Premier odwołał prezes UOKiK

Dziś Prezes Rady Ministrów odwołał ze stanowiska Prezes UOKiK Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel.

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel od 4 czerwca 2008 roku pełniła funkcję Prezesa UOKiK. Z Urzędem związana jest od 1998 roku. Do kompetencji Prezes UOKiK należało kształtowanie polityki antymonopolowej oraz polityki ochrony konsumentów, m.in. zainicjowała i nadzorowała prace nad nowelizacją ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Do czasu powołania następcy, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel będzie pełnić obowiązki Prezesa Urzędu.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest centralnym organem administracji państwowej. Odpowiada bezpośrednio przed Prezesem Rady Ministrów. Powoływany jest przez niego spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Do kompetencji Prezesa UOKiK należy kształtowanie polityki antymonopolowej oraz polityki ochrony konsumentów.

Reklama

Rzecznik UOKiK o odwołaniu prezes instytucji

Źródło: TVN24 Biznes i Świat

- - - - -

- Odwołanie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów to ciąg dalszy rekonstrukcji władzy - powiedziała reporterowi RMF FM Krzysztofowi Berendzie rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa Błońska. - Premier przeprowadził niedawno rekonstrukcję ministrów, teraz zabiera się za wymianę szefów państwowych urzędów - dodała.

- Premier chce położyć teraz nacisk na większą ochronę konsumentów, zwłaszcza w drugiej połowie obecnej kadencji - stwierdziła rzecznik rządu. Obecna szefowa UOKiK-u zbyt powoli dostrzegała zmiany na rynku, dlatego teraz przyda się nowa krew - dodała Kidawa-Błońska.

Między Urzędem, a kancelarią premiera nie dochodziło teraz do większych sporów. Ostatni głośny konflikt miał miejsce 1,5 roku temu przy okazji afery Amber Gold, przy której Urzędowi zarzucano właśnie opieszałość.

Krasnodębska-Tomkiel jest zaskoczona dymisją.

(RMF)

Rzecznik rządu o powodach odwołania szefowej UOKiK

Źródło: TVN24 Biznes i Świat

OPINIA

- Decyzja o odwołaniu Pani Krasnodębskiej-Tomkiel ze stanowiska Prezes UOKiK przyjmuję z satysfakcją - choć szkoda, że do odwołania dochodzi dopiero dzisiaj - mówi Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

Wielokrotnie krytykowałem decyzje i działalność Pani Prezes UOKiK. Sprzeciwiałem się proponowanym przez nią kierunkom zmian w prawie ochrony konkurencji i konsumenta, wskazywałem na błędy merytoryczne oraz teatralizację niektórych decyzji.

Pani Prezes - zamiast zapewniać ochronę konkurencji i praw konsumenckich - próbowała zbudować ze swojego urzędu kolejną służbę specjalną z prawem do prowokacji czy z uprawnieniami nadającymi jej możliwość karania przedsiębiorców bez wyroków sądów. Zamiast współtworzyć urząd nastawiony na model negocjacyjny, dążący do zapobiegania powstawaniu patologii - wolała kreować się na szeryfa, decydującego za przedsiębiorców o kierunku rozwoju rynków.

Przypominam dwie decyzje Prezes UOKiK, które budziły mój protest - zablokowanie fuzji PGE i Energi oraz sprawa Amber Gold. W pierwszej storpedowano plan Ministerstwa Skarbu Państwa, dotyczący połączenia dwóch spółek energetycznych. Dziś - po trzech latach - widać, że decyzja UOKiK była błędna, oparta o dogmatyczne przesłanki i zaszkodziła rozwojowi rynku energetycznego w Polsce.

Sprawa Amber Gold zaś warta jest szczególnego przypomnienia w dniu dymisji. Pani Prezes przed obliczem sejmu stwierdziła, że kontrola firmy przeprowadzona przez urząd nie wykazała działań niezgodnych z prawem, bo umowy Amber Gold zawierały to, co znajdowało się w reklamach. Pani Prezes Tomkiel jest doktorem prawa. Zapomniała lub nie dostrzegła, że Amber Gold naruszał przepisy prawa bankowego. Wszyscy znamy dzisiaj skalę tych nieprawidłowości.

Mam nadzieję, że nowy Prezes wróci do korzeni tego urzędu. Liczę na to, że tym razem na czele UOKiK stanie ekonomista, a nie prawnik, który rozumie mechanizmy rynkowe, a nie tylko literę prawa. Mam także nadzieję, że Premier przywróci kadencyjność pełnienia tego urzędu, bo jej brak jest patologią w demokratycznym państwie prawa.

Warto także zastanowić się nad takimi zmianami w prawie, które spowodują, że decyzje dotyczące przedsiębiorców będą podejmowane w UOKiK kolegialnie, a nie jednoosobowo.

Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski

- - - - -

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) - polski urząd antymonopolowy, obsługujący Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jest centralnym organem administracji państwowej (rządowej), działający na podstawie ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 50, poz. 331). Organizację Urzędu określa statut nadany, w drodze zarządzenia, przez Prezesa Rady Ministrów (M.P. z 2007 r. Nr 39, poz. 451).

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Pierwszym organem antymonopolowym w rodzącej się polskiej gospodarce wolnorynkowej był Minister Finansów, który swoje działania w zakresie ochrony krajowego rynku oraz jego uczestników przed praktykami monopolistycznymi jednostek gospodarczych realizował, korzystając z przyznanych mu kompetencji przez ustawę z 28 stycznia 1987 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym w gospodarce narodowej (Dz. U. z 1987 r. Nr 3, poz. 18).

W celu zapewnienia rozwoju konkurencji, ochrony podmiotów gospodarczych narażonych na stosowanie praktyk monopolistycznych oraz ochrony interesów konsumentów, ustawą z dnia 24 lutego 1990 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym (Dz. U. z 1990 r. Nr 14, poz. 88) powołano Urząd Antymonopolowy, jako centralny organ administracji państwowej w sprawach przeciwdziałania praktykom monopolistycznym, podległy Radzie Ministrów. Uchylona została poprzednia ustawa, tym samym Minister Finansów utracił kompetencje organu antymonopolowego na rzecz Urzędu Antymonopolowego. W 1996 nastąpiła zmiana nazwy Urzędu na Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Teraz funkcję organu antymonopolowego pełni Prezes Urzędu.

Prezes Urzędu jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach ochrony konkurencji i konsumentów. Prezes Rady Ministrów sprawuje nadzór nad działalnością Prezesa Urzędu.

Prezes Urzędu jest:

* organem wykonującym zadania nałożone na władze państw członkowskich Unii Europejskiej na podstawie art. 84 i art. 85 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. W szczególności Prezes Urzędu jest właściwym organem ochrony konkurencji w rozumieniu art. 35 rozporządzenia nr 1/2003/WE,

* jednolitym urzędem łącznikowym w rozumieniu przepisów rozporządzenia nr 2006/2004/WE oraz, w zakresie swoich ustawowych kompetencji, jest właściwym organem, o którym mowa w art. 4 ust. 1 rozporządzenia nr 2006/2004/WE.

Prezes Rady Ministrów powołuje i odwołuje Prezesa Urzędu spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Odwołany Prezes Urzędu pełni obowiązki do dnia powołania jego następcy. (wiki)

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: UOKiK | administracja | administracja państwowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »