Praca się już nie opłaca

Oczekiwania Polaków związane z wysokością wynagrodzenia w ciągu ostatniego roku poszybowały tak wysoko, że firmy mają problemy ze znalezieniem chętnych do pracy za stawki, które jeszcze w 2007 r. uznawano za atrakcyjne. Brakuje nie tylko robotników budowlanych, ale coraz częściej nie sposób znaleźć chętnych do pracy w handlu i usługach.

Narzekają rolnicy, właściciele sadów, ogródków piwnych i supermarkety - pisze Dziennik.

- Oferujemy 10 zł brutto za godzinę i to jest najwyższa stawka w Poznaniu. Prowadzimy bezpłatne szkolenia, bony na zakupy. I to wszystko nie pomaga w przyciągnięciu pracowników. Od zaraz potrzeba przynajmniej 20 kasjerek do sklepów - mówi Dziennikowi Cezary Wieczorek z poznańskiej agencji pracy tymczasowej Feniks.

Jacek Skory, rzecznik sieci Tesco, nie ukrywa, że w niektórych placówkach wydłużą się kolejki do kasy. - Przeciętny hipermarket zatrudnia 300 pracowników. Biorąc pod uwagę urlopy, również te na żądanie, chorobowe, pozostaje do obsadzenia miesięcznie 1200 nieobecności w pracy, których nie ma jak wypełnić - mówi Skory.

Reklama

Podobne problemy mają właściciele pubów, którzy nie uruchomili w tym roku ogródków na zewnątrz lokali. - 1500 zł pensji plus napiwki nie jest już żadną zachętą do pracy dla Polaków w sezonie. A na więcej mnie po prostu nie stać - mówi wprost Grzegorz Wróblewski, właściciel pubu z Chorzowa.

Zgodnie z najnowszym raportem "Rynek pracy specjalistów", przygotowywanym przez ekspertów Pracuj.pl w handlu i sprzedaży wolnych jest 12 tys. miejsc pracy.

Nikt nie liczy dodatkowych wakatów pracy tymczasowej w rolnictwie i ogrodnictwie. Powód jest jeden - brak jakiegokolwiek zainteresowania pracą w tych branżach.

Więcej w "Dzienniku"

INTERIA.PL/Dziennik
Dowiedz się więcej na temat: handel | problemy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »