Reklama

Obniżki stóp w lipcu nie można wykluczyć

Jan Winiecki z Rady Polityki Pieniężnej uważa, że obniżki stóp NBP w lipcu nie można wykluczyć, co wynika z faktu, że decyzje w RPP podejmowane są przez głosowanie, większością głosów. Powtórzył, że osobiście jest przeciwko dalszym obniżkom.

Reklama

"Oczywiście istnieje coś takiego, co się nazywa umownie zbiorową mądrością Rady, a która jest efektem głosowania, które oznacza, że istnieje jakaś większość. Czasami jest to większość szczególna, kiedy przy równej liczbie głosów decyduje głos prezesa NBP. Ale w każdym razie z tego wynika, że taka możliwość oczywiście istnieje" - powiedział Winiecki w radiu TOK FM pytany, czy lipcowa obniżka stóp jest możliwa.

Winiecki powtórzył, że sam nie widzi przestrzeni do obniżki stóp już od dłuższego czasu i ma nadzieję, że stopy nie zostaną obniżone.

"Nie ma wątpliwości, że gospodarka osiągnęła najniższy poziom w IV kw. 2012 r. i I kw. tego roku, i będzie powoli rosnąć. Ale to pięcie się w górę będzie powolne, gdyż czynniki wzrostu zaczną mocniej oddziaływać dopiero pod koniec tego roku. (...) W przyszłym roku przyspieszenie będzie większe" - powiedział Winiecki.

"Otoczenie zewnętrzne sprawia, że pułap (polskiego - PAP) wzrostu jest ograniczony, ja to nazywam 3 proc. plus. (...) Pułap ten zapewne osiągniemy w 2015 r., a nie w 2014 r." - dodał.

Wchodzące w życie 1 lipca nowe taryfy na sprzedaż energii elektrycznej wpłyną na obniżenie wskaźnika CPI o około 0,1 pp - poinformował PAP Instytut Ekonomiczny NBP.

"Według informacji URE zatwierdzone taryfy dla 4 sprzedawców, spowodują przeciętne obniżenie rachunku dla gospodarstw domowych o 2,3 proc. Biorąc pod uwagę dokonaną obniżkę cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych przez RWE (o 4 proc.) szacujemy, że przeciętny rachunek dla gospodarstwa domowego obniży się w podobnej skali.

Będzie to miało przełożenie na obniżenie wskaźnika CPI o około 0,1 pp" - napisał Instytut Ekonomiczny NBP w odpowiedzi na pytanie PAP.

11 czerwca Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii przedsiębiorstwom Enea SA, Energa - Obrót SA i PGE Obrót SA. Taryfa przedsiębiorstwa Tauron Sprzedaż została zatwierdzona 5 czerwca br. Taryfy na sprzedaż energii wchodzą w życie 1 lipca i będą obowiązywały do końca 2013 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »