Pod koniec roku mogą ruszyć pierwsze inwestycje w bloki wykorzystujące gazyfikację węgla
- Pod koniec roku mogą ruszyć pierwsze inwestycje w nowe bloki energetyczne wykorzystujące technologię gazyfikacji węgla - powiedział w piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak dodał, nad takimi rozwiązaniami pracują PGE i Enea.
Tchórzewski, uczestniczący w XII Międzynarodowej Konferencji New Energy User Friendly (NEUF) powiedział, że obecnie w ministerstwie trwają "zaawansowane prace odnośnie wyboru technologicznego, jeśli chodzi o budowę nowych elektrowni".
- Zarówno PGE jak i Enea przedstawiają swoje opracowania w konsultacji także z zagranicznymi podmiotami, które zajmują się technologiami czystego węgla, odnośnie użycia w Polsce takich inwestycji. Wstępnie zadeklarowałem poważne zainteresowanie i obie grupy swoje modele tych inwestycji mają przedstawić w tym roku - wyjaśnił.
Szef resortu energii dodał, że ze wstępnych analiz wynika, iż wybór najprawdopodobniej padnie na technologię zgazowania węgla.
Tchórzewski przekonywał, że elektrownie wykorzystujące technologie gazyfikacji paliw są znacznie bardziej ekologiczne od tradycyjnych. - Ta technologia wydaje się ciekawa, bo mimo iż nie zapewnia 100 proc. redukcji CO2, to redukcja tego gazu jest znaczna. Redukowane są też NOx - podkreślił.
To istotne, w kontekście spełnienia norm wynikających z tzw. konkluzji BAT (Best Available Technology). Konkluzje BAT - to unijne regulacje dotyczące nowych standardów emisyjnych. Są one ostrzejsze niż obowiązujące od 1 stycznia 2016 r.; dotyczą większej niż dotąd liczby zanieczyszczeń, zaostrzają normy emisji SO2, NOx (tlenków azotu) i pyłów. Zaczną obowiązywać po czterech latach od decyzji KE o ich zastosowaniu.
Minister dodał, że chciałby, aby pierwsze inwestycje rozpoczęły się pod koniec tego roku. - Mam na myśli procesy decyzyjne, model finansowania, żeby zaczęło to iść w tym roku. Przygotowanie tego typu inwestycji to na pewno ponad rok, są one czasochłonne. Jeśli chodzi o budowę bloków energetycznych, to trzy-cztery lata - wskazał.
Gazyfikacja węgla jest wykorzystywana np. w układach IGCC (Integrated Gasification Combined Cycle). Jest to układ gazowo-parowy, który jest zintegrowany ze zgazowaniem węgla. W takich układach o blisko połowę ogranicza się zużycie wody, w porównaniu do tradycyjnych węglowych elektrowni. Przez wychwyt CO2 redukowana jest też emisja gazów cieplarnianych i innych związków wpływających na zanieczyszczenie powietrza.
- - - - -
Wydobycie metanu z pokładów węgla podniesie bezpieczeństwo w kopalniach, ograniczy emisje CO2, a sam gaz będzie można sprzedać. Prezes PGNiG Piotr Woźniak podpisał w piątek aneks do porozumienia z Międzynarodowym Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla.
Jak mówił szef PGNiG dzięki porozumieniu spółka staje się częścią eksperckiej instytucji, która działa pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Współpraca w ramach Centrum ma przyczynić się do rozwoju nowych metod odzyskiwania i gospodarczego wykorzystania metanu jako surowca energetycznego.
Metan zawarty jest w gazach kopalnianych (coal mine methane - CMM) i w pokładach węgla (coal-bed methane - CBM). W przypadku CMM gaz uwalniany w trakcie wydobycia węgla jest ujmowany pod ziemią lub z powietrza wentylacyjnego. W przypadku CBM metan zawarty w pokładach węgla pozyskuje się od powierzchni np. technologią szczelinowania hydraulicznego w otworach wiertniczych. Metan jest głównym składnikiem gazu ziemnego. W Polsce zasoby gazu ziemnego (dane na 2014 r.) wynoszą 127,5 mld m. sześc. - obejmują też one metan w pokładach węgla kamiennego (Coal Bed Metane - CBM) na terenie Górnośląskiego zagłębia węglowego. W ostatnich latach metan pozyskiwany na skalę przemysłową z kopalń węgla kamiennego stał się ważnym źródłem energii m.in. w USA, Kanadzie.
Jesienią 2016 r. PGNiG wraz z Państwowym Instytutem Geologicznym rozpoczyna testowanie nowatorskiej metody wydobycia metanu z pokładów węgla kamiennego (CBM) w nieczynnej kopalni w Gilowicach na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. PGNiG wykorzysta tam swoje doświadczenia z zabiegów stymulacji poprzez hydrauliczne szczelinowanie, które wykonywało już w ramach prac związanych z poszukiwaniem gazu z formacji łupkowych. W przyszłym tygodniu rozpoczną się tam pierwsze odwierty.
- Metan to cenne źródło energii, które w dużej części marnujemy przy eksploatacji kopalń węgla kamiennego. Jego odzyskiwanie powinno być na znacznie wyższym poziomie. Współpraca z Międzynarodowym Centrum Doskonałości pozwoli na rozwój nowych technologii, na zwiększenie efektywności odmetanowania kopalń, ale także na pozyskiwanie metanu z pokładów węgla - powiedział Woźniak. Jak dodał, Polska przystąpiła już w 2007 r. do programu Global Methane Initiative. - Po wielu latach zastoju podejmujemy na nowo i w nowej formule międzynarodową współpracę w tej dziedzinie - powiedział.
Woźniak zauważył, że polskie górnictwo ze względu na występowanie znacznej ilości metanu w złożach, działa w stanie "podwyższonego ryzyka", a to z kolei wpływa nie tylko na bezpieczeństwo pracy w kopalniach, ale też na ich rentowność. "Gdyby udało się naszą metodą odmetanować te pokłady przed ich eksploatacją z powierzchni ziemi, to wtedy zagrożenie metanowe może spaść, wzrośnie bezpieczeństwo operacji dołowych i wzrośnie rentowność. Z odzyskanego gazu można zrobić, normalny codzienny użytek i dopuścić go do obrotu gospodarczego, czyli sprzedać" - powiedział.
Jak mówił prezes PGNiG, poprzednie próby wydobycia metanu w Polsce, które podejmowały Amoco Poland, Electrogas Ventures, PolTex Methane, Metanel, McCormick Energy Project upadły, ze względu na brak odpowiednich technologii, które pojawiły się wraz z rozwojem wydobycia gazu z łupków.
Obecny na uroczystości podpisania aneksu do porozumienia wiceminister energii Michał Kurtyka, odpowiedzialny w resorcie za spółki paliwowe powiedział (od 1 lipca br. spółki te przeszły z resortu skarbu pod nadzór ministerstwa energii - PAP), że inicjatywa PGNiG dotycząca wykorzystania doświadczeń PGNiG w pracach nad odmetanowieniem kopalń, to "fantastyczna ilustracja tego, że można znajdować synergię między różnymi technologiami".
Porozumienie o powołaniu Międzynarodowego Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla podpisano w 2015 r. w Genewie. Swoją działalność Centrum rozpocznie jeszcze w 2016 r. w Głównym Instytucie Górnictwa pod auspicjami Europejskiej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych (United Nations Economic Commission for Europe - UNECE). To jedna z komisji regionalnych ONZ, której zadaniem jest rozwijanie współpracy gospodarczej oraz promowanie i wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju. Centrum Doskonałości skupia ekspertów pracujących nad nowymi metodami odzyskiwania i wykorzystywania metanu z kopalń. Gromadzi informacje i doświadczenia w zarządzaniu metanem z kopalń z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, na co szczególny nacisk kładzie ONZ.