Premier wierzy w szybką odbudowę Ukrainy. "Polska będzie brała w tym udział"

Polska będzie brała udział w odbudowie Ukrainy - zapewniał premier Donald Tusk na poniedziałkowej konferencji. Szef rządu spotkał się w Warszawie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Zełenski i Tusk podpisali ukraińsko-polską umowę w dziedzinie bezpieczeństwa. - Zaprosimy polskie firmy do Ukrainy po zakończeniu działań wojennych - mówił prezydent Ukrainy.

- Cieszę się, że coraz więcej rozmawiamy o udziale Polski w odbudowie Ukrainy. Obaj wierzymy w zwycięstwo i w pokój po zwycięstwie. Obaj wierzymy w szybką i skuteczną odbudowę Ukrainy. Polska będzie brała w tym udział - wskazał Donald Tusk. 

- Dziękuję wszystkim Polakom za rzeczywiste wsparcie. Jesteście z nami od samego początku wojny i jestem przekonany, że tak do końca wojny i po wojnie pozostaniemy razem - mówił Wołodymyr Zełenski. - Zaprosimy polskie firmy do Ukrainy po zakończeniu działań wojennych - zapewnił.

Odbudowa gospodarki Ukrainy po rosyjskiej inwazji będzie kosztować 486 mld dolarów - ocenił w lutym tego roku Bank Światowy. W najnowszym szacunku wzięto pod uwagę zarówno zniszczenia budynków i infrastruktury, jak i całościowy wpływ wojny na gospodarkę tego kraju.

Reklama

Pomoc w odbudowie Ukrainy zadeklarowała już Unia Europejska. UE uruchomi specjalny nowy mechanizm wsparcia na lata 2024-2027. Instrument na rzecz Ukrainy ma zapewnić wsparcie finansowe w wysokości do 50 mld euro.

Negocjacje dotyczące polskiej roli w odbudowie Ukrainy już trwają. Premier Tusk i prezydent Zełenski rozmawiali o tej kwestii w styczniu tego roku. Priorytetem mają być inwestycje w infrastrukturę i obronność.

Polska i Ukraina podpisały umowę w dziedzinie bezpieczeństwa

Prezydent Zełenski oraz premier Tusk poruszyli temat odbudowy Ukrainy podczas wspólnego wystąpienia w Warszawie. Prezydent Ukrainy przebywał z wizytą w naszym kraju w poniedziałek 8 lipca. W jej trakcie Zełenski i Tusk podpisali ukraińsko-polską umowę w dziedzinie bezpieczeństwa.

Szef polskiego rządu powiedział po podpisaniu umowy, że podobne porozumienia zawarło z Ukrainą już 19 innych państw oraz UE jako całość. W ubiegłym miesiącu porozumienia podpisały Stany Zjednoczone i Japonia.

Do zawarcia porozumień o bezpieczeństwie zobowiązały się na szczycie NATO w Wilnie w 2023 roku wszystkie państwa G7 oraz 25 innych krajów, w tym Polska. Takie umowy, zgodnie z postanowieniami ubiegłorocznego szczytu Sojuszu, stanowią gwarancję wsparcia zachodnich sojuszników dla Ukrainy.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Donald Tusk | ​Wołodymyr Zełenski | wojna w Ukrainie | Ukraina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »