Polaków ubywa. Ujemne saldo migracji i więcej zgonów niż urodzeń

Większość województw ma ujemne saldo migracji, ich ludności ubywa, bo więcej osób wyjeżdża, niż się do nich sprowadza - wynika z analizy danych demograficznych za 2022 r. w rozbiciu na poszczególne polskie regiony opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). We wszystkich województwach zanotowano też ujemny przyrost naturalny - więcej zgonów niż urodzeń.

GUS przeanalizował saldo migracji. Sprawdził, ile osób wprowadziło się do danego województwa i ile się z niego wyprowadziło - do innego regionu Polski albo za granicę. Potem wynik przeliczył na tysiąc mieszkańców. 

Pięć województw może się cieszyć

Okazało się, że tylko pięć województw jest we względnie dobrej sytuacji demograficznej i może się pochwalić wzrostem zaludnienia. Najwięcej - 2 osoby na tysiąc mieszkańców - przybyło w woj. mazowieckim. O 1,7 na każdy tysiąc wzrosła liczba zamieszkałych w woj. pomorskim, a o 1,2 w małopolskim i dolnośląskim. 

Pozostałe województwa były w 2022 r. na minusie - informuje GUS. Najgorzej pod względem salda migracji wypadło lubelskie. W minionym roku liczba mieszkańców skurczyła się tam o 2,2 na tysiąc osób. Nieco mniej, o 1,9, ubyło zamieszkujących województwo świętokrzyskie. Warmińsko-mazurskie straciło średnio 1,6 mieszkańca na każdy tysiąc, a opolskie 1,3 mieszkańca.

Reklama

Przyrost naturalny kuleje

GUS zbadał też przyrost naturalny - zestawił w każdym województwie liczby urodzeń i zgonów, a wynik obliczeń również przeliczył na tysiąc mieszkańców. Przekonano się, że we wszystkich województwach przyrost naturalny był w tym okresie ujemny. Najlepszy wynik zanotowało województwo małopolskie, gdzie przyrost naturalny zmniejszył się o 1,4. W pomorskim na każde tysiąc mieszkańców ich liczba zmniejszyła się o 1,9, a w mazowieckim i wielkopolskim - o 2,2. 

Po drugiej stronie skali znalazło się woj. świętokrzyskie, gdzie przyrost naturalny skurczył się o 6,5 osoby na tysiąc mieszkańców. Niemal taki sam wynik - minus 6,4 - odnotowano w łódzkim. W województwie śląskim ujemny przyrost naturalny wyniósł 5,8, a w zachodniopomorskim na każde tysiąc osób ubyło 5,3 osoby. Złe wyniki GUS odnotował też w opolskim i lubelskim.

Jak informował GUS pod koniec 2022 r., tylko w 11 na 380 powiatów zanotowano dodatni przyrost naturalny. Obliczono wtedy, że liczba mieszkańców kraju skurczyła się o 140 tys. osób. 

ew

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: migracja | GUS | przyrost naturalny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »