Po Wielkiej Brytanii, kolejny kraj na celowniku InPostu. "To naturalny krok"

Właśnie sfinalizowana transakcja przejęcia brytyjskiego Menzies przez InPost to "milowy krok", jednak Rafał Brzoska nie wyklucza dalszych akwizycji. Niewykluczone, że InPost weźmie na cel Irlandię.

Irlandia może być kolejnym kierunkiem rozwoju InPost po sfinalizowaniu przejęcia 100 proc. udziałów w dwóch obszarach działalności Menzies Distribution - poinformował prezes Rafał Brzoska podczas wtorkowej telekonferencji z dziennikarzami. Inpost chce szybko zdobywać udziały rynkowe w Wielkiej Brytanii.

Kamień milowy w rozwoju InPostu

- Transakcja jest dla nas ważnym kamieniem milowym. Druga największa nasza akwizycja po Mondial Relay, pewnie nie ostatnia. Pokazuje, jak wielki focus mamy na rynek brytyjski, jest to dla nas rynek strategiczny. Jesteśmy najwięksi, mierząc liczbą maszyn, tempem rozwoju naszej sieci i ta transakcja ma nam umożliwić realizację scenariusza szybkiego pozyskiwania udziałów rynkowych w Wielkiej Brytanii - powiedział Rafał Brzoska.

Reklama

- Pierwsza umowa z Menzies zapewniła nam dużą kontrolę nad logistyką, a teraz mamy już pełną kontrolę dzięki tej fuzji. Jest to dla nas kluczowe, żeby wprowadzić prawdziwy Next Day przez 365 dni w Wielkiej Brytanii, ale też potencjalnie w Irlandii - dodał.

InPost kupił pozostałe 70 proc. udziałów w Menzies Distribution Limited

InPost kupił we wtorek pozostałe 70 proc. udziałów w Menzies Distribution Limited za 60,4 mln funtów brytyjskich i tym samym przejął pełną kontrolę nad operacjami logistycznymi Menzies Express i Newstrade. To przejęcie pozwala Grupie InPost w pełni kontrolować proces logistyczny w Wielkiej Brytanii.

Menzies jest jedną z wiodących firm logistycznych w Wielkiej Brytanii. Przed transakcją składał się z trzech segmentów: Express, Newstrade i MDS. Transakcja dotyczy dwóch segmentów spółki - Express i Newstrade. Trzeci segment, MDS, odpowiedzialny głównie za transport pełnoładunkowy oraz magazyny, został oddzielony od Menzies i pozostaje pod kontrolą Endless LLP - będzie nadal zarządzany przez obecny zespół, a InPost nadal zachowuje w nim 30 proc. udziałów.

Obecnie dwa przejmowane w całości obszary działalności Menzies mają przychód netto w wysokości 115 mln funtów i EBITDĘ na poziomie 14 mln funtów.

Brzoska wskazał, że w pierwszej połowie 2023 roku biznes InPost w Wielkiej Brytanii przyniósł 140 mln zł przychodów, a w pierwszej połowie 2024 roku 412 mln zł, czyli zanotował trzykrotny wzrost.

Irlandia na celowniku InPostu

Newstrade od prawie 200 lat zajmuje się dostarczaniem prasy do Wielkiej Brytanii i Irlandii. Ma 40 tys. punktów dostaw i 40 oddziałów.

- To jedyna firma, która dostarcza swoje usługi przez 365 dni w roku. Nikt włącznie z pocztą Royal Mail nie jest w stanie w tak szerokim oknie dostarczać swoich usług. To kolejny ważny punkt z punktu widzenia budowania naszych przewag konkurencyjnych - powiedział Rafał Brzoska.

W ocenie prezesa InPost Irlandia stanowi potencjalny, naturalny krok w dalszym rozwoju spółki.

- Irlandia to potencjalny naturalny krok. Nie mówimy, od kiedy i nie znamy skali tego przedsięwzięcia, natomiast platforma logistyczna, która zawsze jest podstawą sukcesu naszej sieci już tam jest - powiedział.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: InPost | Rafał Brzoska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »