PKB: Gospodarka pełną parą

Jest naprawdę nieźle. Gospodarka prze do przodu pełną parą. Mogłaby rozwijać się szybciej, ale i tak nie mamy większych powodów do narzekań. Tym bardziej, że w ostatnich miesiącach wyraźnie skoczyły nakłady inwestycyjne - o 20 proc.

Polska gospodarka wprawdzie nie pędzi tak szybko, jak słowacka, czy litewska, ale z każdym kwartałem notuje stabilny wzrost. W III kwartale Produkt Krajowy Brutto zwiększył się o 5,8 proc. - podał GUS. Przypomnijmy, że w II kwartale wzrost był mniejszy i wyniósł 5,5 proc. Takie też są prognozy wzrostu w czwartym kwartale i za cały rok.

5,8 proc. to naprawdę niezły wynik. Ekonomiści spodziewali się, że wzrost gospodarczy w III kwartale wyniósł średnio 5,4 proc. Ich prognozy wahały się od 5,0 proc. do 5,8 proc.

- Dane GUS zaskoczyły nas pozytywnie. Sądziliśmy, że będzie to w granicach 5,5 proc. To niespodzianka, imponujący jest zwłaszcza wzrost inwestycji. Dynamika zbliżona do 20 proc. (rok do roku) to największe pozytywne zaskoczenie - powiedział wiceminister finansów Piotr Soroczyński.

Reklama

Inwestycje rzeczywiście mocno poszły w górę. Według danych GUS nakłady brutto na środki trwałe w III kw. wzrosły o 19,8 proc. wobec wzrostu o 14,8 proc. w II kw. i 6,4 proc. w III kwartale 2005 roku.

- Składa się na to kilka czynników, m.in. projekty infrastrukturalne, ale też rozszerzenie bazy produkcyjnej w przedsiębiorstwach. Szczególnie cieszy to zjawisko w usługach, bo tam nie da się tego zrobić bez znacznego zwiększenia zatrudnienia - ocenił wiceminister Soroczyński.

Według niego, porównując czwartkowe dane GUS z wcześniej publikowanymi informacjami o inflacji w poszczególnych miesiącach III kwartału można wysnuć wniosek, że wysoki wzrost gospodarczy nie powoduje zwiększonej presji na ceny.

Popyt krajowy w III kwartale bieżącego roku wzrósł o 6,1 proc. po wzroście o 4,8 proc. w II kwartale 2006 roku i 2,3 proc. w III kwartale 2005 roku.

Wiceprezes GUS

Janusz Witkowski podtrzymał 24 listopada prognozę z października, według której wzrost PKB w III kw. 2006 roku nie powinien być gorszy niż w II kw. br. Analitycy oczekiwali, że wzrost PKB w trzecim kwartale br. roku wyniósł 5,3-5,8%, przy średniej na poziomie 5,6%.

Poniżej poszczególne wskaźniki za poszczególne kwartały:
                      2006/2005
                   III kw.'06   II kw.'06   III kw.'05
PKB                       5,8         5,5          4,1
spożycie ogółem           4,5         4,1          2,7
spożycie indywidualne     5,5         4,9          2,2
akumulacja brutto        13,3         8,6          0,6
nakłady na środki
 trwałe                  19,8        14,8          6,4
popyt krajowy             6,1         4,8          2,3      
wartość dod. brutto       5,7         5,8          3,6
przemysł                  7,4         7,3          4,1
budownictwo              14,8        12,0          8,6
usługi rynkowe           5,7          4,8          4,4

UWAGA: * - dane skorygowane

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nakłady | GUS | gospodarka | Produkt Krajowy Brutto (PKB)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »