Popularna sieć odzieżowa zamyka swoje sklepy. Upadłość ogłosiła po 40 latach

Znana marka odzieżowa Scotch & Soda ogłosiła upadłość po 40 latach działalności. W związku z tym zamknięte zostaną wszystkie sklepy, a pracę straci kilkuset pracowników. I choć sieć bankrutowała już dwa razy, tym razem jednak to już jej ostateczny koniec. Nie pomogło nawet przejęcie przez amerykańską firmę Bluestar Alliance, które miało doprowadzić do odrodzenia marki. To kolejna sieć odzieżowa, która w ostatnim czasie nie poradziła sobie z problemami finansowymi, przez co została zmuszona do ogłoszenia upadłości.

Scotch & Soda to holenderska sieć odzieżowa założona w 1985 r. w Amsterdamie. Niedługo później rozszerzyła swoją działalność, stając się rozpoznawalną na całym świecie marką z odzieżą. W swojej ofercie stawiała na połączenie klasyki i współczesność.  

Sklepy Scotch & Soda można było spotkać głównie w Holandii i Niemczech, a także w Belgii czy Austrii. Teraz - jak podał serwis dlahandlu.pl - sklepy będą się musiały zamknąć.  

Znana marka odzieżowa ogłasza upadłość. Likwidacja sklepów po 40 latach

Problemy za Scotch & Soda ciągną się od wielu miesięcy. Sieć zbankrutowała na całym świecie w marcu 2023 roku. Było to spowodowane m.in. "poważnymi problemami z przepływem środków pieniężnych". To właśnie po tym, rok temu holenderska sieć została przejęta przez Bluestar Alliance, spółkę z siedzibą w Nowym Jorku. Nowy właściciel miał wyprowadzić popularną markę na prostą - we wznowienie działalności zainwestował 60 mln euro.

Reklama

Po tym, jak udało się wznowić działalność sieci w Holandii, Blue Star Alliance sprzedał część Scotch & Soda firmie S&S Europe. Firma przejęła też oddziały w Belgii, Niemczech i Austrii. Nie udało się jednak rozwinąć działalności, a społka S&S Europe BV, stała się niewypłacalna. Jak podała "wystąpiły problemy logistyczne po ponownym uruchomieniu sprzedaży w 2023 roku i wynikające z nich ciągłe straty". 

Jak przypomniał portal, spółka zależna S&S Europe odpowiadała nie tylko za stacjonarny handel detaliczny, ale również za e-commerce dla Scotch & Soda w Europie Północnej. 

Po tym, jak niewypłacalna stała się spółka dominująca w Holandii i zaprzestała działalności, w czerwcu 2024 roku wniosek o ogłoszenie upadłości w Sądzie Rejonowym w Düsseldorfie złożył niemiecki oddział holenderskiej marki modowej Scotch & Soda Retail GmbH.

Scotch & Soda upada. Dziesiątki sklepów do zamknięcia, setki pracowników straci pracę

Definitywna upadłość Scotch & Soda oznacza, że do zamknięcia pójdą 92 sklepy w Holandii, Niemczech, Belgii, Austrii i Luksemburgu. Pracę w sumie stracić ma ponad 720 pracowników. 

W Niemczech sklepy zamkną swoje drzwi z końcem sierpnia, a większość pracowników straci zatrudnienie we wrześniu. W tym momencie w sklepach trwają wyprzedaże, pięć oddziałów może pozostać otwartych dłużej, aby pozbyć się towaru z magazynów.

Problemy sieci odzieżowych w Europie

Scotch & Soda to kolejna marka odzieżowa, która w ostatnim czasie musiała zmagać się z dużymi problemami sprzedażowymi i finansowymi, które doprowadziły do jej upadku. 

Dopiero co, na początku sierpnia informowaliśmy o dobrze znanej w Polsce niemieckiej sieci Esprit. Po tym jak upadłość ogłaszały kolejne oddziały, w końcu również spółka Esprit Europe rozpoczęła postępowanie upadłościowe. Spółka zarządzała sklepami firmy w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Wielkiej Brytanii, a także w Niemczech i Polsce. W sumie pracę miało stracić ponad 1300 osób. 

Powód? Pandemia, wybuch wojny, rosnące koszty prowadzenia działalności, w tym wysokie koszty energii, spowodowały, że firma nie była w stanie wywiązywać się ze swoich zobowiązań finansowych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: upadłość | sklep odzieżowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »