Płacisz gotówką? Jeśli kasjer zauważy ten szczegół, anuluje zakupy

Gotówka w obiegu wciąż jest bardzo popularna. W przeciwieństwie jednak do płatności bezgotówkowych monety i banknoty nie zawsze muszą być przyjmowane przez sprzedawców w sklepie. Jeśli bowiem kasjer zauważy pewien szczegół na pieniądzach, może odmówić i anulować zakupy. Na co zwrócić uwagę?

  • Gotówka, którą płacimy w sklepie, w przeciwieństwie do pieniądza elektronicznego, nie zawsze może nadawać się do wprowadzenia w obrót.
  • Wystarczy, że kasjer dojrzy zniszczenia banknotów lub monet i może odmówić ich przyjęcia, a w efekcie całkowicie anulować zakupy.
  • Zarządzenie prezesa Narodowego Banku Polskiego o numerze 31/2013 z 17 grudnia 2013 roku wskazuje, że zniszczone pieniądze można wymienić.

Gotówka w postaci zniszczonych pieniędzy może skutecznie uniemożliwić nam zakupy. W sklepie możemy usłyszeć odmowę przyjęcia takiego banknotu, gdy kasjer zauważy na przykład, że ten sklejony jest taśmą. Niestety od decyzji kasjera nie ma odwołania. Dlatego lepiej zawczasu wymienić zniszczone pieniądze.

Reklama

Zniszczona gotówka odrzucona przez kasjera. Narodowy Bank Polski radzi, co zrobić

Uszkodzone pieniądze teoretycznie są ważnym środkiem płatniczym. Jednak w praktyce uznanie ważności zniszczonej gotówki zależy tylko od kasjera. Nawet jeśli wydaje się, że zniszczenia na banknocie są małe, mogą dyskwalifikować taką gotówkę.

Zużyte pieniądze można jednak wymienić. Zgodnie z decyzją NBP dokonać tego można w dowolnym banku w Polsce, ale gotówkę na nową wymieniają też w terenowych oddziałach Narodowego Banku Polskiego. Jeśli uszkodzenie nie jest znaczne, wymiana zwykle następuj od ręki.

W przypadku bardziej zniszczonych pieniędzy konieczne jest złożenie wniosku i przesyłanie ich do wymiany do NBP. Następnie wniosek jest rozpatrywany, a my powinniśmy otrzymać decyzję w sprawie wymiany uszkodzonej gotówki.

Bank nie zawsze wydaje równowartość zniszczonej gotówki

Nie zawsze otrzymamy równowartość przekazanej do wymiany zniszczonej gotówki. Są przypadki, gdy za przekazane banknoty czy monety otrzymamy jedynie 50 proc. ich wartości, a czasami spotkamy się z odmową wymiany.

100 proc. wartości uszkodzonej gotówki zostanie wydane, gdy:

  • zachowało się ponad 75 proc. powierzchni banknotu w jednym fragmencie,
  • banknot został przerwany na kilka części (maksymalnie 9), które w sumie stanowią całość uszkodzonego banknotu,
  • moneta jest w jednym kawałku lub w dwóch częściach - rdzeniu i pierścieniu

50 proc. wartości uszkodzonej gotówki zostanie wydane, gdy:

  • zachowało się od 45 proc. do 75 proc powierzchni banknotu w jednym fragmencie,
  • zachowała się tylko jedna z dwóch części monety - rdzeń lub pierścień.

Bank nie zawsze wymienia gotówkę, może też ją zniszczyć

Zniszczona gotówka przesłana do NBP nie zawsze będzie poddana wymianie. Jeśli zachowało się mniej niż 45 proc. powierzchni banknotu w jednym kawałku, nikt nam jej nie wymieni. Nie ma też co liczyć na wymianę, gdy przynieśliśmy do banku kawałek monety - pierścień lub rdzeń.

W takim wypadku Narodowy Bank Polski może nie oddać przekazanych fragmentów. Jeśli w ciągu 6 miesięcy od przesłania gotówki wnioskodawca się nie zgłosi, NBP dokona ich zniszczenia.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Gotówka | zakupy | kasjer | banknot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »