Od 1 lutego obostrzeń dla podróżnych może być mniej

Unia Europejska rekomenduje krajom członkowskim rezygnację na granicach z dodatkowych obostrzeń: testów i kwarantanny. Chce, żeby mieszkańcy krajów członkowskich, podczas podróży musieli okazywać jedynie Unijny Certyfikat COVID-19. Jeśli rządy przyjmą rekomendacje Brukseli, nowe zasady wejdą w życie 1 lutego.

- Ministrowie do spraw Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie zaktualizowanych przepisów, które mają ułatwić bezpieczne i swobodne przemieszczanie się w UE w czasie pandemii wirusa COVID-19 - informuje w wydanym oświadczeniu Komisja Europejska.

Odkąd wybuchła pandemia, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) co tydzień opracowuje mapę UE z oznaczeniami regionów. W zależności od poziomu zakażeń, które są liczone na podstawie liczby nowych przypadków na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu 14 dni, mogą one mieć kolor zielony, pomarańczowy, czerwony albo ciemnoczerwony. 

Reklama

Ważne zdrowie podróżnego, nie liczba zakażeń w jego regionie

Ministrowie do spraw Unii Europejskiej uznali, że należy zmienić te zasady. Wyznaczając przepisy dotyczące podróżowania po krajach członkowskich, trzeba brać pod uwagę nie liczbę zachorowań w danym regionie tylko stan zdrowia każdego z podróżujących. Zaś jedynym, wymaganym na granicy dokumentem powinien być paszport covidowy.

- Kluczem do sukcesu bezpiecznego podróżowania dla naszych obywateli jest Unijny Certyfikat Covid i towarzyszące mu przejrzyste przepisy - zapewniał komisarz ds. sprawiedliwości UE Didier Reynders. I dodał, że “paszport covidowy powinien w zasadzie wystarczyć do podróżowania w czasie pandemii".

Postanowiono też, że Unijny Certyfikat COVID będzie ważny przez dziewięć miesięcy, chyba że dana osoba otrzyma dawkę przypominającą. Wtedy dokument zostanie przedłużony. Jeśli chodzi o testy diagnostyczne, test PCR będzie ważny maksymalnie przez 72 godziny, a ważność testu antygenowego od 1 lutego zostanie skrócona z 48 do 24 godzin. Osoby nieposiadające paszportu COVID-19 mają być zobowiązane do poddania się testom przed przyjazdem lub nie później niż 24 godziny po przyjeździe na miejsce. Wyjątkami mają być dzieci poniżej 12. roku życia i pracownicy transgraniczni.

Ostateczną decyzję podejmie rząd

Ministrowie do spraw UE zdecydowali też o utrzymaniu w mocy tzw. “hamulca bezpieczeństwa" - prawa, które w przypadku pojawienia się niepokojących wariantów wirusa, umożliwia koordynację działań między krajami członkowskimi i wprowadzenie ograniczeń dla podróżnych. Po raz ostatni użyto go w listopadzie 2021 roku, kiedy to po wykryciu wariantu Omikron wstrzymano loty między krajami UE a państwami z południa  Afryki. 

Zmiany mają charakter zaleceń, a nie wiążących przepisów dla władz krajowych. Wszystkie rekomendacje zostały przekazane państwom członkowskim i ostateczną decyzję dotyczącą rezygnacji z dodatkowych obostrzeń podczas podróżowania po UE podejmie każdy rząd. Jeśli się zgodzi z zaleceniami Brukseli, od 1 lutego osoby posiadające Unijny Certyfikat Covid będą mogły podróżować między państwami członkowskimi bez dodatkowych ograniczeń, czyli kwarantanny czy dodatkowych testów na COVID-19 wykonywanych przed lub po przybyciu do miejsca docelowego. Przypominamy, że paszport covidowy zaświadcza o szczepieniu, wyleczeniu z choroby lub o posiadaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19. 

Ewa Wysocka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Granica | Unia Europesjka | paszporty covidowe | obostrzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »