Polska zadłuży się w jenach. Nie robiono tego od lat
Ministerstwo Finansów poinformowało o przygotowywanej emisji obligacji w japońskich jenach. Polski rząd ostatnio zadłużał się w Japonii, gdy szefem resortu był Jacek Rostowski (w rządzie Donalda Tuska).
Banki Daiwa, Mitsubishi UFJ Morgan Stanley oraz Mizuho otrzymały mandat na zorganizowanie emisji obligacji benchmarkowych nominowanych w japońskich jenach - poinformowało Ministerstwo Finansów w środowym komunikacie. "Termin przeprowadzenia transakcji uzależniony jest od warunków rynkowych" - dodano.
Business Insider zwrócił uwagę, że w tym roku w Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wyemitował obligacje w jenach (o łącznej wartości 93 mld jenów). To ok. 2,5 mld zł.
Poprzednia rządowa emisja obligacji w jenach (za czasów Jacka Rostowskiego) opiewała na 60 mld jenów (łącznie - obligacje pięcio i siedmioletnie).
Obecnie kurs japońskiego jena wobec polskiego złotego jest najsłabszy od 15 lat, czyli od 2008 roku. 1 jen to 0,0267 złotego (według kursu z 15 listopada). Japonia pozostaje ostatnią z największych gospodarek świata, w której bank centralny nie zdecydował się na zaostrzenie polityki monetarnej. Główna stopa pozostaje ujemna (-0,10 proc.).
Dodajmy, że obligacje nominowane w walutach obcych są dość popularne. Emitowane są obligacje m.in. w euro, dolarach amerykańskich i frankach szwajcarskich. Kupowane są przez zagranicznych, ale też krajowych instytucjonalnych inwestorów.
***