Ofiary Jeffreya Epsteina dostaną odszkodowania. Wypłaci je znany bank

Największy bank USA, JPMorgan Chase, zgodził się wypłacić wielomilionowe odszkodowania ofiarom Jeffreya Epsteina, skompromitowanego finansisty oskarżonego o handel ludźmi i inne przestępstwa. Pozew zbiorowy dotyczył tego, że bank świadczył usługi Epsteinowi długo po tym, jak "powinien był już wiedzieć" o jego przewinieniach.

Największy bank Ameryki i prawnicy ofiar Jeffreya Epsteina doszli do porozumienia. Obie strony wydały wspólne oświadczenie w sprawie toczącego się sporu. Bank zawarł ugodę, która pozwoli na uniknięcie procesu sądowego.

"Strony wierzą, że ta ugoda jest w najlepszym interesie wszystkich zainteresowanych, zwłaszcza osób, które były ofiarami okropnych przestępstw Epsteina" - podano w oświadczeniu. Dodano, że porozumienie musi zaakceptować sąd. 

Oficjalne oświadczenie nie zawierało szczegółów dotyczących wysokości odszkodowania. Jednak, jak podaje Reuters, powołując się na informacje osoby zaznajomionej ze sprawą, JPMorgan Chase zgodził się zapłacić około 290 milionów dolarów. 

Reklama

JPMorgan tłumaczy się ze związków z Epsteinem

Według osoby, na którą powołuje się agencja, bank w ramach ugody zgodził się wypłacić odszkodowanie, ale nie przyznał się do winy.

"Jakikolwiek związki z Epsteinem były błędem i żałujemy ich" - podał JPMorgan w oświadczeniu. "Nigdy nie kontynuowalibyśmy z nim interesów, gdybyśmy wiedzieli, że w jakikolwiek sposób wykorzystuje nasz bank do popełnienia ohydnych przestępstw". 

Obecnie trwa postępowanie sądowe wytoczone przez JPMorgan przeciwko jednemu z byłych dyrektorów, Jesowi Staleyowi. Bank oskarża go o ukrywanie tego, co wiedział o Epsteinie.

Ofiary Epsteina pozywają bank

W pozwie zbiorowym, który ofiary wytoczyły bankowi, podnoszono, że JPMorgan zignorował wewnętrzne ostrzeżenia w sprawie Epsteina. Miliarder był klientem banku od 1998 roku. JP Morgan Chase przestał mu świadczyć usługi dopiero w 2013 roku, kilka lat po tym, jak został aresztowany i przyznał się do winy. 

Epstein został skazany na Florydzie w 2008 roku za płacenie niepełnoletnim dziewczętom za masaże, ale odsiedział wtedy zaledwie 13 miesięcy. Miał mieć również proces pod zarzutem handlu ludźmi - chodziło o wykorzystywanie niepełnoletnich w celach seksualnych. W 2019 roku popełnił samobójstwo w areszcie.

Jego ostatnie miesiące upływały w atmosferze skandalu, zwłaszcza, że był osobą wpływową i utrzymywał relacje z wieloma biznesmenami i politykami. W czerwcu 2022 roku  partnerka życiowa miliardera, Ghislaine Maxwell, została skazana na 20 lat więzienia za handel ludźmi. 

W podobnym postępowaniu odszkodowanie dla ofiar zgodził się ostatnio wypłacić Deutsche Bank, którego Epstein był klientem w latach 2013-2018. Niemiecki bank w zeszłym miesiącu przystał na kwotę 75 milionów dolarów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: JPMorgan Chase | Deutsche Bank | handel ludźmi | Odszkodowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »