NSA: Fundusze poręczeniowe płacą podatek

- Fundusze poręczeniowe płacą podatek dochodowy od odsetek od lokat bankowych, na których gromadzą środki unijne - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Zwolnione z opodatkowania jest samo unijne dofinansowanie, odsetki już nie.

- Fundusze poręczeniowe płacą podatek dochodowy od odsetek od lokat bankowych, na których gromadzą środki unijne - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Zwolnione z opodatkowania jest samo unijne dofinansowanie, odsetki już nie.

Wyrok dotyczy funduszu poręczeniowego, który udziela poręczeń kredytów i pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorców w ramach realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury w latach 2007-2013. Środki na te poręczenia pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przed udzieleniem poręczenia fundusz deponuje je na lokatach bankowych.

Fundusz spytał Izbę Skarbową w Bydgoszczy, czy ma płacić podatek od środków unijnych, a także od odsetek od lokat bankowych. Izba odpowiedziała, że środki unijne przeznaczone na realizację programów operacyjnych są zwolnione z opodatkowania jako tzw. dotacje rozwojowe. Natomiast odsetki od zdeponowania tych dotacji na lokacie bankowej są przychodem, który nie jest zwolniony od podatku.

Reklama

Spółka zaskarżyła tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ale ten w lipcu 2011 r. oddalił jej skargę. Potwierdził, że środki pieniężne pochodzące z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, przeznaczone na realizację programów operacyjnych, są wolne od podatku, ale przychód z odsetek na rachunkach bankowych nie korzysta z takiego zwolnienia.

Fundusz zaskarżył wyrok olsztyńskiego WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FSK 2431/11), ale we wtorek NSA oddalił jego skargę i rozstrzygnął tak samo jak olsztyński WSA.

Podobnie, w odpowiedzi na interpelację poselską, wypowiedział się w październiku 2011 r. wiceminister finansów Maciej Grabowski. Potwierdził, że zwolnienia z podatku dochodowego dotyczą wyłącznie dotacji rozwojowej, a nie takich przychodów, jak odsetki, prowizje, opłaty.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: fundusze unijne | samo | Naczelny Sąd Administracyjny | NSA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »