Pierwsza decyzja RPP w 2024 roku. Wiadomo, co dalej ze stopami procentowymi

Na styczniowym posiedzeniu, pierwszym w 2024 roku, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP, czyli stopa referencyjna, wynosi zatem nadal 5,75 proc. Ekonomiści zgodnie zakładali utrzymanie status quo w polityce pieniężnej, przypominając, że Rada w swoich ostatnich komunikatach podkreślała utrzymującą się niepewność dotyczącą kształtu polityki fiskalnej i jej wpływu na ścieżkę inflacji w Polsce.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) we wtorek, 9 stycznia, zakończyła dwudniowe posiedzenie decyzyjne, pierwsze w nowym roku. Zgodnie z przewidywaniami rynku, gremium pod przewodnictwem Adama Glapińskiego nie zdecydowało się dokonać żadnej zmiany poziomu stóp procentowych.

W efekcie stopy procentowe w Polsce wynoszą nadal:

Reklama
  • stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej; 
  • stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej; 
  • stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej; 
  • stopa redyskonta weksli 5,80 proc. w skali rocznej; 
  • stopa dyskonta weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

Informacja po posiedzeniu RPP zostanie opublikowana o godz. 16:00 na stronie internetowej NBP.

Stopy procentowe w Polsce. Ekonomiści spodziewali się braku zmian

Przed ogłoszeniem decyzji RPP rynek był wyjątkowo zgodny co do tego, że w styczniu władze monetarne nie wykonają żadnych ruchów zmieniających poziom stóp procentowych (pisaliśmy o tym tutaj). W tym kontekście przypominano głosy płynące z samej RPP, wskazujące na potrzebę przyjęcia postawy wyczekiwania na nowe prognozy makroekonomiczne banku centralnego dotyczące ścieżki inflacji i PKB (zostaną one opublikowane w marcu; jest to tzw. projekcja NBP), a także na wykrystalizowanie się wpływu najnowszych decyzji nowego rządu w zakresie polityki fiskalnej na ceny w Polsce.

Ankietowani przez PAP Biznes ekonomiści w większości oczekują, że Rada Polityki Pieniężnej powróci do obniżek stóp dopiero w drugiej połowie 2024 r. (pojedyncze ośrodki analityczne zakładają pierwszy ruch na stopach już w marcu), dokonując tych obniżek w ruchach po 25 pkt. bazowych na kwartał, w efekcie czego do końca 2025 r. stopa referencyjna NBP spadnie do 4,25 proc.

RPP wydała komunikat. "Roczna dynamika CPI prawdopodobnie istotnie spadnie"

"W ocenie Rady napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i spadku presji inflacyjnej za granicą oddziaływać będzie w kierunku stopniowego spadku krajowej inflacji. W najbliższych miesiącach roczna dynamika CPI prawdopodobnie istotnie spadnie, przy czym spadek inflacji bazowej będzie wolniejszy" - napisano w komunikacie po posiedzeniu RPP. 

Jak zaznaczono, kształtowanie się inflacji w kolejnych kwartałach "obarczone jest niepewnością" związaną z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, a także "tempem ożywienia gospodarczego w Polsce". 

"W tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie" - dodano. 

Ekonomiści o decyzji RPP. Może wesprzeć złotego

W komentarzu do decyzji Rady ekonomiści banku ING zauważają, że polskie władze monetarne odeszły od "ultra łagodnego nastawienia", podczas gdy poza Polską sytuacja wygląda odwrotnie - cykl obniżek stóp wkrótce bowiem rozpocznie się w USA i krajach strefy euro, a w Czechach już wystartował.

Zespół analiz makroekonomicznych banku Pekao skomentował w serwisie X niewielkie zmiany, jakie znalazły się w treści komunikatu po posiedzeniu RPP. "Na jedną nóżkę (gołębią), RPP ocenia że presja popytowa jest niska "pomimo ożywienia". Na drugą (jastrzębią), RPP twierdzi teraz, że spadek inflacji będzie w kolejnych miesiącach wolniejszy" - napisali ekonomiści.

Bartosz Sawicki, analityk serwisu Cinkciarz.pl, w swojej opinii skupił się na wpływie decyzji RPP na polską walutę. "Łagodne nastawienie RPP w minionych latach wielokrotnie szkodziło złotemu" - napisał. "W najbliższym czasie sytuacja diametralnie się odmieni. Polityka pieniężna będzie wręcz atutem polskiej waluty. Rynek wycenia bowiem 100 pb (punktów bazowych - red.) obniżek na najbliższy rok. Znacznie mniejsza skala cięć lub ich brak będzie wyróżnikiem zarówno na tle gospodarek wschodzących, jak i głównych walut. Spodziewamy się, że w najbliższym czasie złoty może podlegać nieznacznej korekcie, ale pod koniec roku EUR/PLN znajdzie się w okolicy 4,25."

Po ogłoszeniu decyzji RPP polska waluta nieznacznie osłabiła się względem euro, do ok. 4,347. Po publikacji komunikatu RPP złoty jest już nieco silniejszy - ok. godz. 16:25 lokalnego czasu kurs EUR/PLN wynosił ok. 4,341.

EUR/PLN

4,3288 0,0157 0,36% akt.: 08.11.2024, 18:29
  • Kurs kupna 4,3286
  • Kurs sprzedaży 4,3290
  • Max 4,3291
  • Min 4,3119
  • Kurs średni 4,3288
  • Kurs odniesienia 4,3131
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »