Prezes UKE: Decyzja, dzięki której do budżetu powinno wpłynąć 2,02 mld zł
W związku z dokonaniem, w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, rezerwacji częstotliwości E na rzecz T-Mobile Polska S.A., spółka ta zobowiązana jest do uiszczenia w terminie 14 dni, od dnia doręczenia decyzji, na rzecz Skarbu Państwa kwoty w wysokości 2.022,0 mln PLN - poinformowano w komunikacie UKE.
W komunikacie wskazano, że w czwartek prezes UKE zakończył postępowania z wniosków o ponowne rozpatrzenie rezerwacji wydanych 25 stycznia 2016 r., w wyniku zakończonej w październiku 2015 r. Aukcji.
25 stycznia 2016 r. Netnet sp. z o.o. cofnęła swój wniosek z dnia 26 października 2015 r. o dokonanie Rezerwacji częstotliwości E. W wyniku rezygnacji Netnet sp. z o.o., w świetle przepisów ustawy Prawo telekomunikacyjne, z mocy prawa podmiotem wyłonionym dla bloku A1 powiązanego z Rezerwacją częstotliwości E, została T-Mobile Polska S.A.
"Prezes UKE ustalił, iż najbardziej efektywnym sposobem rozdysponowania częstotliwości będzie przydzielenie ich w taki sposób, aby podmiot, który w wyniku Aukcji został podmiotem wyłonionym dla dwóch rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz otrzymał dwie sąsiadujące ze sobą rezerwacje pozwalające na wykorzystywanie częstotliwości w ciągłym bloku częstotliwości o łącznej szerokości 10 MHz (dupleks)" - napisano w komunikacie UKE.
W ocenie Prezesa UKE taki przydział częstotliwości pozwoli na efektywne wykorzystanie przydzielonych częstotliwości, gdyż ze względów technicznych agregacja częstotliwości pozwala na świadczenie usług telekomunikacyjnych o lepszych parametrach jakościowych.
W odniesieniu do rezerwacji częstotliwości z pasma 2,6 GHz Prezes UKE nie dokonał zmian w zakresie pierwotnie wydanych decyzji rezerwacyjnych.
Podmioty, na rzecz których dokonano rezerwacji dotychczas uiściły na rzecz Skarbu Państwa w sumie 7.180,27 mln zł.