Polska gospodarka hamuje. Dane GUS nie pozostawiają złudzeń
Polska gospodarka wyhamowała w III kwartale, jeśli chodzi o tempo wzrostu. Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane na ten temat. PKB Polski urósł o 2,7 proc. w ujęciu rok do roku w III kwartale - tyle samo też pokazał wstępny odczyt. Gospodarka rosła zatem wolniej w porównaniu z II kwartałem, kiedy to PKB naszego kraju zwiększył się o 3,2 proc. rdr.
W ujęciu kwartał do kwartału, PKB Polski skurczył się o 0,1 proc. (wstępny szacunek wskazał na spadek o 0,2 proc. kdk).
Oprócz samego tempa wzrostu PKB w III kwartale, GUS podał też, jak zachowywały się najważniejsze składowe wzrostu gospodarczego - konsumpcja, inwestycje i eksport.
I tak, GUS podał, że w III kwartale miało miejsce zwiększenie popytu krajowego o 4,4 proc. (wobec 4,8 proc. w II kwartale). Spożycie w sektorze gospodarstw domowych zwiększyło się zaledwie o 0,3 proc. (podczas gdy w II kwartale 2024 r. wzrost wyniósł 4,6 proc.).
Nakłady brutto na środki trwałe - pod tym hasłem kryją się inwestycje - zwiększyły się o skromne 0,1 proc. (wobec wzrostu w II kwartale 2024 r. o 3,2 proc.).
Saldo obrotów handlu zagranicznego było ujemne - GUS zaznaczył, że w III kwartale pogłębił się ujemny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego, który wyniósł -1,5 pkt. proc. (wobec -1,3 pkt. proc. w II kwartale 2024 r.). Sam eksport zmalał o 0,7 proc.
To właśnie konsumpcja budziła największe obawy wśród ekonomistów, zwłaszcza po zaskakującym spadku sprzedaży detalicznej o 3 proc. rok do roku we wrześniu, a więc w miesiącu kończącym trzeci kwartał.
"Naszym zdaniem hamowanie gospodarki (...) wynikło z niższej dynamiki konsumpcji, zarówno prywatnej jak i publicznej, gorszego salda handlu zagranicznego, przy wzroście inwestycji utrzymującym się blisko 3 proc. r/r i wyraźnie większym wkładzie ze strony zapasów" - pisali w porannym komentarzu ekonomiści Santander Banku Polska.
Komentując składowe polskiego PKB, ekonomiści Banku Pekao zwrócili uwagę na "szaloną strukturę" wzrostu. ""Konsumpcja, inwestycje i eksport stanęły, przyrost zapasów (+3,2 pkt. proc.) wykręcił ponad 100 proc. wzrostu PKB" - napisali w serwisie X.