Pomoc powodziowa dla rolników. Wiceminister rzuca koło ratunkowe

Darmowe badanie gleby, darmowe osuszacze, darmowe paliwo i zmiany w ubezpieczeniu społecznym KRUS - to niektóre działania pomocowe dla rolników w związku z powodzią, nad którymi - jak przekazał we wtorek wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak - pracuje jego resort.

"Jesteśmy na ostatniej prostej z Orlenem w ustaleniu tego, żeby rolnicy, którzy przywożą pomoc dla rolników objętych tym problemem (powodzią - red.), którzy przywożą słomę, siano, materiał siewny czy paszę, żeby mieli darmowe paliwo od Orlenu" - powiedział we wtorek w Radiu Zet wiceszef resortu rolnictwa Michał Kołodziejczak, mówiąc o wsparciu dla rolników w kontekście powodzi.

Reklama

Podkreślił, że wie od rolników dostarczających pomoc na zalane tereny, że mają oni problem z pokryciem kosztów transportu.

Pomoc dla rolników w związku z powodzią. Darmowe paliwo i osuszacze

"Paliwo, które będzie przeznaczone na przywóz produktów przeznaczonych dla rolników, będzie rolnikom zwrócone. Orlen ustala dokładny plan działania" - dodał. 

Dodał, że ma nadzieję, iż "dzisiaj (tj. we wtorek 24 września - red.) będzie decyzja o tym, jak to paliwo będzie przekazywane".

Przekazał także, że Fundusz Składkowy KRUS zebrał "do wczoraj" wnioski o wartości 4 mln zł od ochotniczych straży pożarnych, działających na terenach dotkniętych powodzią, na zakup potrzebnego sprzętu.

"Jestem po rozmowach z prezesem KRUS i szefem Funduszu Składkowego - Fundusz Składkowy opłaci wynajęcie 500 osuszaczy, które będą przeznaczone do osuszenia domów rolników" - powiedział wiceminister Kołodziejczak.

Powódź a składki KRUS. Wiceminister chce, by okres umorzenia składek był zaliczany do okresu ubezpieczenia

Zapowiedział także zmiany w przepisach dotyczących ubezpieczenia społecznego rolników. Jak wyjaśnił, obecnie KRUS może umorzyć rolnikom składki, ale okres, którego dotyczy umorzenie, nie wchodzi w okres ubezpieczenia społecznego.

"Musimy podjąć zmiany ustawowe, aby okres umorzenia wchodził w okres składkowy" - powiedział wiceminister rolnictwa.

Powódź 2024. Będą darmowe badania gleby po zalaniu

Wiceszef resortu rolnictwa przekazał dodatkowo, że stacje rolno-chemiczne będą "za darmo" badały glebę, która uległa zalaniu. Jak mówił, jeśli wojewoda zwróci się o pieniądze na utylizację padłych w trakcie powodzi zwierząt, to pieniądze dostanie.

"Państwo powinno zwrócić koszty, które należą się rolnikom za równowartość produktów żywnościowych, jakie zostały zalane" - podkreślił wiceminister Michał Kołodziejczak. Zaapelował przy okazji do rolników, aby nie wprowadzali na rynek produktów rolnych zalanych przez wodę podczas powodzi.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Michał Kołodziejczak | powódź | rolnicy | KRUS | paliwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »