Pieniądze z polis na życie na celowniku oszustów. Coraz więcej wyłudzeń "na zgon"

W ubiegłym tygodniu media obiegła informacja o zatrzymaniu osób podejrzanych o wyłudzanie od firm ubezpieczeniowych odszkodowań. Podejrzani mieli posługiwać się podrobionymi dokumentami i aktami zgonu. Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, które przywołuje "Rzeczpospolita", wynika, że w 2022 r. odnotowano 8,6 tys. prób wyłudzenia pieniędzy z polis na życie.

Kilka dni temu warszawscy policjanci zatrzymali trzy osoby podejrzane o wyłudzanie od firm ubezpieczeniowych odszkodowań za sfingowane zgony w wypadkach samochodowych w Stanach Zjednoczonych. Z informacji przekazanych przez policję wynika, że posługiwali się oni m.in. podrobionymi amerykańskimi dokumentami. W ten sposób wyłudzili 1 mln zł. Jak zauważa dziennik, próby wyłudzenia odszkodowań "na zgon" to prawdziwa plaga. Takiego zdania jest Agnieszka Dąbrowska z Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU)

Obywatel Ukrainy chciał wyłudzić 26 mln zł. Upozorował własną śmierć

- W ostatnich latach mieliśmy przykład próby wyłudzenia na dużą skalę. Policja zatrzymała wówczas obywatela Ukrainy, który próbował wyłudzić 26 mln zł z kilkunastu zakładów ubezpieczeń na życie - powiedziała ekspertka w rozmowie z "Rzeczpospolitą". 

Reklama

Wyjaśniła, że mężczyzna najpierw zawarł wiele umów ubezpieczenia, a następnie upozorował swoją śmierć. - Pod koniec października 2019 r. do zakładów ubezpieczeń w Polsce zgłosiła się jego matka. Kobieta składała roszczenia o wypłatę świadczeń z tytułu śmierci jej syna - przekazała Dąbrowska.  

Matka Ukraińca twierdziła, że jej syn zginął kilka miesięcy wcześniej w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W jaki sposób ta sprawa ujrzała światło dzienne? Otóż pod koniec 2018 r. mężczyzna otrzymał polskie obywatelstwo. - Posługując się polskimi dokumentami odwiedzał Ukrainę, Wielką Brytanię, Turcję i Cypr. Mężczyzna usłyszał zarzuty i został aresztowany - powiedziała ekspertka cytowana przez dziennik.

Polisy na życie i majątkowe

Agnieszka Dąbrowska zwraca uwagę, że w przestępstwach dotyczących ubezpieczeń na życie "widać nowe trendy". 

- Wyłudzenia dotyczą najczęściej ryzyk poważnego zachorowania i trwałego inwalidztwa, co ma związek z rosnącą popularnością produktów ochronnych związanych z chorobami i wypadkami - wyjaśniła w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Zauważyła, że oszuści posługują się sfałszowaną dokumentacją, w tym m.in. dowodami zakupu usług medycznych w prywatnych placówkach ochrony zdrowia. - W 95 proc. próba wyłudzenia kończy się odmową wypłaty odszkodowania - dodała. 

Z danych przedstawionych przez PIU wynika, że w 2022 r. oszuści najczęściej próbowali wyłudzić pieniądze z polis majątkowych - 23 tys. przypadków. Niemal trzy razy rzadziej, bo w 8,6 tys. przypadków, podejmowano próby wyłudzenia pieniędzy z polis na życie. "Udaremniono nienależne wypłaty na kwotę 409 mln zł: 51,7 mln zł z polis na życie i 357,3 mln zł - majątkowych" - czytamy w dzienniku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: polisy | Wyłudzenia pieniędzy | oszustwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »