Reklama

PKP Cargo i PLL LOT razem? Ministerstwa nabierają wody w usta

W mediach zawrzało, gdy pojawiła się informacja dotycząca rządowego pomysłu połączenia PKP Cargo lub PKP IC z PLL LOT. Sami zainteresowani od doniesień jednak się odżegnują.

Reklama

Ministerstwo Skarbu Państwa pisze, że trwają analizy dotyczące przyszłości linii, ale o konsolidacji wprost nie mówi. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pisze wprost, że nie toczą się żadne prace w tym zakresie. PKP Cargo również nic nie wie o tym temacie.

PLL LOT: bez komentarza

O sprawę postanowiliśmy zapytać najbardziej zainteresowanego, czyli nowego prezesa PLL LOT Rafała Milczarskiego. W krótkiej rozmowie telefonicznej poinformował nas, że w chwili obecnej mediom nie są udzielane żadne komentarze w tej sprawie.

W nieco innym tonie wypowiedzieli się przedstawiciele Ministerstwo Skarbu Państwa, które jest większościowym udziałowcem w lotniskowej spółce (99,82 proc. udziałów).

- Powołany niedawno zarząd spółki PLL LOT analizuje przyjętą w ubiegłym roku strategię na lata 2016-2020, jak również diagnozuje rzeczywistą sytuację ekonomiczną spółki. Zostanie przeprowadzony audyt, mający na celu, między innymi, rewizję strategii spółki. Celem Zarządu, jak i MSP jest osiągnięcie przez LOT pozycji silnego podmiotu na europejskim rynku - twierdzą służby prasowe MSP i dodają, że w ministerstwie trwają analizy dotyczące narodowego przewoźnika, przy założeniu utrzymania przez Skarb Państwa Kontroli nad spółką.

- Dziś za wcześnie, by mówić o konkretnych rozwiązaniach poza jednym - spółce potrzebne jest wsparcie kapitałowe, by umożliwić jej pełny powrót na rynek i rozwój. W deklaracji tej brakuje bezpośredniego odniesienia do doniesień, jakoby rozważana była kwestia ewentualnego połączenia spółek kolejowych z przewoźnikiem lotniczym.

MIB i PKP Cargo: Nie toczą się żadne prace

Z pytaniem zawędrowaliśmy więc do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Z tej strony padła już jasna deklaracja: - W MIB nie toczą się żadne prace w tym zakresie - poinformowały służby prasowe ministerstwa. W podobnym tonie wypowiedzieli się również przedstawiciele PKP Cargo:

- Według Zarządu PKP Cargo, informacje o możliwości rzekomego połączenia Grupy PKP Cargo z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT są niezgodne z prawdą. Nie są prowadzone żadne działania i analizy mające na celu połączenie największego w Polsce przewoźnika kolejowego z narodowym przewoźnikiem lotniczym.

O tym, że rząd rozważa połączenie PLL LOT z firmą kolejową poinformowała "Rzeczpospolita". Według jej ustaleń, rozważane jest także dofinansowanie LOT przez kolej. W ten sposób resort miałby planować wzmocnienie spółki, która po raz kolejny znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Strata netto za ubiegły rok szacowana jest na 250 mln zł.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2015

Dowiedz się więcej na temat: PLL LOT | PKP Cargo S.A. | MSP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »