PKN Orlen odebrał dwa gazowce. "Kaczyński" i "Gęsicka" dostarczą LNG do Świnoujścia

Jak poinformował we wpisie na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, w koreańskim Ulsan odebrane zostały dwa z ośmiu gazowców zamówionych przez Grupę Orlen. Własna flota umożliwi koncernowi efektywny import LNG. Statki o nazwach "Lech Kaczyński" i "Grażyna Gęsicka" będą transportować LNG do naszego terminala Świnoujściu.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Dostawy morskie pokrywają 30 proc. zapotrzebowania kraju

Imiona "Lech Kaczyński" oraz "Grażyna Gęsicka" uroczyście nadano w środę dwóm wyczarterowanym przez PGNiG z Grupy Orlen metanowcom - statkom do transportu skroplonego gazu ziemnego, budowanym w stoczni Hyundai Heavy Industries w Ulsan w Korei Płd.

Jak podkreślił we wpisie Obajtek, "dostawy morskie już dziś pokrywają ok. 30 proc. zapotrzebowania kraju i obok #BalticPipe są najważniejszym źródłem gazu dla Polski".

Reklama

Właścicielem i operatorem wyczarterowanych przez PGNiG z Grupy Orlen metanowców będzie norweska firma Knutsen. Spółka PGNiG Supply and Trading podpisała w sumie umowy czarteru ośmiu metanowców, które będą zbudowane przez HHI w Ulsan. Każdy ze statków ma prawie 300 metrów długości i przewozić będzie 174 tys. metrów sześc. LNG, czyli ok. 70 tys. ton skroplonego gazu, co odpowiada ok. 100 mln metrów sześc. gazu w stanie lotnym.

Kiedy zostaną dostarczone kolejne gazowce?

Dwie pierwszej jednostki, którym imiona nadano w środę, wejdą do służby w 2023 r. Dwa kolejne gazowce zostaną dostarczane w 2024 r., a w 2025 r. - następne cztery.

Stocznia HHI w Ulsan to jeden z największych tego typu obiektów na świecie. Od uruchomienia pierwszej produkcji na początku lat 70. do dziś powstało tam ponad 2,3 tys. statków. 

Zdaniem analityków, ze względu na to, że krajowe wydobycie pokrywa tylko około 20 proc. zapotrzebowania na gaz, Polska zmuszona jest surowiec importować. Przez lata był to gaz rosyjski. Obecnie Polska od kilkunastu lat dywersyfikuje własne dostawy.

Pierwszym jej elementem była budowa terminala LNG w Świnoujściu, drugim uruchomienie pod koniec września 2022 roku gazociągu Baltic Pipe. Trzecim będzie budowa floty własnych gazowców.

PKNORLEN

46,5350 0,2150 0,46% akt.: 18.12.2024, 17:30
  • Otwarcie 46,2000
  • Max 46,8500
  • Min 46,1200
  • Kurs odniesienia 46,3200
  • Suma wolumenu 6 292 397
  • Suma obrotów 292 755 487,25
  • Widełki dolne 41,5800
  • Widełki górne 50,8200
Zobacz również: MOL UNIMOT DMGROUP
PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rynek gazu | Orlen | Baltic Pipe | gazoport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »