ZUS daje szansę, jedno świadczenie może zwiększyć o 550 zł. Pieniądze wypłaci w miesiąc

Swoje dotychczasowe świadczenie można zwiększyć o ponad 550 zł. Jest to jednak możliwe wyłącznie w wypadku, gdy tym świadczeniem jest renta rodzinna. Dodatek dla sieroty zupełnej jest bowiem świadczeniem wypłacanym z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pod warunkiem, że pobieramy rentę po zmarłych rodzicach. Od 1 marca 2023 roku dodatek dla sieroty zupełnej wynosi 553,30 zł.

  • Dodatek dla sieroty zupełnej to świadczenie zwiększające wymiar renty rodzinnej w wypadku osób do maksymalnie 26. roku życia.
  • O dodatek do renty rodzinnej po zmarłych rodzicach ubiegać się może każde osierocone dziecko w rodzinie.
  • Świadczenie podlega waloryzacji co roku, do końca lutego 2024 to 553,30 zł.

Co to jest dodatek dla sieroty zupełnej?

Dodatek dla sieroty zupełnej to wsparcie finansowe dla osób, które utraciły swoich rodziców i pobierają rentę rodzinną po zmarłych. Dodatek jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie art. 76 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie to nie jest specjalnie znane, choć funkcjonuje już od wielu lat i jest pomocą świadczoną przez ZUS rodzicom bez dzieci, skąd wzięła się jego nazwa.

Reklama

Kto może dostać dodatek dla sieroty zupełnej?

Wypłata dodatku dla sieroty zupełnej ma miejsce nie tylko w wypadku śmierci obojga rodziców. Możliwe jest to także miejsce, gdy jedynie matka wnioskodawcy zmarła, a jednocześnie sytuacja ojca jest nieznana i nie było go w życiu dziecka od narodzin.

Świadczenie może zostać przyznane wyłącznie, gdy istnieje uprawnienie do pobierania przez wnioskodawcę renty rodzinnej po rodzicach. Jeśli warunek jest spełniony, nie ma znaczenia wiek osoby uprawnionej do dodatku - może być nawet niepełnoletnia. Jednak w momencie, gdy wygaśnie prawo do renty rodzinnej, tracimy także prawo do dodatku dla sieroty zupełnej.

Są dwa warunki przyznania dodatku dla sieroty zupełnej:

  • pozostawanie sierotą bez matki i ojca lub w sytuacji gdy nie żyje matka, a ojciec jest nieznany
  • uprawnienie do pobierania renty rodzinnej.

Dodatek dla sieroty zupełnej do jakiego wieku?

Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje wyłącznie do określonego wieku. Wszystko zależy od renty rodzinnej, którą dziecko może dostawać do 16. roku życia, a jeśli kontynuuje naukę, to nawet do 25. roku życia. W tym drugim wypadku konieczne jest jednak, by uprawniony co roku przesyłał do ZUS dokumenty, które udowadniają, że wciąż się edukuje.

ZUS wypłaca dodatek dla sieroty zupełnej każdej sierocie w rodzinie, niezależnie od liczby uprawnionych. - Dodatek wypłacamy każdej sierocie zupełnej, niezależnie od tego, ile sierot zupełnych jest uprawnionych do tej samej renty rodzinnej - informuje ZUS na oficjalnej stronie.

Dodatek dla sieroty zupełnej 2023

Podobnie jak emerytury, dodatek dla sieroty zupełnej waloryzowany jest co roku 1 marca. W okresie od 1 marca 2022 r. do 28 lutego 2023 r. dodatek wynosił 481,97 zł. Od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. wysokość dodatku to 553,30 zł.

Wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej. Jakie dokumenty potrzebne?

Aby zgłosić się po dodatek dla sierot zupełnych należy przedstawić wniosek wraz z odpowiednimi dokumentami. Komplet dokumentów podany jest na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zwykle pula dokumentów potrzebnych do zawnioskowania o dodatek dla sieroty zupełnej to:

  • wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej, czyli druk ERRD, 
  • dokumenty potwierdzające datę zgonu rodziców,
  • lub dokument poświadczający datę zgonu matki wraz z aktem urodzenia wskazującym na to, że ojciec od narodzin był nieznany.

Dokumenty powinniśmy złożyć w dowolnym czasie po zaistnieniu warunków do wypłacenia dodatku. Wniosek należy dostarczyć do wybranej jednostki Zakładu Ubezpieczeń SpołecznychPapierów jednak nie trzeba składać osobiście - może nas wyręczyć pośrednik lub Poczta Polska.

Decyzja ZUS o wydaniu dodatku dla sieroty zupełnej w 30 dni

ZUS zapewnia, że wnioski o przyznanie dodatku dla sieroty zupełnej rozpatruje w ciągu 30 dni od złożenia. Bywa jednak, że odrzuci wniosek o wypłatę świadczenia. W takim wypadku jednak wnioskodawca ma prawo do odwołania się od negatywnej decyzji.

Odwołanie trzeba złożyć pisemnie lub ustnie tam, gdzie wnioskowaliśmy o dodatek. Trzeba jednak pamiętać, że na odwołanie mamy tylko miesiąc od dnia wydania przez ZUS decyzji odmownej. Jeśli nie złożymy odwołania od decyzji ZUS w ciągu miesiąca od jej wydania, następuje wówczas uprawomocnienie niekorzystnego rozstrzygnięcia.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: renta | renta rodzinna | ZUS | dodatek dla sieroty zupełnej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »