Prezydent Andrzej Duda o prezesie NBP: Zdał egzamin i radził sobie świetnie

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie w "Gościu Wydarzeń" odniósł się do sytuacji prezesa NBP Adama Glapińskiego. - Prowadził bardzo skuteczną politykę monetarną i udało mu się pokonać inflację - wskazał A. Duda. Prezydent dodał, iż Glapiński zdał egzamin i radził sobie świetnie w zakresie tej polityki. Zdaniem Andrzeja Dudy, skuteczność działania prezesa NBP "pokazują rynki finansowe".

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że nie widzi podstaw do posądzenia prezesa NBP Adama Glapińskiego o złamanie zasad neutralności i politycznej bezstronności. Zdaniem prezydenta, takie działania podważają wiarygodność kraju w przestrzeni międzynarodowej na rynkach finansowych.

- Prezes Glapiński przez ostatnie lata prowadził bardzo skuteczną politykę monetarną i finansową i w istocie praktycznie udało mu się w ogromnej części pokonać inflację (...). Był prezesem NBP w trudnych czasach - pandemii, kiedy podejmowane niezwykle trudne decyzje i w moim przekonaniu zdał egzamin i radził sobie świetnie w zakresie tej właśnie polityki i skuteczność tego działania pokazują rynki finansowe - powiedział prezydent na antenie Polsat News.

Reklama

Pytany, czy Glapiński złamał zasadę neutralności i politycznej bezstronności jako prezes banku centralnego odpowiedział, że takich działań prezesa nie zna.

- Nic mi na ten temat nie wiadomo, żeby można było prezesa Glapińskiego o takie działania posądzić, ja takich działań nie znam. Jeśli Koalicja takie działania zna, to będzie to oceniała. Dla mnie to są akty polityczne, które w dodatku nie poprawią sytuacji Polski w przestrzeni międzynarodowej na rynkach finansowych - dodał.

Ocenił, że każde takie działanie podważa wiarygodność kraju na arenie międzynarodowej.

Adam Glapiński przed Trybunałem Stanu? Wstępny wniosek do końca marca

Przypomnijmy, iż Koalicja Obywatelska planuje złożyć w Sejmie wstępny wniosek o pociągnięcie prezesa NBP Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu do końca marca. Poinformował o tym dziś przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Janusz Cichoń.

Wśród zarzutów, jakie pojawiają się wobec Adama Glapińskiego, jest m.in. zaangażowanie w działalność polityczną przed wyborami parlamentarnymi. Innym zarzutem jest argument wprowadzania w błąd co do wyników finansowych banku centralnego za 2023 r. (wpłata z ewentualnego zysku NBP zasila budżet państwa). 

Jeszcze w sierpniu ub. r. NBP informował rząd Mateusza Morawieckiego, że wynik finansowy banku centralnego za 2023 r. będzie dodatni i w związku z tym NBP przekaże do budżetu państwa około 6 mld zł. Pod koniec ubiegłego roku zaczęły jednak pojawiać się informacje, że NBP odnotuje wielomiliardową stratę. Wreszcie sam NBP przyznał w komunikacie, że wzrost kursu złotego obniżył wynik finansowy Narodowego Banku Polskiego na koniec 2023 roku o ok. 31 mld zł.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Adam Glapiński | Andrzej Duda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »