Priorytety podczas polskiej prezydencji w Radzie UE. Szefowa MFiPR zdradziła szczegóły
W piątek po godz. 9 w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) w Warszawie rozpoczęła się konferencja prasowa minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz i wiceministra Jana Szyszko nt. "Priorytety Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej podczas Prezydencji Polski w Radzie UE". - Dzisiaj i w najbliższych miesiącach stajemy się współarchitektem nowego modelu budowania funduszy europejskich i idziemy do tych rozmów z czterema jasnymi priorytetami - powiedziała szefowa MFiPR.
Przypomnijmy, że Polska 1 stycznia 2025 r. po raz drugi objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom. Po raz pierwszy nasz kraj sprawował prezydencję w Radzie UE w drugiej połowie 2011 r. - Dzisiaj oficjalnie inaugurujemy jako rząd, jako Polska, jako wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, początek polskiej prezydencji w UE, bardzo ważny czas dla nas wszystkich - powiedziała szefowa MFiPR.
Wymieniła cztery priorytety polskiej prezydencji w tym zakresie: utrzymanie roli samorządów i rozwojowego charakteru funduszy, pozostawienie kluczowych decyzji ws. wydatkowania środków w krajach członkowskich; inwestycje w bezpieczeństwo granicy i wsparcie europejskiej konkurencyjności z uwzględnieniem MŚP.
Podczas konferencji prasowej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz odniosła się do tego, co prezydencja będzie oznaczała dla prowadzonego przez nią resortu. - Dla MFiPR jest to czas szczególnie ważny zarówno z tego powodu, że jest prezydencja, jak i z tego powodu, że ta prezydencja nakłada się na kluczowy moment rozmów o przyszłości unijnych funduszy, o priorytetach i architekturze unijnych środków i ich inwestowania w kolejnych latach po 2027 r. - powiedziała szefowa resortu.
Zwróciła uwagę na to, że w drugiej połowie 2025 r. Komisja Europejska przedstawi propozycję nowego unijnego budżetu. - To oznacza, że pierwsza połowa, która przypada właśnie na naszą prezydencję, jest okresem kluczowych rozmów, negocjacji i pierwszych bardzo ważnych kierunkowych już wniosków w tym obszarze. Dla nas bardzo ważne będzie posiedzenie Rady ds. Ogólnych 28 marca, której konkluzje będą też pierwszym ukierunkowaniem architektury przyszłych funduszy europejskich - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.
Stwierdziła, że "dzisiaj Polska może się pochwalić bardzo efektywnym inwestowaniem funduszy, zwłaszcza na poziomie regionalnym". - Dzisiaj i w najbliższych miesiącach stajemy się współarchitektem nowego modelu budowania funduszy europejskich i idziemy do tych rozmów z czterema jasnymi priorytetami. Po pierwsze, utrzymanie równego rozwoju w Unii Europejskiej - wyjaśniła szefowa MFiPR. Chodzi o to, żeby utrzymać podmiotową rolę samorządów.
- Po drugie, rozumiemy to, fundusze muszą zostać powiązane ze skoordynowanymi europejsko reformami, ale kluczowa decyzja co do charakteru tych reform, powinna pozostać w krajach członkowskich. Po trzecie, ważnym priorytetem przyszłej architektury funduszy musi być bezpieczeństwo i muszą być inwestycje związane z granicą. Granicą z bardzo trudnymi sąsiadami, którzy są sąsiadami Polski, ale są sąsiadami także całej Unii Europejskiej - podkreśliła Pełczyńska-Nałęcz.
- I wreszcie, bardzo ważne jest asertywne wsparcie europejskiej produkcji i konkurencyjności. To jest kierunek, który jest konieczny i potrzebny, ale musi brać pod uwagę nie tylko duże korporacje, ale także małe i średnie przedsiębiorstwa, które stanowią DNA polskiej gospodarki. To są priorytety, z którymi ruszamy do rozmów - stwierdziła szefowa MFiPR.
Podczas konferencji głos zabrał również wiceminister Jan Szyszko, który zwrócił uwagę na fakt, że prezydencja Polski w Radzie UR przypada w najlepszym możliwym czasie dla MFiPR.
- Jest to pół roku, żeby tworzyć i współtworzyć unijny budżet. (...) MFiPR w ramach polskiej prezydencji zorganizuje w sumie 10 wydarzeń, z czego siedem z nich to są wydarzenia o charakterze eksperckim, to są debaty na szczeblu dyrektorów i najważniejszych urzędników odpowiadających za politykę spójności i gospodarowanie funduszami europejskimi. Trzy z nich to wydarzenia o charakterze politycznym, które są najbardziej istotne z naszego punktu widzenia - powiedział Jan Szyszko.
Wyjaśnił, że pierwsze z nich odbędzie się 30 i 31 stycznia. - Jest to dwudniowa, bardzo ważna, międzynarodowa konferencja pod nazwą "Rozwój po Europejsku - jaka polityka rozwoju dla bezpiecznej, odpornej i globalnie konkurencyjnej Unii Europejskiej". Spodziewamy się kilkuset gości, w tym najważniejszych decydentów w zakresie inwestycyjnej polityki Unii Europejskiej, którzy będą na tej konferencji zabierali głos - wyjaśnił wiceminister.
Jan Szyszko podkreślił, że trzecie wydarzenie to nieformalne spotkanie ministrów ds. polityki spójności i polityki miejskiej wymiaru terytorialnego, które odbędzie 20 i 21 maja br. w Warszawie. - Będzie o tyle szczególne, że będzie to nie tylko spotkanie polityków państw UE, ale również poszerzone o państwa OECD. Chcemy poszerzyć i maksymalnie rozszerzyć dyskusję o tym, jak ma wyglądać polityka regionalna, strategia rozwoju Unii Europejskiej - powiedział wiceszef MFiPRD.