Plecak ewakuacyjny na wypadek powodzi. RCB radzi, co do niego włożyć
Plecak ewakuacyjny może przydać się podczas ewentualnej ewakuacji z powodu zagrożenia powodziowego. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi mieć go pod ręką na wypadek "sytuacji kryzysowej", a także radzi, co należy do niego zapakować. "Każdy z domowników powinien mieć oddzielny, gotowy do zarzucenia na ramię plecak" - zaleca rządowe centrum. RCB przypomina: należy śledzić na bieżąco prognozy, komunikaty i ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne wydawane przez IMGW.
Plecak ewakuacyjny - jak radzi Rządowe Centrum Bezpieczeństwa - warto mieć zawsze pod ręką na wypadek "sytuacji kryzysowej". RCB wspomina m.in. o zagrożeniu chemicznym, biologicznym, radiacyjnym czy nuklearnym, ale warto mieć go przygotowanego również na wypadek zagrożeń meteorologicznych - pożarów czy powodzi.
Plecak ewakuacyjny każdy z domowników powinien mieć oddzielny, gotowy do zarzucenia na ramię plecak. "W związku z tym, że nie wiesz, kiedy będziesz potrzebował dostępu do zestawu ewakuacyjnego, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wyposażenie się w oddzielne zestawy do domu, pracy i samochodu" - radzi RCB na uruchomionej w tym roku stronie internetowej na temat zagrożeń.
Co powinno się znaleźć w plecaku ewakuacyjnym? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa mówi, co do niego włożyć:
- radio na baterie + baterie,
- latarka + baterie,
- najpotrzebniejsze dokumenty,
- zapalniczka/zapałki,
- maski oddechowe/ochronne,
- mapa z lokalnymi drogami, kompas, busola, GPS,
- otwieracz do puszek,
- posiłki na 2 dni,
- nóż, ołówek i notes,
- komplet sztućców,
- kurtka przeciwdeszczowa,
- apteczka,
- śpiwór,
- worki na śmieci,
- ubranie na zmianę,
- mydło, żel do dezynfekcji,
- kombinerki, łom, narzędzie wielofunkcyjne,
- gotówka w niewielkich nominałach,
- butelka filtrującą z nowym filtrem,
- gumy, sznurki, opaska zaciskowa.
Do listy podstawowych rzeczy, które powinniśmy zapakować do plecaka ewakuacyjnego, warto także dodać: powerbanki, niezbędne lekarstwa czy prowiant o dłuższym terminie przydatności (batony, konserwy, suszone owoce itp.).
RCB radzi również, jak należy się zachować w sytuacji bezpośredniego zagrożenia powodziowego. Przede wszystkim należy śledzić na bieżąco prognozy, komunikaty i ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ponadto:
- Słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania;
- Upewnij się, że wszyscy członkowie rodziny, zwłaszcza dzieci, wiedzą co robić w razie powodzi, ustal sposoby kontaktowania się, drogi ewakuacji;
- Naucz członków rodziny odłączania źródeł energii, gazu i wody;
- Przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku;
- Zadbaj o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany;
- Przygotuj w bezpiecznym miejscu lekarstwa, dowody tożsamości, kosztowności, pieniądze, dokumenty dotyczące domu i posiadanych gruntów, dokumentację działalności gospodarczej i polisy ubezpieczeniowe;
- Zaopatrz dom w niezbędną ilość żywności o długiej ważności do spożycia, wodę i przygotuj odpowiednią odzież, latarki, koce i środki higieniczne;
- Pojazdy z terenu posesji przestaw w niezagrożone powodzią miejsca;
- Zabezpiecz budynek i przygotuj worki z piaskiem;
- Przygotuj zwierzęta hodowlane do ewakuacji - taka ewakuacja jest zawsze dużo trudniejsza niż ewakuacja ludzi i zajmuje dużo czasu.
RCB tłumaczy również, jak przygotować się do ewentualnej ewakuacji na wypadek powodzi. "Pozostawanie na zalanym terenie to ogromne ryzyko: oprócz zagrożenia utonięciem, należy liczyć się z chorobami zakaźnymi, brakiem prądu, wody i kanalizacji; po odmowie ewakuacji otrzymanie niezbędnej pomocy na czas może nie być możliwe" - czytamy na stronie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
RCB radzi, by o możliwych zagrożeniach porozmawiać z bliskimi - zwłaszcza z dziećmi. "Opowiedz o nich oraz przedstaw plan działania podczas ich wystąpienia. Zastanówcie się, w jaki sposób będziecie się ze sobą kontaktować, ustalcie miejsca, w których będziecie na siebie czekać w przypadku wystąpienia danego zdarzenia. Bądźcie gotowi na każdą ewentualność - tak, żeby wcześniej każdy wiedział, co ma robić" - czytamy w poradniku "Bądź gotowy".