Reklama

Polska gospodarka szybko spowalnia. Jak to wygląda w innych krajach Unii Europejskiej?

Z danych, które podał dzisiaj Główny Urząd Statystyczny wynika, że polski PKB w II kwartale urósł o 5,3 proc. w ujęciu rok do roku. W I kw. 2022 r. dynamika PKB wyniosła 8,5 proc. Jak to wygląda w innych krajach Unii Europejskiej?

Dane o PKB nie napawają optymizmem. Pomimo tego, że gospodarka w II kw. urosła o 5,3 proc. (po odseozonowaniu o 4,5 proc.) w ujęciu rocznym, to jednak w porównaniu kwartał do kwartału zanotowała już solidny zjazd - aż o 2,3 proc. To - jak podali ekonomiści Pekao - trzeci najgorszy wynik w historii szeregu polskiego PKB. Ponadto, polska gospodarka odnotowała największy spadek dynamiki PKB w całej UE.

Skąd to wiemy? Dane o PKB za II kw. podał dzisiaj także Eurostat. PKB wyrównany sezonowo wzrósł o 0,6 proc. zarówno w strefie euro jak i całej UE w porównaniu do poprzedniego kwartału. W I kw. było to odpowiednio 0,5 proc. i 0,6 proc.

Reklama

Porównując wzrost za II kwartał 2022 r. do II kw. 2021 r. - PKB wyrównany sezonowo wzrósł o 3,9 proc. w strefie euro i o 4,0 proc. w UE. W I kw. było to natomiast 5,4 proc. i 5,5 proc. Tu też zauważalny jest spadek dynamiki wzrostu. 

Gdzie PKB spadł najmocniej w UE w II kw. 2022 r.?

Największy spadek PKB - porównując kwartał do kwartału - odnotowała Polska (-2,3 proc.). W Łotwie było to -1,4 proc., na Litwie -0,4 proc. a w Portugalii -0,2 proc. Podkreślmy to jednak, że mowa o porównaniu kwartał do kwartału. W ujęciu rocznym wszystkie te gospodarki urosły. 

Największy wzrost PKB w ujęciu kwartalnym odnotowały Holandia (+2,6 proc.) i Rumunia (+2,1 proc.). Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »