Projekt programu odroczeń spłat kredytów gotowy. ZBP sfinalizował prace

Ponad tydzień temu prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek poinformował o tym, że sektor bankowy przygotowuje projekt moratorium kredytowego dla osób poszkodowanych przez powódź. W czwartek izba gospodarcza zrzeszająca banki w Polsce przekazała, że prace te zostały sfinalizowane. Teraz projekt moratorium kredytowego dla powodzian musi zatwierdzić Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

"Sektor bankowy pilnie pracuje nad programem moratorium kredytowego dla poszkodowanych przez powódź" - powiedział w rozmowie z PAP w ubiegłą środę prezes ZBP Tadeusz Białek. Wyjaśnił wówczas, że ma ono przybrać postać programu odroczeń spłat rat kredytów dla m.in. osób fizycznych posiadających kredyty hipoteczne i konsumenckie, jak również przedsiębiorstw posiadających kredyty obrotowe czy inwestycyjne. 

Moratorium kredytowe gotowe. ZBP: Prace zostały sfinalizowane

"Prace nad moratorium kredytowym przygotowanym przez sektor bankowy dla powodzian zostały sfinalizowane" - przekazał w czwartek ZBP. Wskazano, że projekt musi zostać zatwierdzony przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA - red.), a do tego czasu banki mają uruchamiać pomoc indywidualnie

"Prace nad projektem moratorium zostały już sfinalizowane. Formalnie moratorium dla powodzian będzie podlegać zatwierdzeniu przez EBA - analogiczne jak moratorium i jego kolejne edycje wprowadzone w związku z pandemią Covid-19. Jesteśmy na etapie złożenia wniosku do EBA. W oczekiwaniu na formalne zatwierdzenie przez EBA banki będą już indywidualne uruchomiać pomoc na bazie przygotowanego moratorium" - poinformował w czwartek ZBP.

Reklama

Jak wskazano w komunikacie, ZBP stara się przygotować propozycję sektora bankowego tak, żeby była one spójna z programem rządowym w zakresie procedowanych zmian w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, które przewidują odrębny tryb pomocy dla powodzian, którzy mają kredyty hipoteczne. 

Moratorium kredytowe z 2020 r. "Z programu skorzystało łącznie ponad 1,2 mln kredytobiorców"

W ubiegłym tygodniu prezes ZBP Tadeusz Białek przypomniał w rozmowie z PAP, że banki z powodzeniem wprowadziły moratorium kredytowe w 2020 r. "Wypracowaliśmy wtedy pod egidą ZBP zasady odroczeń spłat rat kredytów dla kredytobiorców dotkniętych skutkami pandemii. Zadziałało to bardzo dobrze, a z programu skorzystało łącznie ponad 1,2 mln kredytobiorców" - wskazał. 

Prezes ZBP doprecyzował, że zasady moratorium kredytowego dla powodzian będą inne, podobnie jak jego skala i ograniczony terytorialnie zasięg. "Niemniej w ogólnym zarysie chcemy program wzorować na działaniach, które z sukcesem podjęliśmy w 2020 r." - podkreślił. 

Białek zapewnił, że banki nie chcą, by kredytobiorcy, z przyczyn przez nich niezawinionych, wpadali w zadłużenie. "Wprowadzając moratorium, chcielibyśmy uchronić klientów przed działaniami restrukturyzacyjnymi, które w normalnych warunkach musielibyśmy, zgodnie z przepisami, wdrażać w przypadku braku obsługi rat kredytowych" - zaznaczył. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kredyt | Związek Banków Polskich | powódź | spłata kredytu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »