Praca dla młodych
Coraz więcej dzieci wykorzystuje wakacje, by trochę zarobić. Mimo że nie ma oficjalnych danych, pracuje większość nastolatków. Najliczniejszą grupę stanowią uczniowie szkół średnich (30% wg danych CBOS).
Sposobów na szukanie pracy jest kilka. Najczęściej pomagają znajomi i rodzina. Często jednak jakieś zajęcie trzeba sobie "wychodzić".
Starsze dzieci (powyżej 15. roku życia) mogą zgłosić się do Ochotniczych Hufców Pracy, które posiadają oferty skierowane także do nich. Istnieją też młodzieżowe biura pracy, gdzie np. bez większego problemu można dostać pracę przy roznoszeniu ulotek.
Zgodnie z prawem, młodzi ludzie między 16. a 18. rokiem życia mogą zarabiać legalnie jedynie przy lekkich pracach sezonowych i dorywczych. Co więcej, ich dzienny czas pracy nie może przekroczyć 7 godzin a tygodniowy 35. Zabroniona jest także praca w nocy (od 22. do 6.). Dzieci mają również zagwarantowane dwa dni wolne w tygodniu, w tym niedzielę.
Osoby, które nie ukończyły 16 lat, mogą pracować jedynie za pisemną zgodą rodziców przy działalności kulturalnej, sportowej i reklamowej. Oto przykłady najczęściej wykonywanej przez dzieci pracy i przeciętne wynagrodzenie:
- rozlepianie plakatów (6 - 8 zł/godz.),
- roznoszenie ulotek (2,7 - 5 zł/godz.),
- wpisywanie danych do komputera (5 - 10 zł/godz.),
- mycie szyb samochodowych (1 - 5 zł/auto),
- robienie zakupów (5 zł),
- zaklejanie kopert (5 gr/sztuka).
Szukasz pracy? Zajrzyj do serwisu PRACA!