Polska zajmuje wysokie miejsce w niechlubnym rankingu. Lepiej jest nawet w Ukrainie
Kolejny rok z rzędu Polska zajęła wysoką lokatę w rankingu, który mierzy to, jak łatwo prowadzi się firmę w danym państwie. Nie jest to jednak dobra informacja, ponieważ im lepsze miejsce na liście, tym system jest trudniejszy dla przedsiębiorców. I choć nasz kraj wypadł korzystniej niż w 2023 r., tak nadal klimat dla biznesu jest bardziej sprzyjający m.in. w pogrążonej wojną Ukrainie.
Polska to nie jest kraj dla przedsiębiorców - taki wniosek można wysnuć po analizie raportu Global Business Complexity Index (GBCI), który co roku próbuje opisać, w jakim państwie najtrudniej prowadzi się firmę. W tegorocznym zestawieniu znaleźliśmy się na siódmym miejscu w Europie oraz dwunastym na świecie - zauważa Bussines Insider Polska. To najwyższe lokaty na tle wszystkich sąsiednich krajów, z wyłączeniem Białorusi.
Prawo i podatki bardziej sprzyjają przedsiębiorcom nawet w pogrążonej wojną Ukrainie. Jak wskazała w badaniu Joanna Romańczuk, dyrektor TMF Group, firmie odpowiedzianej za raport, wpływ na to ma fakt, że nasz wschodni sąsiad ma status państwa kandydującego do Unii Europejskiej.
"W związku z tym rząd wprowadza wiele ułatwień dla biznesu, a tempo reform jest bardzo szybkie. Dla przykładu, w przypadku samodzielnej korekty zeznań podatkowych nie są naliczane żadne kary. Ponadto wdrażane są atrakcyjne rozwiązania dla biznesu w obszarze IT, takie jak korzystne warunki podatkowe oraz automatyczna ochrona praw własności intelektualnej" - wylicza Romańczuk, cytowana przez bussinesinsder.pl.
W tym samym czasie w Polsce za jedno z największych wyzwań uznaje się właśnie dostosowanie do systemu. Zdaniem ekspertki, przedsiębiorcy w naszym kraju mają obowiązek raportowania tych samych informacji wielokrotnie, do różnych instytucji. Ponadto towarzyszy temu ciągła zmienność prawa.
Chodzi tu chociażby o Krajowy System e-Faktur, który miał wejść w tym roku, co ostatecznie zostało przesunięte w czasie na najprawdopodobniej 2026 rok. Jednocześnie część firm poniosło już koszty dostosowania się do nowego obowiązku.
Historyczne przykłady każą też sięgnąć do Polskiego Ładu, który miał negatywny wpływ na wyniki Polski w ostatnich dwóch edycjach zestawienia GBCI. Choć w tegorocznym raporcie zmiany, mające na celu wygładzenie niektórych skutków tej rewolucji podatkowej wpłynęły ostatecznie na wynik lepszy niż w latach 2022-23 i to o trzy miejsca.
Patrząc na raport całościowo, to trudniejsze niż w Polsce warunki dla przedsiębiorców obowiązują w Grecji czy Francji, które zajęły kolejno pierwsze i drugie miejsce w badaniu. Tuż za nimi znalazły się Kolumbia, Meksyk i Boliwia. W Europie nasz kraj wyprzedziły Włochy, Belgia, Hiszpania oraz Chorwacja.
Na przeciwległym biegunie znalazły się Wyspy Caymana, podlegające pod Wielką Brytanię; Curaçao, będące terytorium zależnym od Holandii; Dania; Hongkong i Nowa Zelandia. Wysokie miejsca zajęły również Irlandia, Malta i sąsiadujące z nami Czechy.
Badanie GBCI jest publikowane co roku. Autorzy raportu z TMF Group w tegorocznej edycji skupili się na porównaniu sytuacji w 79 krajów, będących odpowiedzialnym za wypracowanie 93 proc. światowego PKB.