Polacy zmuszeni do płacenia

Wielka Brytania, Bułgaria, Rumunia i Grecja w ogóle nie przysyłają do Narodowego Funduszu Zdrowia faktur za leczenie Polaków na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Bez dokumentacji rozliczeniowej z tych państw Fundusz nie jest nawet w stanie oszacować, ile może go kosztować leczenie Polaków za granicą. Może to spowodować, że w kolejnych latach nastąpi spiętrzenie zaległości.

Fundusz przekonuje, że problemy z rozliczeniem kosztów leczenia Polaków za granicą nie mają wypływu na ich dostęp do bezpłatnych usług medycznych w innych państwach. Część krajów UE, szczególnie Niemcy, często nie uznaje jednak EKUZ i Polacy są zmuszeni do płacenia za należne im świadczenia.

Milion kart rocznie Z danych NFZ wynika, że od 2006 roku, kiedy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zastąpiła formularz E 111, Fundusz wydaje co roku ponad milion kart. Daje ona prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu czasowego na terenie innego państwa UE. Od przystąpienia Polski do UE do końca 2007 roku na podstawie faktur, jakie Fundusz otrzymał z większości państw europejskich, zapłacił on za leczenie Polaków na podstawie EKUZ tylko 80 mln zł. To tylko część kwoty, która musi być uregulowana. Fundusz wciąż nie zapłacił tym krajom prawie 173 mln zł. NFZ częściowo rozliczył się z Niemcami, Czechami, Francją, Słowacją i Słowenią. - Fundusz w ogóle nie dostaje faktur z pięciu krajów za świadczenia zdrowotne udzielone Polakom na podstawie karty. Bez otrzymania od nich odpowiedniej dokumentacji rozliczeniowej nie jest on w stanie nawet oszacować całej kwoty za te świadczenia - uważa Adam Kozierkiewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia. Może to spowodować, że w przyszłych latach do NFZ zaczną masowo spływać rozliczenia kosztów leczenia Polaków za granicą. Problem jednak w tym, że ceny świadczeń zdrowotnych w innych państwach członkowskich są dużo wyższe niż w Polsce. Adam Miłkowski z Biura Współpracy Międzynarodowej NFZ przekonuje, że problemy z rozliczeniem kosztów leczenia polskich obywateli nie mają żadnego wpływu na prawo do posługiwania się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego w czasie pobytu za granicą.

Reklama

Z EKUZ tylko publicznie Część Polaków ma jednak problemy z uzyskaniem bezpłatnych świadczeń na podstawie karty, np. podczas wakacji. Dzieje się tak, mimo że EKUZ obowiązuje od 2006 roku i wygląda identycznie we wszystkich krajach Wspólnoty. Problem ten dotyczy szczególnie podróżujących do Włoch, Grecji i Hiszpanii, czyli bardzo popularnych kierunków turystycznych.

Jakie są powody problemów z uznawaniem karty w Niemczech ? Czy pacjent, który był zmuszony zapłacić za leczenie, mimo posiadania karty, może po powrocie do kraju ubiegać się w NFZ o zwrot niesłusznie poniesionych wydatków ? Jakie są skutki dla pacjentów wypełniania EKUZ w językach ojczystych krajów UE?

Dominika Sikora Więcej: Gazeta Prawna 23.05.2008 (100) - str. 12

Gazeta Prawna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »