PKO BP wymieni karty płatnicze klientom. "Bankowy gigant robi rewolucję"
Bank PKO BP przeprowadza zieloną rewolucję - kontynuuje wymianę kart płatniczych na ekologiczne. Są one wykonane z plastiku pochodzącego z tworzyw z recyklingu, a nawet z butelek wyłowionych z oceanu. - To ważny krok w rozwoju zrównoważonych płatności, które są zgodne z naszym przekonaniem i ze strategią banku - przekazał BKO PB. Pierwszy krok wykonano już w ubiegłym roku, a w "niedalekiej przyszłości możemy się spodziewać kolejnych innowacji w obszarze płatności", a także nowych "zielonych rozwiązań".
- Zaczynamy na masową skalę wydawać karty płatnicze wykonane z tworzyw z recyklingu. To ważny krok w rozwoju zrównoważonych płatności, które są zgodne z naszym przekonaniem i ze strategią banku - powiedziała cytowana przez telepolis.pl Edyta Tararuj, dyrektor Biura Rozwoju Produktów w Departamencie Produktów Klienta Indywidualnego w PKO Banku Polskim.
Bank ma nadzieję, że karty z tworzyw bardziej ekologicznych staną się nową normą na polskim rynku. - Już wiele razy zdarzało się, że PKO Bank Polski inspirował inne banki i wyznaczał rynkowe trendy rozwoju - dodała Tararuj.
PKO Bank Polski kontynuuje proces wymiany kart plastikowych, wykonanych z tworzywa PVC, na karty z tworzyw z odzysku. Pierwszy krok wykonano już w połowie 2023 roku.
To wtedy wydano klientom pierwsze karty kredytowe "Przejrzyste" wykonane w 70 proc. z tzw. Ocean Plastic, czyli z plastiku PET z recyklingu (tzw. rPET). Pochodzi on z przetworzenia plastikowych butelek zebranych na obszarach przybrzeżnych mórz i oceanów.
Jeszcze przed końcem ubiegłego roku bank rozpoczął wydawanie kart wykonanych z PVC w 100 proc. pochodzącego z recyklingu (rPVC). Przez co obecnie wszystkie karty produkowane dla PKO BP są w swojej plastikowej części wykonywane z rPVC lub z tworzywa Ocean Plastic.
Do produkcji kart najczęściej wykorzystywane są odpady przemysłowe np. pochodzące z branży opakowań i poligrafii.
Bank PKO do produkcji kart płatniczych będzie wykorzystywać plastik nie tylko pochodzący ze "zwykłego" recyklingu, ale również z butelek pływających w oceanach. Problem ogromnej ilości plastiku pływającego w morzach i oceanach jest bowiem palący.
"The Guardian" napisał, że w oceanach tworzy się zupełnie nowy ekosystem określany przez naukowców jako "plastisfera". Nie tylko nie pozwala on żyć dotychczasowym gatunkom ryb, ale tworzy również ekosystem, który zamieszkują zwierzęta specjalnie przystosowane do plastikowo-oceanicznego krajobrazu.
Nowe karty PKO mają przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu człowieka na środowiska. Na rewersie mają one napis "Wykonano w 100% z PVC z recyklingu" lub "Wykonano w 70% z Ocean Plastic®" wraz z symbolem recyklingu. Teraz właśnie takie karty będą otrzymywać klienci PKO BP.
Na tym jednak nie koniec, a bank zapowiada kolejne rozwiązania.
- Już w niedalekiej przyszłości możemy się spodziewać kolejnych innowacji w obszarze płatności, które poprawią wygodę i bezpieczeństwo płatności kartami w internecie i zarazem wesprą zieloną transformację, ponieważ docelowo zmniejszą liczbę plastikowych kart płatniczych, jakie mają w portfelach nasi klienci - deklaruje Edyta Tararuj z PKO BP.