​Polacy źle oceniają sytuację gospodarczą

Z badania CBOS wynika, że w ostatniej dekadzie października odsetek osób oceniających, że ogólna sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku wyniósł 23 proc., o 15 pkt. proc. mniej niż w poprzednim badaniu, zaś odsetek osób uważających, że sytuacja zmierza w złym kierunku wyniósł 62 proc., tj. o 15 pkt. proc. więcej. Bardzo wyraźnie pogorszyło się również postrzeganie sytuacji gospodarczej.

"W stosunku do przełomu września i października bardzo wyraźnie pogorszyły się oceny ogólnej sytuacji w Polsce. Zdecydowanie zmniejszył się odsetek badanych uważających, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku (o 15 punktów procentowych, do 23 proc.), a zwiększył będących przeciwnego zdania (również o 15 punktów, do 62 proc.). Co siódmy respondent nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat (15 proc.)" - napisano w komentarzu do badania.

"W ciągu ostatnich kilku tygodni znacząco wzrósł pesymizm w przewidywaniach na najbliższy rok dotyczących ogólnej sytuacji w kraju. Bardzo wyraźnie zwiększył się odsetek badanych uważających, że się ona pogorszy (o 13 punktów procentowych, do 51 proc.), w niewielkim stopniu zmalał będących przeciwnego zdania (o 3 punkty, do 15 proc.), a zdecydowanie zmniejszył się odsetek respondentów niespodziewających się zmian w tym obszarze (o 11 punktów, do 23 proc.). Co dziewiąty (11 proc.) badany nie ma wyrobionej opinii na ten temat" - dodano.

Z badania CBOS wynika, że w ostatniej dekadzie października wyraźnie zmniejszył się też odsetek pozytywnie oceniających sytuację gospodarczą.

"Bardzo wyraźnie pogorszyło się również postrzeganie sytuacji gospodarczej. Zdecydowanie wzrósł odsetek badanych oceniających ją źle (wzrost o 15 punktów procentowych, do 42 proc.), a zmniejszyły się odsetki postrzegających ją dobrze (spadek o 8 punktów, do 26 proc.) i przeciętnie (spadek o 7 punktów, do 27 proc.). Co dwudziesty ankietowany nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat (5 proc.)" - napisano.

"Prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższego roku są także zdecydowanie bardziej pesymistyczne niż na przełomie września i października. Bardzo wyraźnie zwiększył się odsetek badanych obawiających się pogorszenia kondycji gospodarki (wzrost o 17 punktów procentowych, do 52 proc.), a zmniejszyły się odsetki ankietowanych liczących na poprawę (spadek o 5 punktów, do 12 proc.) i uważających, że stan gospodarki się nie zmieni (spadek o 11 punktów, do 26 proc.). Co dziesiąty ankietowany nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat (10 proc.)" - dodano.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (363) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 19 do 29 października 2020 roku na próbie liczącej 1.040 osób (w tym: 49,7 proc. metodą CAPI, 35,1 proc. - CATI i 15,2 proc. - CAWI). 

Reklama

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: badanie nastrojów | makroekonomia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »