Produkcja przemysłowa w marcu rok do roku wzrosła o 8,8 procent
W marcu tego roku produkcja przemysłowa zwiększyła się o 8,8 proc. licząc rdr, po wzroście o 4,9 proc. w lutym - podał w poniedziałek GUS.
"W okresie styczeń-marzec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 5,3 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub.r., kiedy notowano wzrost o 4,9 proc., natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 3,5 proc. wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 10,6 proc." - podano w komunikacie GUS.
Czytamy w nim, że według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób) była w marcu br. o 8,8 proc. wyższa niż przed rokiem, kiedy urosła o 5,5 proc. Produkcja okazała się też wyższa niż w lutym br. - o 13,4 proc.
"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 6,0 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub.r. i o 0,8 proc. wyższym w porównaniu z lutym br." - wskazał Urząd.
Z danych wynika, że w ujęciu rocznym wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 30 spośród 34 działów przemysłu, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 18,4 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 16,9 proc. oraz mebli - o 14,0 proc.
Wzrosty odnotowano też w przypadku urządzeń elektrycznych - o 13,1 proc., artykułów spożywczych - o 10,2 proc., maszyn i urządzeń - o 9,6 proc., a także wyrobów z metali oraz papieru i wyrobów z papieru - po 9,4 proc.
"Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub.r., wystąpił w 4 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 16,5 proc. oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 1,5 proc." - podał GUS.
Ze wstępnych wyliczeń Urzędu wynika ponadto, że produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane zatrudniające powyżej 9 osób, była w marcu br. wyższa o 2,9 proc. niż przed rokiem (wówczas wzrost wyniósł 17,4 proc.) i o 28,2 proc. w porównaniu z lutym br.
"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 0,5 proc. niższym niż w marcu ub.r. i o 0,6 proc. wyższym w porównaniu z lutym br." - dodano.
W stosunku do marca ub.r. wzrost poziomu zrealizowanych robót odnotowano w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane specjalistyczne - o 8,7 proc. oraz w zajmujących się głównie robotami związanymi z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 6,0 proc.
Z kolei spadek produkcji wystąpił w podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 3,5 proc.
"W porównaniu z lutym br. we wszystkich działach budownictwa zanotowano wzrost produkcji: w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności jest wykonywanie obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 33,7 proc., w zajmujących się robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 33,6 proc., a w specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 20,2 proc." - wskazał GUS.
Poniżej wyniki produkcji przemysłowej w lutym i marcu:
marzec | marzec | luty | luty | |
rdr | mdm | rdr | mdm | |
PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA | 8,8 | 13,4 | 4,9 | 1,3 |
górnictwo i wydobywanie | 15,6 | 32,4 | -11,3 | 4,2 |
przetwórstwo przemysłowe | 9,6 | 14,4 | 6,6 | 2,1 |
wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę | -1,5 | -1,9 | -1,8 | -5,4 |
dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja | 5,8 | 6,4 | 0,2 | -1,0 |
PRODUKCJA BUDOWLANA | 2,9 | 28,2 | -0,3 | 16,7 |
- - - - -
Wzrost produkcji sprzedanej w marcu rdr odnotowano w 30 spośród 34 działach przemysłu - podał w poniedziałek GUS.
GUS podał, że w marcu produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 8,8 proc. w porównaniu z marcem ubiegłego roku, natomiast w produkcji budowlano-montażowej odnotowano wzrost o 2,9 proc.
"W stosunku do marca ubiegłego roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 18,4 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 16,9 proc., mebli - o 14,0 proc., urządzeń elektrycznych - o 13,1 proc., artykułów spożywczych - o 10,2 proc., maszyn i urządzeń - o 9,6 proc., wyrobów z metali oraz papieru i wyrobów z papieru - po 9,4 proc." - napisano w komunikacie GUS.
"Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ubiegłego roku, wystąpił w 4 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 16,5 proc. oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 1,5 proc." - dodano.
W przypadku produkcji budowlano-montażowej GUS podał, że w stosunku do marca ubiegłego roku wzrost poziomu zrealizowanych robót odnotowano w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane specjalistyczne - o 8,7 proc. oraz w zajmujących się głównie robotami związanymi z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 6,0 proc., natomiast spadek produkcji wystąpił w podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 3,5 proc.
"W porównaniu z lutym bieżącego roku we wszystkich działach budownictwa zanotowano wzrost produkcji: w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności jest wykonywanie obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 33,7 proc., w zajmujących się robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 33,6 proc., a w specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 20,2 proc." - napisano.
- - - - -
W marcu br. sprzedaż detaliczna w cenach bieżących zwiększyła się o 3,0 proc. rdr, a licząc miesiąc do miesiąca wzrost sięgnął 17,4 proc. - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez GUS.
"W marcu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 6,6 proc. (wobec wzrostu o 2,4 proc. przed miesiącem oraz o 3,3 proc. w marcu ub.r.)" - czytamy w komunikacie Urzędu.
Dodano w nim, że w porównaniu z lutym br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) o 17,1 proc., wobec wzrostu o 12,5 proc. przed rokiem.
"Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu br. była wyższa niż przed rokiem w większości grup. Spośród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem najwyższy wzrost odnotowano w podmiotach handlujących żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 14,1 proc. wobec spadku przed rokiem o 8,8 proc.), co było związane m.in. z późniejszą datą Świąt Wielkanocnych w ub.r. (tzw. efekt kalendarza)" - wskazał Urząd w komunikacie.
Dodano w nim, że wzrost odnotowano również w jednostkach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 9,6 proc.) oraz w podmiotach zajmujących się sprzedażą pojazdów samochodowych, motocykli, części (o 4,4 proc.).
"W pozostałych grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem zwiększyła się sprzedaż w grupowaniach: +prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach+ (o 15,7 proc.), +tekstylia, odzież, obuwie+ (o 13,0 proc.), +meble, rtv, agd+ (o 10,0 proc.) oraz +farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny+ (o 9,0 proc.)" - czytamy.
Z kolei znaczny spadek sprzedaży wykazały podmioty z grupy "pozostałe" - o 9,4 proc.
"W okresie styczeń-marzec br. sprzedaż detaliczna zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. o 4,4 proc. (wobec wzrostu o 5,5 proc. w 2014 r.)" - napisano.
- - - - -
Ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły w marcu br. o 2,4 proc. licząc rok do roku - wynika ze wstępnych danych GUS opublikowanych w poniedziałek. Wynika z nich, że spadek cen - o 0,3 proc. - odnotowano także w przypadku produkcji budowlano-montażowej.
W komunikacie wskazano, że w okresie styczeń-marzec br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 2,6 proc. niższe w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r., kiedy również notowano spadek - o 1,2 proc. Z kolei ceny produkcji budowlano-montażowej spadły o 0,4 proc., po spadku o 1,6 proc. rok wcześniej.
GUS poinformował, że ceny produkcji sprzedanej przemysłu były w marcu 2015 r. o 0,2 proc. wyższe niż w poprzednim miesiącu. "Wzrost cen zanotowano w górnictwie i wydobywaniu (o 2,1 proc.), w tym w górnictwie rud metali (o 7,9 proc.), przy spadku cen w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) (o 1,9 proc.)" - czytamy w komunikacie.
Z danych wynika, że podniesiono również ceny w sekcjach: przetwórstwo przemysłowe oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (po 0,1 proc.).
"Wśród działów przetwórstwa przemysłowego najbardziej wzrosły ceny w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 3,9 proc.). Wzrost cen zanotowano także m.in. w produkcji metali (o 0,5 proc.), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 0,3 proc.), napojów (o 0,2 proc.), artykułów spożywczych oraz pozostałego sprzętu transportowego (po 0,1 proc.)" - czytamy w komunikacie.
Dodano w nim, że ceny produkcji wyrobów z metali ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu.
Spadek odnotowano natomiast jeśli chodzi o ceny m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych, wyrobów farmaceutycznych, odzieży, poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (po 0,1 proc.), produkcji maszyn i urządzeń (o 0,2 proc.), wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, wyrobów tekstylnych, skór i wyrobów skórzanych (po 0,3 proc.), mebli, papieru i wyrobów z papieru (po 0,4 proc.).
Ceny spadły też w przypadku: wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 0,5 proc.) oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 0,9 proc.).
"Ceny w sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w lutym br." - czytamy w komunikacie.
Zgodnie z danymi Urzędu ceny w przetwórstwie przemysłowym obniżono w ujęciu rocznym o 3,1 proc. "Podniesiono natomiast ceny w sekcjach: dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 1,1 proc.), wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 1,2 proc.) oraz górnictwo i wydobywanie (o 1,5 proc.)" - czytamy w komunikacie.
Eksperci GUS szacują, że w przypadku cen produkcji budowlano-montażowej ukształtowały się one w marcu br. na poziomie zbliżonym do zanotowanego w lutym.
"Zanotowano spadek cen budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 0,1 proc.). Ceny budowy budynków ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w lutym br. Podniesiono natomiast ceny robót budowlanych specjalistycznych (o 0,1 proc.)" - napisano.
- - - - -
Na rynku rolnym (na targowiskach i w skupie) w marcu tego roku odnotowano wzrost cen większości produktów rolnych w stosunku do lutego br. Natomiast niemal wszystkie produkty były tańsze niż przed rokiem; w tym czasie najbardziej potaniały ziemniaki i mleko.
W marcu br.( w stosunku do lutego br.) w skupie tańsza była pszenica, jęczmień i żyto oraz trzoda chlewna. Największy wzrost cen w marcu odnotowano w przypadku ziemniaków (o 20 proc.)
Wzrosły ceny produktów rolnych na targowiskach z wyjątkiem ziemniaków. Potaniały krowy dojne i jałówki. Natomiast niemal wszystkie produkty były tańsze niż przed rokiem (z wyjątkiem bydła rzeźnego).
W porównaniu z lutym, w marcu br. spadły ceny pszenicy w skupie do 69,34 zł/dt (100 kg), tj. o 1,9 proc., a w odniesieniu do marca 2014 r. były niższe o 8,1 proc. Na targowiskach za 1 dt pszenicy płacono 76,57 zł, tj. o 0,2 proc. więcej niż w lutym br., ale o 15,0 proc. mniej niż w marcu 2014 r.
Żyto skupowane było średnio po 51,49 zł/dt, tj. taniej o 1 proc. niż w lutym 2015 r. i o 10 proc. niż w tym samym okresie u.br. Jęczmień kosztował w skupie 60,63 zł/dt (spadek o 2 proc. w stosunku do ceny z lutego), ale aż o 17,5 proc. mniej niż przed rokiem. W obrocie targowiskowym żyto było w marcu tańsze o 15,0 proc. niż rok wcześniej, a jęczmień - o 16,9 proc.
Ceny żywca wieprzowego w skupie wynosiły średnio 4,38 zł/kg i były niższe o 1,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 7,5 proc. w stosunku do marca 2014 r. Na targowiskach za tucznika na rzeź przeciętnie trzeba było zapłacić 4,48 zł za kilogram tj. były o 3,7 proc. więcej niż w lutym 2015 r., ale niewiele mniej (o 0,2 proc.) niż rok wcześniej.
Za prosię na chów płacono na targowiskach średnio 159,30 zł/szt., tj. więcej o 4,9 proc. niż przed miesiącem i o 0,1 proc. niż przed rokiem.
W marcu 2015 r. podrożał w stosunku do lutego br. w skupu żywiec wołowy (o 0,4 proc.) do 6,15 zł za kg, a w skali roku o 2,6 proc. Trochę więcej (0,8 proc.) za żywiec wołowy płacono na targowiskach.
Ceny skupu drobiu rzeźnego wzrosły do poziomu 3,98 zł/kg, (tj. o 2,1 proc.), a w skali roku obniżyły się o 2,4 proc.
Za 1 hl (1000 litrów) mleka płacono w skupie 121,02 zł, tj. więcej o 0,2 proc. niż przed miesiącem, ale aż o 19,5 proc. mniej niż przed rokiem.
Pobierz darmowy: PIT 2014