Reklama

​Pandemia koronawirusa. Rząd Ukrainy do lipca zakazał eksportu kaszy gryczanej

ma to być element walki z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa. gabinet Ukrainy zakazał w czwartek do 1 lipca eksportu kaszy gryczanej.

"Teraz sytuacja na ukraińskim rynku jest stabilna. Rząd cały czas prowadzi dialog z producentami i sprzedawcami" - wyjaśniło ministerstwo rozwoju gospodarki, handlu i rolnictwa, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina. Zaznaczyło, że jest to środek tymczasowy, konieczny do ochrony rynku wewnętrznego.

Reklama

Resort podkreślił też, że eksport kaszy gryczanej wstrzymały Białoruś, Rosja i Kazachstan. Wezwał również do zwiększania terenów pod zasiew gryki.

Ukraińskie media, m.in. portal telewizji Espreso czy Ekonomiczna Prawda, zwracają uwagę, że w tym kraju kasza gryczana jest produktem, który w sytuacjach kryzysowych najprędzej znika z półek.

Zwiększony popyt na kaszę gryczaną zanotowano w związku z wprowadzeniem ograniczeń w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Wiceminister rozwoju gospodarki Taras Wysockij zaznaczył w czwartek na Facebooku, że popyt na produkty, o których w ostatnich dniach "było najwięcej dyskusji" - czyli na kaszę gryczaną, mąkę i cebulę - powoli maleje.

Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | rolnictwo | handel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama