Od 1 lutego obostrzeń dla podróżnych może być mniej
Unia Europejska rekomenduje krajom członkowskim rezygnację na granicach z dodatkowych obostrzeń: testów i kwarantanny. Chce, żeby mieszkańcy krajów członkowskich, podczas podróży musieli okazywać jedynie Unijny Certyfikat COVID-19. Jeśli rządy przyjmą rekomendacje Brukseli, nowe zasady wejdą w życie 1 lutego.
- Ministrowie do spraw Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie zaktualizowanych przepisów, które mają ułatwić bezpieczne i swobodne przemieszczanie się w UE w czasie pandemii wirusa COVID-19 - informuje w wydanym oświadczeniu Komisja Europejska.
Odkąd wybuchła pandemia, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) co tydzień opracowuje mapę UE z oznaczeniami regionów. W zależności od poziomu zakażeń, które są liczone na podstawie liczby nowych przypadków na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu 14 dni, mogą one mieć kolor zielony, pomarańczowy, czerwony albo ciemnoczerwony.
Ministrowie do spraw Unii Europejskiej uznali, że należy zmienić te zasady. Wyznaczając przepisy dotyczące podróżowania po krajach członkowskich, trzeba brać pod uwagę nie liczbę zachorowań w danym regionie tylko stan zdrowia każdego z podróżujących. Zaś jedynym, wymaganym na granicy dokumentem powinien być paszport covidowy.
- Kluczem do sukcesu bezpiecznego podróżowania dla naszych obywateli jest Unijny Certyfikat Covid i towarzyszące mu przejrzyste przepisy - zapewniał komisarz ds. sprawiedliwości UE Didier Reynders. I dodał, że “paszport covidowy powinien w zasadzie wystarczyć do podróżowania w czasie pandemii".
Postanowiono też, że Unijny Certyfikat COVID będzie ważny przez dziewięć miesięcy, chyba że dana osoba otrzyma dawkę przypominającą. Wtedy dokument zostanie przedłużony. Jeśli chodzi o testy diagnostyczne, test PCR będzie ważny maksymalnie przez 72 godziny, a ważność testu antygenowego od 1 lutego zostanie skrócona z 48 do 24 godzin. Osoby nieposiadające paszportu COVID-19 mają być zobowiązane do poddania się testom przed przyjazdem lub nie później niż 24 godziny po przyjeździe na miejsce. Wyjątkami mają być dzieci poniżej 12. roku życia i pracownicy transgraniczni.
Ministrowie do spraw UE zdecydowali też o utrzymaniu w mocy tzw. “hamulca bezpieczeństwa" - prawa, które w przypadku pojawienia się niepokojących wariantów wirusa, umożliwia koordynację działań między krajami członkowskimi i wprowadzenie ograniczeń dla podróżnych. Po raz ostatni użyto go w listopadzie 2021 roku, kiedy to po wykryciu wariantu Omikron wstrzymano loty między krajami UE a państwami z południa Afryki.
Zmiany mają charakter zaleceń, a nie wiążących przepisów dla władz krajowych. Wszystkie rekomendacje zostały przekazane państwom członkowskim i ostateczną decyzję dotyczącą rezygnacji z dodatkowych obostrzeń podczas podróżowania po UE podejmie każdy rząd. Jeśli się zgodzi z zaleceniami Brukseli, od 1 lutego osoby posiadające Unijny Certyfikat Covid będą mogły podróżować między państwami członkowskimi bez dodatkowych ograniczeń, czyli kwarantanny czy dodatkowych testów na COVID-19 wykonywanych przed lub po przybyciu do miejsca docelowego. Przypominamy, że paszport covidowy zaświadcza o szczepieniu, wyleczeniu z choroby lub o posiadaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19.
Ewa Wysocka
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.