Obawy o dzieci emigrantów
W szkołach Irlandii Północnej liczba dzieci imigrantów wzrosła o 40 proc. - poinformowała we wtorek telewizja Ulsteru (U.tv) powołując się na ministra pracy i oświaty autonomicznego rządu prowincji, Rega Empeya.
Minister nie sprecyzował, w jakim okresie wzrost ten nastąpił, a z jego wypowiedzi wynika, że presja na szkoły nie jest jedynym niepokojącym go aspektem otwarcia brytyjskiego rynku pracy dla imigrantów z nowych krajów UE.
Wypowiadając się w Belfaście przed wyjazdem do Dublina, Empey podkreślał, że koszty nauczania języka angielskiego dzieci imigrantów w roku szkolnym 2004-2005 (za rok szkolny 2006-2007 nie ma jeszcze danych) wzrosły do 1,5 mln funtów szterlingów (2,2 mln euro) i nadal rosną.
W Dublinie Empey spotka się z minister oświaty i nauki Republiki Irlandii Mary Hanafin oraz z ministrem ds. przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia Michealem Martinem. Według U.tv. tematem rozmów będzie wspólne podejście do zjawiska imigracji i wymiana doświadczeń w tym względzie.
"Zachodzą obawy, że w razie pogorszenia kondycji gospodarki imigranci konkurowaliby o miejsca pracy i mieszkania socjalne z miejscowymi pracownikami. Jakie taka sytuacja stworzyłaby problemy i jakie będą tego społeczne reperkusje?" - pytał minister na spotkaniu z dziennikarzami.
"Wielu pracowników (szukających zatrudnienia w Irlandii Płn. - PAP), to ludzie wysoko kwalifikowani. Z tego powodu pracodawcy mogą nie być skłonni do szkolenia miejscowej siły roboczej. Czy taka praktyka nie wytworzy w naszej społeczności puli ludzi pozostawionych samym sobie?" - dodał Empey.
Według danych wiceprzewodniczącego komisji ds. oświaty północnoirlandzkiego parlamentu Dominica Bradleya z początku lipca ok. 610 polskich dzieci uczy się angielskiego jako przedmiotu dodatkowego w szkołach podstawowych (by wyrównać dystans, który dzieli ich od rówieśników). W szkołach ponadpodstawowych liczba polskich dzieci wynosi 230, a w średnich, stosujących selekcję przy przyjmowaniu uczniów, (tzw. grammar schools) - 17.
Polskie dzieci są największą etniczną mniejszością w szkołach Irlandii Płn. Dalsze miejsca zajmują dzieci, dla których ojczystym językiem jest litewski i portugalski.
Do końca pierwszego kwartału 2007 roku liczbę imigrantów z Polski oficjalnie oszacowano (na podstawie liczby wydanych numerów ubezpieczenia socjalnego) w Republice Irlandii na ok. 200 tys. W Irlandii Płn. ich liczbę ocenia się na ok. 35 tys.