszczy, czy ma płacić podatek od środków unijnych, a także od odsetek od lokat bankowych. Izba odpowiedziała, że środki unijne przeznaczone na realizację programów operacyjnych są zwolnione z opodatkowania jako tzw. dotacje rozwojowe. Natomiast odsetki od zdeponowania tych dotacji na lokacie bankowej są przychodem, który nie jest zwolniony od podatku.

Spółka zaskarżyła tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ale ten w lipcu 2011 r. oddalił jej skargę. Potwierdził, że środki pieniężne pochodzące z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, przeznaczone na realizację programów operacyjnych, są wolne od podatku, ale przychód z odsetek na rachunkach bankowych nie korzysta z takiego zwolnienia.

Fundusz zaskarżył wyrok olsztyńskiego WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FSK 2431/11), ale we wtorek NSA oddalił jego skargę i rozstrzygnął tak samo jak olsztyński WSA.

Podobnie, w odpowiedzi na interpelację poselską, wypowiedział się w październiku 2011 r. wiceminister finansów Maciej Grabowski. Potwierdził, że zwolnienia z podatku dochodowego dotyczą wyłącznie dotacji rozwojowej, a nie takich przychodów, jak odsetki, prowizje, opłaty.

Dowiedz się więcej na temat: fundusze unijne | NSA | samo | Naczelny Sąd Administracyjny | podatkach

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »