Pracownicy PZU zarobią krocie!

Pracownicy PZU obdarowani darmowymi akcjami zarobią krocie na majowym debiucie spółki na giełdzie - zauważa "Gazeta Wyborcza". Według niej, to kolejna wielka firma, której akcje pracownicze to żyła złota.

Po prywatyzacji PZU w 1999 r. ponad 19-tysięczna załoga ubezpieczyciela dostała prawo do bezpłatnego objęcia 14,9 proc. akcji. PZU nie trafiło wtedy na giełdę, bo zaraz po prywatyzacji rozgorzał konflikt między skarbem państwa i Eureko, jednym z głównych akcjonariuszy ubezpieczeniowej firmy. W jego cieniu kwitł pozagiełdowy handel akcjami pracowniczymi.

"Moi przyjaciele sprzedawali akcje. Starczyło im na telewizor, jakieś meble, używane auto. Dziś wychodzą na frajerów" - mówi "GW" były pracownik PZU. Dziesięć lat przetrzymał tysiąc akcji, robiąc na tym interes życia. Aż sześć razy inkasował dywidendy, w sumie na tysiąc akcji wypadło 178 tys. zł minus podatek.

Reklama

W ofercie publicznej akcja PZU będzie kosztować minimum 292 zł, bo Eureko zagwarantowało sobie w ugodzie, że poniżej tej wyceny może nie zgodzić się na ofertę publiczną. To kolejne 292 tys. zł za tysiąc akcji. W sumie nagroda za dziesięć lat trzymania akcji PZU to blisko pół miliona złotych - czytamy na łamach piątkowej "Gazety Wyborczej".

----

Ile wart jest PZU?

Ostatnią oficjalną wycenę PZU podał w czerwcu 2007 r. główny ekonomista grupy Rafał Antczak. Jego szacunek wyniósł wówczas 50 mld zł (580 zł za akcję ). Ponad pół roku później Andrzej Klesyk, prezes PZU, ujawnił, że w ocenie banków inwestycyjnych narodowy ubezpieczyciel wart jest 44 - 68 mld zł (510 - 787 zł za walor). Analitycy zwracają jednak uwagę, że od tego czasu ceny akcji firm ubezpieczeniowych notowanych na europejskich giełdach spadły aż o 46 proc. ,do tego sytuacja na rynkach jest daleko nie pewna .

CZIB

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PZU SA | 'Gazeta Wyborcza' | pracownicy | zarob | 'Wyborcza' | Gazeta Wyborcza | "Wyborcza"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »